Θεοδοσόπουλος-Κυριακή Ε' των Νηστειών 1987

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • 01 - ΠΡΟΣΟΜΟΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΑΣ.mp3
    2.2 MB · Views: 190
  • 02 - ΔΟΞΑ - ΟΥΚ ΕΣΤΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.mp3
    5.8 MB · Views: 246
  • 03 - ΕΝ ΣΟΙ ΜΗΤΕΡ ΑΚΡΙΒΩΣ.mp3
    1.2 MB · Views: 155
  • 04 - ΑΓΙΟΣ ΑΓΙΟΣ ΑΓΙΟΣ (ΑΡΓΟΝ ΜΕΛΟΣ).mp3
    2.8 MB · Views: 199
  • 05 - ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ.mp3
    2.1 MB · Views: 173
  • 06 - ΕΠΙ ΣΟΙ ΧΑΙΡΕΙ ΗΧ. Α' (ΜΕΛΟΣ ΑΡΧΑΙΟΝ).mp3
    5.4 MB · Views: 285

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κοντεύω να πιστέψω ότι αυτό το "Την γαρ σην μήτραν" είναι η "λυδία λίθος" των πραγματικά μεγάλων ψαλτών. Ακούστε με πόσο κατανυκτική και ηγεμονική ρυθμικότητα το εκτελεί.

Θα ήθελα να την αντιδιαστείλω στο θέμα του ρυθμού με εκτέλεση άλλου (ισάξιου) συμπατριώτη του πρωτοψάλτη, αλλά δεν το κάνω, για να μη στενοχωρήσω τον Νικόλαο.:wink:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κοντεύω να πιστέψω ότι αυτό το "Την γαρ σην μήτραν" είναι η "λυδία λίθος" των πραγματικά μεγάλων ψαλτών. Ακούστε με πόσο κατανυκτική και ηγεμονική ρυθμικότητα το εκτελεί.

Θα ήθελα να την αντιδιαστείλω στο θέμα του ρυθμού με εκτέλεση άλλου (ισάξιου) συμπατριώτη του πρωτοψάλτη, αλλά δεν το κάνω, για να μη στενοχωρήσω τον Νικόλαο.:wink:

Δεν ήταν συμπατριώτες, Γιώργο....

Δ.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης

Θα ήθελα να την αντιδιαστείλω στο θέμα του ρυθμού με εκτέλεση άλλου (ισάξιου) συμπατριώτη του πρωτοψάλτη, αλλά δεν το κάνω, για να μη στενοχωρήσω τον Νικόλαο.:wink:

Διαφωνώ, σεβαστέ φίλε. Αν και κορυφαία η εκτέλεση Χρυσάνθου, υπολείπεται ελάχιστα εκείνης του Α.Π. αλλά και δυο άλλων ισάξιων του Χρυσάνθου εκτελεστών -του Θ.Σ. και του Α.Κ.- αλλά και του διδασκάλου όλων τους Κ.Π. Αυτά μετά σεβασμού και θαυμασμού προς το μεγάλο δάσκαλό μας. Η φωνητική του απόδοση βέβαια μόνον με την του Θ.Σ. των καλών εποχών μπορεί να συγκριθεί -κακά τα ψέμματα- κι εδώ είναι που ο Χρύσανθος νικούσε "στα σημεία".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιώργος Μ.;69062 said:

Θα ήθελα να την αντιδιαστείλω στο θέμα του ρυθμού με εκτέλεση άλλου (ισάξιου) συμπατριώτη του πρωτοψάλτη, αλλά δεν το κάνω, για να μη στενοχωρήσω τον Νικόλαο.:wink:
Φίλε μου Johnsteff, δίκιο έχετε στην τοποθέτησή σας , απλώς να κάνω σαφέστερο τι εννοώ ξεκινώντας από μια γενική παρατήρηση: επειδή η ψαλτική είναι σύστημα και όχι άθροισμα στοιχείων, κατά τη γνώμη μου κάθε διατύπωση του τύπου "ο χ ψάλτης ή εκτέλεση είναι καλύτερος / καλύτερη του ψ" είναι επισφαλής γι' αυτό και την απέφυγα, αλλά σε επιμέρους συστατικά της τέχνης είναι εφικτές οι συγκρίσεις (π.χ. "ο χ ψάλτης ή ερμηνεία είναι καλύτερος / καλύτερη στο χ ή ψ χαρακτηριστικό"). Παραπάνω μόνο το θέμα του ρυθμού (και της συνακόλουθης κατανυκτικής και ηγεμονικής ρυθμικότητας) σχολίασα (θα ήταν άλλωστε αστείο να αμφισβητήσω την αξία του δασκάλου) και νομίζω ότι σ' αυτό, μόνο σ' αυτό, θα συμφωνήσετε μαζί μου.:).
Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος (και θα ήταν ενδιαφέον να άνοιγε σχετική συζήτηση αλλού) ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε μεμονωμένα χαρακτηριστικά απομονωμένα από το σύνολο. Καλή Κυριακή!

ΥΓ Τελευταία Κυριακή με "Ἒπι σοὶ χαίρει" σήμερα. Και του χρόνου!
 
Last edited:
Top