Ισοκράτης ISOinst.exe

Χαίρεται προσπάθησα να εγκαταστήσω τον ισοκράτη από εδώ ,αλλά μου έβγαλε ότι δεν μπορω.
Έχω windows 7.
Αν μπορείτε να βοήθησετε.
Ευχαριστώ!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χαίρεται προσπάθησα να εγκαταστήσω τον ισοκράτη από εδώ ,αλλά μου έβγαλε ότι δεν μπορω.
Έχω windows 7.
Αν μπορείτε να βοήθησετε.
Ευχαριστώ!

Συνωνόματε, δυστυχῶς δὲν μποροῦμε. Δουλεύει μόνα στὰ XP, τὸ λογισμικὸ δὲν ἐξελίχθηκε γιὰ Vista καὶ πέρα...:(

χς
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Τὰ Παράθυρα Νο. 7 ἔκδοση «ultimate» τρέχουν ἐφαρμογὲς παραθύρων ΧΡ.

Γιὰ ὅσους ἔχουν τὴν προαναφερθεῖσα ἔκδοση, ἁπλὰ ἐγκαταστῆστε τὸ ἀρχεῖο τοῦ ἰσοκράτη. Μετὰ ὅμως ὁ ἰσοκράτης ζητάει τὴν βιβλιοθήκη msvbvm50.dll. Γι' αὐτὸ θὰ πρέπει νὰ πᾶτε ἐδῶ, νὰ κατεβάσετε καὶ νὰ ἐγκαταστήσετε τό «Msvbvm50.exe» καὶ μετὰ ὁ ἰσοκράτης θὰ δουλέψει. ...Ὁ ἤχος ὅμως δὲν φαίνεται νὰ παίζει ἀσταμάτητα, ἴσως λόγῳ ἀσυμβατότητας μὲ τὸ τρέχον «windows media player».
 
Last edited:

vfilip

Μέλος
η σελίδα http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=741 αντιστοιχεί άλλες συχνότητες στους φθόγγους . Μήπως υπάρχει λάθος στο πρόγραμμα αυτό ? Ο ΝΗ του ισοκράτη αυτού είναι ο ΠΑ της ιστοσελίδας . ΤΙ από τα 2 ισχύει ?

Επίσης η κλίμακα του ισοkράτη πάει μέχρι 382 Hz ενώ η ιστοσελίδα δίνει για το ΝΗ' 523 Hz
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
η σελίδα http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=741 αντιστοιχεί άλλες συχνότητες στους φθόγγους . Μήπως υπάρχει λάθος στο πρόγραμμα αυτό ? Ο ΝΗ του ισοκράτη αυτού είναι ο ΠΑ της ιστοσελίδας . ΤΙ από τα 2 ισχύει ?

Επίσης η κλίμακα του ισοkράτη πάει μέχρι 382 Hz ενώ η ιστοσελίδα δίνει για το ΝΗ' 523 Hz

Νὰ πῶ γενικὰ ὅτι εἶναι γνωστὸ ὅτι ὁ Νη (ἡ συχνότητά του, τὸ ὕψος του) ποὺ ψάλλουν οἱ ἱεροψάλτες διαφέρει ἀπὸ ψάλτη σὲ ψάλτη καὶ ἀπὸ φωνὴ σὲ φωνὴ καὶ αὐτὸ εἶναι τὸ σωστό.

Ὅπως εἴχα γράψει τότε τὸ 2005:

Σε άλλον Ιεροψάλτη ο Θεός έδωσε φωνή χαμηλών συχνοτήτων, σε άλλον υψηλών, και για αυτό ο καθένας πρέπει να επιλέγει μια βάση στην οποία να μπορεί να βγάζει τα μέλη της Ακολουθίας χωρίς να χρειαστεί να "χάσει" την φωνή του ή να ξελαρυγγιαστεί....

Ἕνας ἀναλυτὴς συχνότητας ποὺ ἔχω, δείχνει τὸν Νη τοῦ ἰσοκράτη στὰ 130-131Hz δηλ. μιὰ ὀκτάβα κάτω ἀπὸ τὸ ἄρθρο ποὺ ἀναφέρατε. Ὁπότε κανονικὰ τὸ βλέπω. Ἐπίσης τὸν Κε τὸν βλέπω στὰ 220-221Hz δηλ. μιὰ ὀκτάβα κάτω ἀπὸ τὸν La3=440Hz. (Ἀς σημειωθεῖ ὅτι μερικὲς φορὲς οἱ ἀναλυτὲς μπορεῖ νὰ δείχνουν μιὰ ὀκτάβα διαφορὰ λόγῳ τῶν ἀρμονικῶν τοῦ παραγόμενου ἤχου). Τὸν Βου τὸν βλέπω στὰ 163.3/326.7Hz (παίζει ὁ ἀναλυτὴς στὴν ὀκτάβα) δηλ. περίπου 3Hz πάνω ἀπὸ τὸν Βου τοῦ Πίνακα 2 τοῦ ἐν λόγῳ ἄρθρου.

Ἴσως ὁ ἀναλυτὴς ποὺ χρησιμοποιεῖς νὰ μὴν εἶναι τόσο ἀκριβής;

Ἐπίσης κάτω δεξιὰ στὸ πρόγραμμα ὑπάρχουν ποτενσιόμετρα γιὰ νὰ ἀνεβάσεις/κατεβάσεις ὅλη την κλίμακα κατὰ 6 ἢ καὶ 2 κόμματα. Ἴσως αὐτὰ τὰ ποτενσιόμετρα νὰ μὴν ἦσαν στὸ κέντρο καὶ γιὰ αὐτὸ ἔβλεπες διαφορά;

Τὸ πρόγραμμα δὲν τὸ ξέρω, ἴσως ὁ κατασκευαστής του μπορεῖ νὰ μᾶς πεῖ περισσότερα;
 
Last edited:
Top