Ι. Αρβανίτης: Λειτουργικά, ήχος πλ. δ' και έτερα πλ. δ΄ 7-φωνος

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Φίλος εξ Αμερικής μου ζήτησε Λειτουργικά σε πλ. Δ΄. Σκάλισα στους φακέλους και βρήκα αυτά που είχα φτειάξει κάποτε. Σε "κανονικό" πλ. Δ΄και σε 7φωνο με Άξιον εστί 7φωνο.
Μου πήρε όμως χρόνο και δεν προόλαβα να τα καθαρογράψω. Έτσι ανεβάζω κι εδώ τα πρωτότυπα. Ίσως με άλλη ευκαιρία τα ανεβάσω καθαρότερα.
 

Attachments

  • IArv-Leitourgika-pl4 (1986).pdf
    200.7 KB · Views: 483
  • IArv-Leitourgika-pl4 7fwnos (proxeiro).pdf
    161.7 KB · Views: 384

dimitrios1949

Νέο μέλος
Εὐχαριστοῡμε τόν κύριο Ἀρβανίτη. Εἶναι πολύ νόστιμα. Αὔριο,πρῶτα ὁ Θεός, θά τά ψάλουμε στόν Ἅγιο Δημήτριο τῆς Ἐδέσσης.
Δημήτριος Ἰωαννίδης
 
P

PANROUST

Guest
Συγχαρητήρια στον κ.Ι.Αρβανίτη για τα λειτουργικά!!!
 
Last edited by a moderator:
Τα "κανονικά" εψάλλησαν και στη Θεσσαλονίκη στο ναό μας!

Θερμά συγχαρητήρια στον κ. Αρβανίτη και πολλές ευχαριστίες που μοιράζεται τις συνθέσεις του με όλους μας!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τα "κανονικά" εψάλλησαν και στη Θεσσαλονίκη στο ναό μας!

Θερμά συγχαρητήρια στον κ. Αρβανίτη και πολλές ευχαριστίες που μοιράζεται τις συνθέσεις του με όλους μας!

Ευχαριστώ!
Στις Συκιές έχω ψάλλει μια φορά, πρίν πολλά-πολλά χρόνια, στους Αγίους Θεοδώρους (μένει μια θεία μου απέναντι).
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Φίλος εξ Αμερικής μου ζήτησε Λειτουργικά σε πλ. Δ΄. Σκάλισα στους φακέλους και βρήκα αυτά που είχα φτειάξει κάποτε. Σε "κανονικό" πλ. Δ΄και σε 7φωνο με Άξιον εστί 7φωνο.
Μου πήρε όμως χρόνο και δεν προόλαβα να τα καθαρογράψω. Έτσι ανεβάζω κι εδώ τα πρωτότυπα. Ίσως με άλλη ευκαιρία τα ανεβάσω καθαρότερα.

Ενταξει...καπως καλα ειναι...αλλα οι υφεσοδιεσεις τα παραποιουν σε μεγαλο βαθμο...!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ενταξει...καπως καλα ειναι...αλλα οι υφεσοδιεσεις τα παραποιουν σε μεγαλο βαθμο...!

Ἕλα καημένε, ἀφοῦ τὸν ξέρεις τὸν Λαοσυνάκτη ... δὲν χαλιέται.

Τύπωσε τα, βάλε λίγο διορθωτικό, κι εἶσαι ἔτοιμος
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εγώ πάντως αν έπρεπε να βάλω διορθωτικό, θα το έβαζα μόνο σε δύο διέσεις στο Γα: (στο Πατέρα Υιόν και στο Και μετά του Πνεύματός Σου).
Οι υπόλοιπες (λίγες) διέσεις στο Πα και στο άνω Ζω και μία δίεση στο Γα (στο "και δεόμεθά Σου"), όπως και όλες οι υφέσεις είναι απόλυτα δικαιολογημένες από τη θέση τους στη ροή του μέλους (θα τις έβρισκε κανείς άνετα π.χ. και σε σύνθεση του Καραμάνη). Επομένως, δεν συμφωνώ ότι αλλοιώνουν το μέλος.

ΥΓ Το Άξιον εστίν είναι από τα πιο ωραία που έχω δει σε πλ. δ. Να είστε καλά!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εγώ πάντως αν έπρεπε να βάλω διορθωτικό, θα το έβαζα μόνο σε δύο διέσεις στο Γα: (στο Πατέρα Υιόν και στο Και μετά του Πνεύματός Σου).
Οι υπόλοιπες (λίγες) διέσεις στο Πα και στο άνω Ζω και μία δίεση στο Γα (στο "και δεόμεθά Σου"), όπως και όλες οι υφέσεις είναι απόλυτα δικαιολογημένες από τη θέση τους στη ροή του μέλους (θα τις έβρισκε κανείς άνετα π.χ. και σε σύνθεση του Καραμάνη). Επομένως, δεν συμφωνώ ότι αλλοιώνουν το μέλος.

ΥΓ Το Άξιον εστίν είναι από τα πιο ωραία που έχω δει σε πλ. δ. Να είστε καλά!

Για ποια σειρα απο τις δυο μιλατε?
 
Top