Κοινωνικόν (Πεντηκοστής και) Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis / Δημήτριος Καλπακίδης
Ομοίως, αναφορικά με το μέλος του Κλαδά, άπό την έρευνα που έχω διεξάγει δεν εντόπισα τέτοια σύνθεση.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βρίσκεται στο Χειρ. 705 του εν Κων/πόλει Μετοχίου του Παναγίου Τάφου, εξηγηθέν παρά Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βρίσκεται στο Χειρ. 705 του εν Κων/πόλει Μετοχίου του Παναγίου Τάφου, εξηγηθέν παρά Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.
Αν υπάρχει το μονο σίγουρο ειναι οτι περιέχεται στο 705, θα επιθυμούσα να μου πείτε ακριβές φύλλο όπως παραθέτω και εγω στις σχετικές αναφορές μου, έχω ομως την εντύπωση οτι δεν υπάρχει μελοποίηση του Μάρκου Κορίνθου στο Κοινωνικό "Το Πνεύμα σου το αγαθον", παρά μόνον για το αντίστοιχο της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος, οπως ανέφερα και παραπάνω.
Όσον αφορά την σύνθεση του Κλαδα δεν υπάρχει ο στίχος "Το Πνεύμα σου το Αγίον..."' εξ ου και η ένσταση μου, παρά μόνον αυτος της Πεντηκοστής "Το Πνεύμα σου το αγαθον.." με μια μίξη απο τον έτερο στίχο της Δευτέρας και αυτόν σε κολοβωμενη μορφή "...μη αντανελης αφ ημων.Αλληλούια"

Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το μουσικό κείμενο του κοινωνικού βρίσκεται εδώ, στις σελίδες 705.340-705.341

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Αν υπάρχει το μονο σίγουρο ειναι οτι περιέχεται στο 705, θα επιθυμούσα να μου πείτε ακριβές φύλλο όπως παραθέτω και εγω στις σχετικές αναφορές μου

Ἰωάννου τοῦ Κλαδᾶ. Ἦχος α'. Κε. Τὸ πνεῦμα σου τὸ ἀγαθὸν μὴ ἀντανέλης ἀφ' ἡμῶν. Ἀλληλούια, ἀλληλούια, ἀλληλούια»

(χφ. ΜΠΤ 705 φφ. 204v-205r).

Ἰωάννου τοῦ Κλαδᾶ. Ἦχος α'. Κε. Τὸ πνεῦμα σου τὸ ἀγαθὸν μὴ ἀντανέλης ἀφ' ἡμῶν. Ἀλληλούια, ἀλληλούια, ἀλληλούια»

Ακριβώς ετσι μάλιστα "το αγαθον". Η απορία μου ομως αφορούσε το Κοινωνικό του Μάρκου "Το Πνεύμα σου το αγαθον..", που περιλαμβάνεται στην σχετική αναφορά σας, και όχι του Κλαδα, για το οποιο εκτενη αναφορά έχω συμπεριλάβει στην σχετική μου διατριβή. Συμπληρωματικά αναφέρω οτι στην παλαιά γραφή παρδιδεται ενδεικτικά στους κώδικες Λειμωνος 245 φ. 59β και Αγίου Στέφανου Μετεωρων 52 φ. 339α και εχει εκδοθεί στον τόμο των Κοινωνικών της Ενωμένης Ρωμιοσύνης στην σ. 346, οπως επεσήμανε ο κ. Γιαννοπουλος.

Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis / Δημήτριος Καλπακίδης

Εννοὠ προφανώς το υβρίδιο που λέει κι ο κ. Κωστόπουλος.