Καλλίνικος Επίσκοπος Επιδαύρου

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Σήμερα Αγ.Δημητρίου και στον καθεδρικο Ι.Ν.Αγ.Πετρου Πολιούχου Αργους έγινε η χειροτονια του αρχιμ.ππ.Καλλινικου Κορομποκη εις επισκοπο Επιδαυρου...από τον αρχιεπισκοπο Ιερώνυμο....

Με τον πατέρα Καλλινικο γνωριζόμαστε περι τα 30 περιπου έτη,
έχουμε υπάρξει συμμαθηται...(μετα πήγε ριζάριο...)πρώην Ιεροψάλτης (..μαζι του έκανα τα πρώτα βήματα στη ψαλτικη..),θεολογος - νομικος όταν ομιλεί κρεμεσαι απο τα χείλη του και γραφει και ακολουθείες .....αγαπητό τεκνο των αργείων..........και γενικα ότι και να πω είναι πολύ λίγο.

.....ΑΞΙΟΣ....

Επισυναπτω φωτογραφίες:
 

Attachments

  • Εικόνα011 tsek.JPG
    276.1 KB · Views: 38
  • Εικόνα012 tsek.JPG
    239 KB · Views: 19
  • Εικόνα014 tsek.JPG
    249.3 KB · Views: 12
  • Εικόνα025.jpg
    287.3 KB · Views: 18
  • Εικόνα026 tsek.JPG
    229.5 KB · Views: 17
  • Εικόνα029 tsek.JPG
    277.1 KB · Views: 16
  • Εικόνα030.jpg
    280.3 KB · Views: 17
  • Εικόνα031.jpg
    278.1 KB · Views: 16
  • Εικόνα033.jpg
    280.1 KB · Views: 13
  • Εικόνα034.jpg
    296.9 KB · Views: 19
  • Εικόνα035.jpg
    276.4 KB · Views: 37

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Σήμερα Αγ.Δημητρίου και στον καθεδρικο Ι.Ν.Αγ.Πετρου Πολιούχου Αργους έγινε η χειροτονια του αρχιμ.ππ.Καλλινικου Κορομποκη εις επισκοπο Επιδαυρου...από τον αρχιεπισκοπο Ιερώνυμο....

Με τον πατέρα Καλλινικο γνωριζόμαστε περι τα 30 περιπου έτη,
έχουμε υπάρξει συμμαθηται...(μετα πήγε ριζάριο...)πρώην Ιεροψάλτης (..μαζι του έκανα τα πρώτα βήματα στη ψαλτικη..),θεολογος - νομικος όταν ομιλεί κρεμεσαι απο τα χείλη του και γραφει και ακολουθείες .....αγαπητό τεκνο των αργείων..........και γενικα ότι και να πω είναι πολύ λίγο.

.....ΑΞΙΟΣ....

Επισυναπτω φωτογραφίες:

Ἦταν ὄντως συγκινητικά!
Φάνηκε ὅτι ἦταν πολὺ ἀγαπητὸς στὀν κόσμο!!
Νὰ ζήσει! Νὰ τὸν χαίρεσθε!

Οἱ ψάλτες ὑποδειγματικοί!
Με πάρα πολλὰ παιδιὰ στὸ ἀριστερὸ ἀναλόγιο!!!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ἦταν ὄντως συγκινητικά!
Φάνηκε ὅτι ἦταν πολὺ ἀγαπητὸς στὀν κόσμο!!
Νὰ ζήσει! Νὰ τὸν χαίρεσθε!

Οἱ ψάλτες ὑποδειγματικοί!
Με πάρα πολλὰ παιδιὰ στὸ ἀριστερὸ ἀναλόγιο!!!

Δεν ξέρω πατερ μου αν ήσασταν παρων στη τελετη διοτι εχω και γω να πω καλό λόγο για τους υπεροχους διακόνους ....πρωτη φορα ειδα τοσους καλλιφωνους διακόνους μαζί...

Οσον αφορα του αγαπητους Ιεροψάλτες συνάδελφους και φίλους εχω να πω πως κάνουν το παν να προσεγγίσουν την παραδοση και να αλάξουν το ύφος στον συγκεκριμενο ναο που το κατεστημένο πολλών ετών το ήθελε (...το ύφος..) να προσκειται στη σχολη Περιστερη-Τζελλα(ταιριαζουν και οι αγιογραφίες...είναι δυτικοτροπες...) και ποιο πολύ Τζελλα(ο προηγούμενος Άψαλτης ήταν μαθητης του) μα θα μου πείτε ....αυτο είναι κακό ;...δεν θέλω να ανοιξουμε θέμα :wink:κι ο νοων νοειτω:)....
....αφου προσπαθουν να τ αλλαξουνε;
 
Last edited:

enoplos

Νέο μέλος
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ

ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΝ ΔΙΑΚΟΣ.

ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΟΣ

ΑΞΙΟΣ.
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Επιδαύρου κ.ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΣ χειροτονήθηκε σήμερα (26-10-2009) στον Ι.Ν.Αγ.Πέτρου Άργους από τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών κ.κ.ΙΕΡΩΝΥΜΟ, παρουσία του κλήρου, των Αρχών και του πιστού λαού της Αργολίδας.


Είναι καθ' όλα Άξιος, άριστος και μελωδικότατος λειτουργός, δεινός ομιλητής, και συγγραφέας διαφόρων ασματικών ακολουθιών, ευγενής με ευρεία μόρφωση και φόβο Θεού, φίλος και συνεργάτης των ιεροψαλτών, αφού άλλωστε από μικρός υπήρξε και ιεροψάλτης.

Ευχόμεθα όπως ο Άγιος Θεός, να τον στηρίζει και να τον δυναμώνει στο δύσκολο και πολυσχιδές έργο του προς δόξαν Αυτού.

΄Ολοι οι ιεροψάλτες της Ι.Μ. Αργολίδας, του ευχόμαστε εκ βάθους καρδίας, καλή επιτυχία στο έργο του, υγεία, υπομονή και κουράγιο.
Πάντα ΑΞΙΟΣ !!!!!

Το Δ.Σ. του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Αργολίδας με την 3/21-10-2009 πράξη του αποφάσισε ομόφωνα, να αποστείλει στον ίδιο συγχαρητήρια επιστολή η οποία θα δημοσιευθεί και στον τοπικό τύπο.

Γεώργιος Δαρλάσης
Πρόεδρος Συνδέσμου Ιεροψαλτών Αργολίδας
«ΙΑΚΩΒΟΣ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ»
 
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης

Attachments

  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-1.jpg
    149.8 KB · Views: 28
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-2.jpg
    158.2 KB · Views: 14
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-3.jpg
    166.8 KB · Views: 20
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-4.jpg
    164.8 KB · Views: 20
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-5.jpg
    168.3 KB · Views: 17
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-6.jpg
    163 KB · Views: 12
  • ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΚΑΛΛΙΝΙΚΟΥ-7.jpg
    162.7 KB · Views: 20
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δεν ξέρω πατερ μου αν ήσασταν παρων στη τελετη διοτι εχω και γω να πω καλό λόγο για τους υπεροχους διακόνους ....πρωτη φορα ειδα τοσους καλλιφωνους διακόνους μαζί...

Οσον αφορα του αγαπητους Ιεροψάλτες συνάδελφους και φίλους εχω να πω πως κάνουν το παν να προσεγγίσουν την παραδοση και να αλάξουν το ύφος στον συγκεκριμενο ναο που το κατεστημένο πολλών ετών το ήθελε (...το ύφος..) να προσκειται στη σχολη Περιστερι-Τζελλα(ταιριαζουν και οι αγιογραφίες...είναι δυτικοτροπες...) και ποιο πολύ Τζελλα(ο προηγούμενος Άψαλτης ήταν μαθητης του) μα θα μου πείτε ....αυτο είναι κακό ;...δεν θέλω να ανοιξουμε θέμα :wink:κι ο νοων νοειτω:)....
....αφου προσπαθουν να τ αλλαξουνε;
ας μην τ'ανοιξουμε καλυτερα γιατι θα μας παρει ολους ο.....ανεμος!!!!!!!
 

Nikos

Member
Δεν ξέρω πατερ μου αν ήσασταν παρων στη τελετη διοτι εχω και γω να πω καλό λόγο για τους υπεροχους διακόνους ....πρωτη φορα ειδα τοσους καλλιφωνους διακόνους μαζί...

Οσον αφορα του αγαπητους Ιεροψάλτες συνάδελφους και φίλους εχω να πω πως κάνουν το παν να προσεγγίσουν την παραδοση και να αλάξουν το ύφος στον συγκεκριμενο ναο που το κατεστημένο πολλών ετών το ήθελε (...το ύφος..) να προσκειται στη σχολη Περιστερι-Τζελλα(ταιριαζουν και οι αγιογραφίες...είναι δυτικοτροπες...) και ποιο πολύ Τζελλα(ο προηγούμενος Άψαλτης ήταν μαθητης του) μα θα μου πείτε ....αυτο είναι κακό ;...δεν θέλω να ανοιξουμε θέμα :wink:κι ο νοων νοειτω:)....
....αφου προσπαθουν να τ αλλαξουνε;

Και από ότι ακούω συνεχίζει και παραμένει αυτό το ωραίο ύφος εκτός και αν δεν προσέξατε- ακούσατε πως είπαν το άξιος . Πάντως νομίζω ότι σαν να παράπροσβάλατε το όνομά του Περιστέρη κύριέ μου με τις ορολογίες που χρησιμοποιείτε νομίζω ότι λίγος σεβασμός σε ένα άτομο που πρόσφερε τόσα πολλά θα πρέπει να υπάρχει.

ΥΓ.1 Αν θέλετε να μην συνεχιστεί το θέμα απλώς διαγράψτε τα προσβλητικά λόγια προς το πρόσωπο του μακαριστού, και τότε κάνεις δεν θα σας απαντά.

.......να προσκειται στη σχολη Περιστερι.....:eek::eek::eek:....

ΥΓ.2 Ήμαρτον δηλαδή τον κάνατε και πτηνό τον μακαρίτη :D:eek::eek::eek::D:D:D:)
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Και από ότι ακούω συνεχίζει και παραμένει αυτό το ωραίο ύφος εκτός και αν δεν προσέξατε- ακούσατε πως είπαν το άξιος....)

Το Αξιος αγαπητε Nikos το έψαλλε....όλες...τις φορες το τονιζω..(καλώς η κακός ..)...ένας πρωτοπρεσβύτερος απο το Ιερό...(..ατυχήσατε..)

Υ.Γ 1 : Ποιος ακριβως είναι ο προσβλητικός λογος ....μηπως το δυτικότροπος;... μα για άλλους είναι καύχημα .....

Υ.Γ 2 : Είστε Θεσσαλονικιός;;.......................σίγουρα;;;
 

Nikos

Member
Αφού κάνατε αναφορά στο "όνομά" μου αγαπητέ παναγιωτης οφείλω να σας απαντήσω.

Το Αξιος αγαπητε Nikos το έψαλλε....όλες...τις φορες το τονιζω..(καλώς η κακός ..)...ένας πρωτοπρεσβύτερος απο το Ιερό...(..ατυχήσατε..)

Αον αυτή είναι ετεροχρονισμένη κατά πάρα μα πάρα πολύ παρατήρηση. Άρα οφείλω να ζητήσω συγγνώμη για το λάθος μου το οποίο προέκυψε από δικιά σας ελλείπεις ανάρτηση.

Υ.Γ 1 : Ποιος ακριβως είναι ο προσβλητικός λογος ....μηπως το δυτικότροπος;... μα για άλλους είναι καύχημα .....

Βον παίρνοντας υπόψη την παραπάνω ανάρτηση και τα λεγόμενά σας:
δεν θέλω να ανοιξουμε θέμα κι ο νοων νοειτω....
....αφου προσπαθουν να τ αλλαξουνε;

Βλέπω ότι συνεχίζεται μόνο σας το θέμα οπότε οφείλω να ξανά απαντήσω. Είναι πάρα πολύ απλό κατά την άποψή μου και την βασική χριστιανική αγωγή του καθενός δεν είναι σωστό να προσβάλλονται άτομα που υπηρέτησαν μέχρι την τελευταία στιγμή της ζωής τους τον Θεό, αυτά πάντα κατά την άποψη μου. Τώρα αν εσύ συνεχίζεις τις προσβλητικές φράσεις περί δυτικότροπης απόδοσης των ύμνων δικό σου πρόβλημα εσύ μπορεί να θεωρείς ότι ήταν ευρωπαϊκό το ψάλσιμό των μακαριστών και ότι εσύ θες να νομίζεις αγαπητέ. Πρέπει να σεβόμαστε όλοι τέτοιες μεγάλε φυσιογνωμίες της Βυζαντινής μουσικής που πρόσφεραν τόσα πολλά. Και όπως εγώ δεν πρόσβαλα κανέναν ψάλτη στα λεγόμενά μου στο παρών θέμα οφείλεις και εσύ ή να διαγράψεις τις προσβολές ή να δέχεσαι απαντήσεις. Έτσι και αλλιώς κλασικά σε λίγο θα παρέμβει κάποιος διαχειριστής και θα σβήσει τα εκτός θέματος μηνύματα μας .:D

Υ.Γ 2 : Είστε Θεσσαλονικιός;;.......................σίγουρα;;;

Και Γον και βεβαία κατοικώ στην Θεσσαλονίκη θέλετε να πείτε ότι εσείς που κατοικείτε στο Άργος δεν σέβεστε τους μεγάλους ψάλτες της Πόλης και γενικότερα της Μακεδονίας;;; Δεν νομίζω. Και πριν μου κάνετε αυτήν την ερώτηση σκεφτήκατε αν άθελα σας δείχνετε ρατσιστική συμπεριφορά, για σκεφτείτε το λίγο.

Αύτα όλα που είπα παραπάνω τα είπα από χριστιανική αγάπη και ζητώ συγνώμη αν σε στεναχορουν αλλά αυτη είναι η απόψή μου, που μπορώ και την εκφράζω όπως κάνεις και εσύ. :):) Και τέλως πάντων εκεί που θα γράφατε αυτά κάνε μία προσευχή για την αναπαυσή τους.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Δε μου πέφτει λόγος κανονικά, διότι δε γνωρίζω τα ψαλτικώς συμβαίνοντα σε αυτόν τον Ναό, αλλά θα μπω στον πειρασμό να σχολιάσω τα περί "προσβολής". Νομίζω ότι πολλοί παρανοούν την έννοια "προσβολη" επειδή δεν τους αρέσουν τα λεγόμενα. Προσβολή θα ήταν να πει κανείς "Ο Περιστέρης ήταν άμουσος" (που δεν ήταν), "Ο Περιστέρης ήταν παλιάνθρωπος" (που επίσης δεν ήταν). Όταν όμως κάποιος λέει το αυτονόητο, ότι δηλαδή αυτό το ύφος ψαλτικής είναι δυτικότροπο και αφίσταται από την παραδοσιακή ψαλτική, αυτό γιατί έιναι προσβολή! Έχω γράψει σε άλλα θέματα επανειλημμένως με αποδέιξεις γιατί αυτό το ύφος δεν είναι παραδοσιακό, και πήγαν να με βγάλουν τρελό χωρίς μάλιστα να απαντά κανείς στα επιχειρήματά μου. Αλλά τί ζητώ; Μήπως έχουν επιχειρήματα να απαντήσουν; Σαφώς δεν έχουν. Αντιλαμβάνομαι παρ' όλ' αυτά το συναισθηματικό τους δέσιμο με αυτό το ψάλσιμο και τους δικαιολογώ εν μέρει. Όχι όμως να γίνεται και το άσπρο μαύρο!
 

Nikos

Member
Έλεος δεν νομίζω αγαπητέ κύριε Γαλάνη. Έλεος μαλών ο Θεός πρέπει να δήξει σε εσάς αγαπητέ αδελφέ .Συνεχίζετε και απαντάτε στο θέμα εσείς όποτε να απαντήσω, φυσικά ούτε εγώ είμαι κάποιος μουσικολόγος ούτε κάτι παραπάνω για να κρίνω εγώ μουσικά τους μακαριστούς. Αλλά πείτε μου γιατί τον κατακρίνετε σας είχε κάνει τίποτα πριν κοιμηθεί εν Κυρίω δηλαδή όταν εσείς ήσασταν (12 και κάτω ετών ) περνώντας την ημερομηνία κοιμήσης του και την ηλικία που αναφέρει το προφίλ σας πάντα. Και επίσης επειδή σκανδαλίζομαι και από την ηλικία σας, αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι κάποιος μεγαλύτερος σας φυσικά, μήπως υπάρχει μία μικρή ζήλια προς τον μακαριστό;;; Ε δηλαδή ήμαρτον επιτέλους ηρεμίστε λίγο το έχουμε καταλάβει ότι δεν σας αρέσει η φωνή του αλλά ηρεμίστε λίγο. Τώρα προσβολή και βέβαια είναι να μιλάτε για αυτόν ενώ έχει κοιμηθεί και δεν μπορεί να απαντήσει όποτε είναι προσβολή και αν θέλετε απαντήστε πάνω σε αυτό αν και δεν χρειάζεται.

Έτσι και αλλιώς εγώ δε σας παρεξηγώ έτσι και αλλιώς τα λόγια σας είναι λόγια ύπνου τι άλλο να περιμένει κανείς στην 1 το πρωί.

Υ.Γ. Αδελφική συμβουλή καλύτερα θα ήταν για να μην βαρύνεστε περισσότερο το βράδυ αν δεν έχετε ύπνο προσευχηθείτε και τότε ο Θεός μπορεί να εισακούσει την προσευχή σας και να σας απαλλάξει από τους κακούς λογισμούς που έχετε για έναν κεκοιμημένο αδελφό μας.

Μήπως ήρθε καιρός να κλειστεί αυτό το θέμα;;
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μάλλον κε Αμανατίδη δυσκολεύεστε να διαχωρίσετε τους όρους με τους οποίους γίνεται η προσωπική και η καλλιτεχνική κριτική. Όσον αφορά στα υπόλοιπα προσβλητικά προς το πρόσωπό μου, τα αντιπαρέρχομαι. Και για να είμαι και εντός θέματος, εύχομαι ο νέος Μητροπολίτης Επιδαύρου (για τον οποίο χάρηκα πολύ όταν έμαθα ότι ειναι γέννημα θρέμμα της Αργολικής γης) να αποδειχθεί άξιος ποιμένας σε μια περίοδο κατά την οποία περισσότερο από ποτέ υπάρχουν «λύκοι βαρείς μη φειδόμενοι του ποιμνίου». Πολλά τα έτη!
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
(...το ύφος..) να προσκειται στη σχολη Περιστερη-Τζελλα(ταιριαζουν και οι αγιογραφίες...είναι δυτικοτροπες...)

KΥΡΙΟΙ.....1ον: δεν έθιξα άμμεσα τους Δασκαλους Περιστερη-Τζελλα (...αλλά τις αγιογραφίες...αλλα όποιος έχει τη μύγα....) τους οποίους παραδέχομαι , σέβομαι και επικροτώ το έργο τους(..έργο ζωής συμφωνώ..)....αλλά τι να κάνουμε.......... δεν μου αρέσει το ύφος τους,(γουστα είναι αυτα...)και οχι μονο σε μένα....
2ον :Το οτι ψάλλουν σε ευρωπαικα πρότυπα το υπερηφανευονταν και οι ίδιοι ότι :....<<δεν είμαστε εμείς σαν εκείνους τους δήθεν παραδοσιακους που αμανεδίζουν το νταλκαδιάζουν και βάζουν και ''μύτη''.....εμείς ...>>..λέγανε ...<<ψάλλουμε την ''καθαρη'' μουσική..>>..και έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Κοντογλους <<...βέβαια ...η ''μύτη'' που βάζουν οι ψαλτάδες τους πειράζει...αν όμως η μύτη είναι Γαλλική(...εννοούσε κάποια τραγουδια της εποχής..) δεν ενοχλούνται.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Και Γον και βεβαία κατοικώ στην Θεσσαλονίκη θέλετε να .........

Αγαπητε Nikos....για το Θεσσαλονικιος..έχετε δίκιο δεν ήθελα να σας θίξω προσωπικα....αλλά θα πω κατι κοινότυπο....φταίει ο γραπτος λογος με τον οποιο επικοινωνούμε....αν ήμασταν αντικρυστά να στε σίγουρος ότι δεν θα το παίρνατε έτσι όπως το πήρατε.....ανακαλώ και ζητώ συγνώμη....και επειδή δείχνετε ποιο πνευματικός άνθρωπος από μένα(..δεν το λέω ειρωνικά..) θυμηθείτε και με στις προσευχές σας...
....καλή σας νύχτα αυριο με το καλό..
 
Top