Καραμάνης: Παλιά ηχογράφηση (1958)

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Βαθια συγκινημένος , θέλω να ευχαριστήσω , εκ βάθους καρδίας τον αγαπητό κ Στεφούλη για τις παλιές αυτές ηχογραφήσεις του αειμνήστου Δασκάλου μας . το επιβεβαιώνω κι εγώ οτι ειναι πολύ παλιές , γιατί όταν ήλθε στη Σπαρτη , το 1973 , τις είχα ακούσει από κασέτα που μου ειχε δώσει ο γιός του και λίαν αγαπητός φίλος Νίκος . Η κασέτα αυτη περιείχε και αλλα σπάνια μαθήματα , ηχογραφημένα από τον Δάσκαλο , ιδιωτικα , μέσα στο Ναό του Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά , με πομπινόφωνο Ρεβοχ , θυμάμαι και την μάρκα , εθεωρείτο από τα καλύτερα ..!! Δυστυχως , δεν μπορώ να την βρω... Οσο για το Χερουβικό , το περίτεχνον !!! , αυτό θα πεί προφορική ΠΑΡΑΔΟΣΗ !!! Κατά μεγάλο ποσοστό μιμείται τον Μέγα Πρίγγο , ο οποίος στα Χερουβικά του και σε υψηλότερες βάσεις , στις κορώνες , σε ανέβαζε στα ουράνια , χτυπώντας με πλήρη άνεση άνω ΚΕ , ΖΩ , ΝΗ.. !!!! Πολύ σωστά έγραψε κάποιος συνάδελφος ότι ο Στανίτσας υποκλινόταν πολύ περισσότερ στον Πρίγγο παρά στον Ναυπλιώτη..!!! Αθάνατοι !! ΒΑΣ. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
Με μεγάλη συγκίνηση άκουσα τις παλιές αυτές ηχογραφήσεις του μεγάλου δασκάλου.Και τούτο,γιατί πέραν της απλησίαστης από πλευράς ερμηνείας και έκφρασης της απόδοσης των ψαλλομένων,η σκέψη μου με γύρισε πίσω πολλά χρόνια,όταν το 1968 ο ίδιος ο δάσκαλος μου είχε χαρίσει μια πομπίνα διπλής εγγραφής με όλα αυτά μέσα και πολλά άλλα.Προφανώς πρόκειται για την ίδια πομπίνα που κάνετε λόγο.Την είχα χρόνια και την άκουγα και την πρόσεχα σαν κόρη οφθαλμού.Κάποτε μου τη ζήτησε ένας συνάδελφος στα Χανιά-έχει πλέον συγχωρεθεί-για να την ακούσει. Έκτοτε έχασα τα ίχνη της.Πριν από κανένα χρόνο,ένας άλλος φίλος με πληροφόρησε πως την είδε κάπου,αλλά ακόμα δεν μου την έφερε πίσω.Ήταν κάτι το πολύ σπουδαίο για μένα,γι'αυτό και η μεγάλη μου συγκίνηση που ξανάκουσα αυτά που με συντρόφευαν και με καθοδηγούσαν σε χρόνια νεότητας.Ευχαριστώ.
 
Top