Ιδιόμελα Κυριακής Σαμαρείτιδος και Τυφλού

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ένα ακόμη πρόβλημα που προκύπτει από την τάξη του ισχύοντος τυπικού είναι ότι τις Κυριακές Σαμαρείτιδος Τυφλού τα ιδιόμελα των εορτών αυτών στους αίνους "πετιούνται" και αντικαθίστανται από τα "Πάσχα ιερόν" κτλ....υπάρχει φυσικά και πάλι η απάντηση(άστοχη)ότι θα ψαλλούν ίσως στα μεθέορτα....εγώ πάντως "τα λυπάμαι" να μην τα ψάλλω...ας σημειωθεί πως το τυπικόν του Γεωργίου Ρήγα αναφέρει κανονικά να ψάλλονται στην θέση τους την κύρια ημέρα...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ένα ακόμη πρόβλημα που προκύπτει από την τάξη του ισχύοντος τυπικού είναι ότι τις Κυριακές Σαμαρείτιδος Τυφλού τα ιδιόμελα των εορτών αυτών στους αίνους "πετιούνται" και αντικαθίστανται από τα "Πάσχα ιερόν" κτλ....υπάρχει φυσικά και πάλι η απάντηση(άστοχη)ότι θα ψαλλούν ίσως στα μεθέορτα....εγώ πάντως "τα λυπάμαι" να μην τα ψάλλω...ας σημειωθεί πως το τυπικόν του Γεωργίου Ρήγα αναφέρει κανονικά να ψάλλονται στην θέση τους την κύρια ημέρα...

Χμμμ! Ναι είναι πρόβλημα αυτό. Όμως η τάξις του ΤΜΕ έχει κάπως παγιωθεί.
Και εδώ - εκτός από το θεωρητικόν του θέματος πρέπει να - μας ενδιαφέρει το πρακτικό μέρος. Πάντως στην λατρεία μας - ιδιαίτερα στην ενοριακή λατρεία- κάποια πράγματα παραλείπονται, όπως λ.χ. τα εωθινά τα οποία θα έπρεπε να ψαλλούν στην Α' Ώρα... κ.α.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο π.Κουκουζέλης που ζει στο Όρος μήπως θα μπορούσε να μας πει αν αντικαθιστούν τα ιδιόμελα αυτά με τα τροπάρια Πάσχα ιερόν κτλ.επίσης και στο θέμα των κανόνων(αν και είμαι 99% σίγουρος ότι εκεί λέγονται κανονικά)...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
μπα, νομιζω κ εκει εχει επικρατησει αυτη η ταξη. ειχα ρωτησει κ δανιηλαιους κ αυτο μου ειχαν πει.... νομιζω πασχα ιερον λενε
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Τὰ στιχηρά «Πάσχα ἱερόν…» κ.λ.π. καὶ «Ἀναστάσεως ἡμέρα καὶ λαμπρυνθῷμεν τῇ πανηγύρει…» δὲν ψάλλονται κατὰ τὶς Κυριακὲς μέχρι τὴν ἀπόδοση τοῦ Πάσχα



(Συμβολὴ τεῦχος 16 σ. 39, τυπικὰ Εὐεργέτιδος ιβ’ αἰ. σσ. 565, 572-573, 578-579, 582-583, Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1131 σσ. 260-261, 263, 267-270, χφφ. Vat. gr. 788 πεντηκοστάριο τοῦ ἔτους 1170 φφ. 29v, 44v, 67r, 77r, Κρατικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ῥωσσίας 173.Ι 501 ΤΑΣ ιβ' αἰ. φφ. 115v, 116r, 117r-v, Barb. gr. 350, τυπικὸ μονῆς ἁγίου Νικολάου τῶν Κασούλων τοῦ ἔτους 1205 φ. 90v, 91v, 94r, 95r, Σινὰ 775 πεντηκοστάριο ιβ'-ιγ' αἰ. φφ. 53v, 57v, 75r, 80v, Paris. gr. 402 ΤΑΣ μονῆς Κουτσουβέντη ιγ'-ιδ' αἰ. φφ. 273r, 274r, 275r-v, 278r, 279r-v, P 263 πεντηκοστάριο ιδ’ αἰ. φφ. 110v, 114r, 119v, ΤΑΣ κεφ. μη’-να’, Πεντηκοστάριον Κρυπτοφέῤῥης ἔκδ. 1738).
 
Top