Θεία Λειτουργία Δημ. Σουρλαντζή

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Υπάρχουν δυο εκδοχές σχετικά με το βιβλίο:

Ή δεν μπορεί να σκαναριστεί (επειδή δεν επιτρέπεται λόγω επικείμενης επανάκδοσης)
Ή μπορεί να σκαναριστεί και να παρατεθεί εδώ (αν δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον επανέκδοσης)

Τι ισχύει;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει (δυστυχώς) και τρίτη εκδοχή.

Να μη μπορεί να σκαναριστεί επειδή υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, αν και δεν υπάρχει προοπτική να επανεκδοθεί.
 

anthem

Μέλος
Η άλλη εκδοχή είναι να καθίσει κάποιος να το πληκτρολογήσει...

Το ξέρω, λίγο δύσκολο!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Υπάρχει (δυστυχώς) και τρίτη εκδοχή.

Να μη μπορεί να σκαναριστεί επειδή υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, αν και δεν υπάρχει προοπτική να επανεκδοθεί.

Μπορεί τότε η κ. Ναυσικά (θυγατέρα αν δεν κάνω λάθος του μακαριστού δασκάλου) ή όποιοι από την οικογένεια ασχολούνται με τα δικαιώματα, εφόσον δεν έχουν προοπτικές και ενδιαφέρον επανέκδοσης (κάτι τέτοιο είχα καταλάβει από μια μου παλαιότερη προσωπική επικοινωνία)

ΝΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ

εις μνημόσυνόν του και ωφέλεια των φιλομούσων;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εάν κάποιος έχει κάποια γνωριμία μαζί της ώστε να κάνει μια τέτοια πρόταση, θα ήταν ευχής έργο.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Βιβλίο με τόση ζήτηση από τη μια και τόση δυσχέρεια από την άλλη δε γνωρίζω αν υπάρχει.
Αυτό πιστοποιεί μεν τη μεγάλη αξία του, αλλά φοβάμαι ότι η τόση δυστοκία θα εξωθήσει πιθανώς κάποιους να ανεβάσουν το αρχείο σε mediafire και τα όμοια, ή ακόμα χειρότερα στη ζούγκλα των torrent.
Πρίν το βιβλίο βγεί στην "παρανομία", ενδιαφέρει τους έχοντες τα δικαιώματα να λυθεί κάπως το πρόβλημα, πριν να είναι αργά;
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Το βιβλιο ανεβηκε πριν κανα μηνα εδω και εκανε καμια πεντακοσαρια downloads...μεχρι να το αποσυρουν οι συντονιστες...Αν ηθελε το ψαλτολογιον σε περιπτωση τετοια ανεβασματος pdf..να υπαρχει εγκριση απο το συντονιστη πριν φανει στο φορουμ και οχι αφου το κατεβασει ολο το φορουμ να αποσυρεται το μυνημα και μην τον ειδατε !Δεν ειναι πρεπον να εκμεταλευομαστε την ασυδοσια του διαδυκτιου και του δεν βαριεσαι τι θα μας κανουνε αστο λιγο ακομα στον αερα και να παρανομουμε εις βαρος των ανθρωπων που εχουν τα δικαιωματα του εκαστοτε αρχειου!!παρακαλω αν ενοχλει τον συντονισμο το μυνημα να διαγραφει
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ας μου επιτρέψουν οι έχοντες τα εκδοτικά δικαιώματα του μακαριστού διδασκάλου, με όλο το σεβασμό, να τους πώ τί δεν έχουν καταλάβει: Στην εποχή του διαδικτύου και της αρχειοποίησης των πάντων, είναι αδύνατον να προστατεύσουν το έργο του. Πρέπει -ή έπρεπε- οι ίδιοι να προλάβουν την κατάσταση με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
- Ή να ζητήσουν από τον εκδοτικό οίκο να επανεκτυπώνει το βιβλίο, όσο θα υπάρχει ζήτηση και θα πουλάει.
- Ή να παραχωρήσουν σε κάποιον τρίτο την όλη εργασία, αν δεν υπάρχει οίκος εκδοτικός (έχει ήδη από καιρό προσφερθεί μέλος του Ψαλτολογίου να το αναλάβει και ασφαλώς θα βρεθούν κι άλλοι)
Αλλιώς, είτε επιτρέψουν την δημόσια ανάρτηση του βιβλίου είτε όχι, οι ενδιαφερόμενοι θα βρίσκουν τρόπους μοιράσματος του ηλεκτρονικού αρχείου.
Κάποια στιγμή θα γίνει midiafire, share ή torrent και θα το κατεβάσουν οι πάντες, δηλ. όσοι έμειναν...
Ανέφερε κάποιος 500 κατεβάσματά του. Γιατί αυτά να μην είναι εκδεδομένα βιβλία που πουλήθηκαν;
Κι έπειτα το έντυπο βιβλίο έχει άλλη χάρη, ακόμη και σήμερα.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ας μου επιτρέψουν οι έχοντες τα εκδοτικά δικαιώματα του μακαριστού διδασκάλου, με όλο το σεβασμό, να τους πώ τί δεν έχουν καταλάβει: Στην εποχή του διαδικτύου και της αρχειοποίησης των πάντων, είναι αδύνατον να προστατεύσουν το έργο του. Πρέπει -ή έπρεπε- οι ίδιοι να προλάβουν την κατάσταση με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
- Ή να ζητήσουν από τον εκδοτικό οίκο να επανεκτυπώνει το βιβλίο, όσο θα υπάρχει ζήτηση και θα πουλάει.
- Ή να παραχωρήσουν σε κάποιον τρίτο την όλη εργασία, αν δεν υπάρχει οίκος εκδοτικός (έχει ήδη από καιρό προσφερθεί μέλος του Ψαλτολογίου να το αναλάβει και ασφαλώς θα βρεθούν κι άλλοι)
Αλλιώς, είτε επιτρέψουν την δημόσια ανάρτηση του βιβλίου είτε όχι, οι ενδιαφερόμενοι θα βρίσκουν τρόπους μοιράσματος του ηλεκτρονικού αρχείου.
Κάποια στιγμή θα γίνει midiafire, share ή torrent και θα το κατεβάσουν οι πάντες, δηλ. όσοι έμειναν...
Ανέφερε κάποιος 500 κατεβάσματά του. Γιατί αυτά να μην είναι εκδεδομένα βιβλία που πουλήθηκαν;
Κι έπειτα το έντυπο βιβλίο έχει άλλη χάρη, ακόμη και σήμερα.

Εγω δεν μιλαω για τορρεντ και μεντια φαιρ.κ.Johnsteff ... .Μιλαω για εδω!!Για το ψαλτολογιο..που ειμαι μελος εγω και σεις ....πως δεν ειναι σωστο εδω να ανεβαινουν αρχεια Με Δικαιωματα.. Το βιβλιο ανεβηκε στο φορουμ και πουθενα αλλου!! .. !!!ειναι παρανομο και αντιδεοντολογικον μιας και το φορουμ εχει μελη ιεροψαλτες και ανθρωπους της Εκκλησιας επι το πλειστον!! .. και εσεις ..μας γραφεται παραπανω αν δεν το εκδοσουν .. εμεις οι ενδιαφερομενοι καλως να παρανομουμε μιας το βιβλιο εχει εκλειψει απο τα βιβλιοπωλεια???....Ουφφφφ!!!Δεν ξερω τι να πω!!εχω κολημα μ αυτο το θεμα
 

anthem

Μέλος
Ας μου επιτρέψουν οι έχοντες τα εκδοτικά δικαιώματα του μακαριστού διδασκάλου, με όλο το σεβασμό, να τους πώ τί δεν έχουν καταλάβει: Στην εποχή του διαδικτύου και της αρχειοποίησης των πάντων, είναι αδύνατον να προστατεύσουν το έργο του. Πρέπει -ή έπρεπε- οι ίδιοι να προλάβουν την κατάσταση με έναν από τους παρακάτω τρόπους:
- Ή να ζητήσουν από τον εκδοτικό οίκο να επανεκτυπώνει το βιβλίο, όσο θα υπάρχει ζήτηση και θα πουλάει.
- Ή να παραχωρήσουν σε κάποιον τρίτο την όλη εργασία, αν δεν υπάρχει οίκος εκδοτικός (έχει ήδη από καιρό προσφερθεί μέλος του Ψαλτολογίου να το αναλάβει και ασφαλώς θα βρεθούν κι άλλοι)
Αλλιώς, είτε επιτρέψουν την δημόσια ανάρτηση του βιβλίου είτε όχι, οι ενδιαφερόμενοι θα βρίσκουν τρόπους μοιράσματος του ηλεκτρονικού αρχείου.
Κάποια στιγμή θα γίνει midiafire, share ή torrent και θα το κατεβάσουν οι πάντες, δηλ. όσοι έμειναν...
Ανέφερε κάποιος 500 κατεβάσματά του. Γιατί αυτά να μην είναι εκδεδομένα βιβλία που πουλήθηκαν;
Κι έπειτα το έντυπο βιβλίο έχει άλλη χάρη, ακόμη και σήμερα.


Μπορεί να λυπήσω ορισμένους αλλά συμφωνώ.

Αφού επισήμως δεν μπορούμε να προμηθευτούμε από κάπου το βιβλίο, τότε καλώς - κατά την άποψη μου - ψάχνουμε για παράπλευρους δρόμους!

Και στο κάτω - κάτω δεν κλέβουμε κάτι, την βυζαντινή τέχνη θέλουμε να κοινωνήσουμε!

Φιλικά.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητέ κ. Καραμπάση με παρεξηγείτε και με παραφράζετε αρκούντως.
Δεν γράφω, ούτε υπονοώ "καλά να πάθουν οι κληρονόμοι" ή "καλώς παρανομούν οι διακινητές". Μια ευθεία συμβουλή έδωσα με την ανάλογη επιχειρηματολογία.
Πείτε μου όμως: η (επαν)εκδοτική στειρότητα σε συνδυασμό με τη μεγάλη ζήτηση γι' αυτό το σημαντικό βιβλίο ΤΙ αποτέλεσμα φέρνουν στην εποχή των ηλεκτρονικών αρχείων; Οπωσδήποτε την ανεπίσημη διακίνηση, ακόμα και από χέρι σε χέρι. Ποιός θα μπορούσε να εμποδίσει το φίλο να το δίνει στο φίλο σε στικάκι ή σε e-mail; Και ποιός μπορρεί να αποτρέψει τον οποιονδήποτε από το να το κάνει torrent; Εσείς ή εγώ; Αυτά θα έπρεπε να τα έχουν αντιληφθεί οι έχοντες τα δικαιώματα, και αυτό τους συνέστησα να πράξουν, με όλο το θάρρος.
Νομίζω όμως ότι ποτέ δεν είναι αργά. Και πάντα υπάρχει τρόπος επανέκδοσης.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στήν πολύ ἐνδιαφέρουσα καί πλουσιώτατη ἱστοσελίδα (μουσικῶν κειμένων καί ἠχητικῶν) «Εργαστήρι Εκκλησιαστικής Μουσικής Θεσσαλονίκης» πού παρουσιάστηκε ἀπό τόν ὑπεύθυνο καί χοράρχη κ. Βασίλη Βασιλείου, Δρ Μουσικολογίας, διάβασα γιά τά τελευταῖα ἐναπομείναντα βιβλία, πού διατέθηκαν καί μετά τήν ἐξάντληση, δίδεται σύνδεσμος καταφορτώσεως τοῦ βιβλίου σέ pdf.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ορίστε λοιπόν, τὸ καίριο αὐτὸ βιβλίο ἀνέβηκε ΕΚΤΟΣ Ψαλτολογίου.

Καὶ κάτι ἄλλο. Ὁ συντονισμός δὲν εἶναι ἀστυνομία. Ὅταν οἱ ἄνθρωποι τὸ κατάλαβαν ὅτι εἶχε ἀνεβεῖ, τὸ κατέβασαν.

Νομίζω ἀδίκως κατηγορεῖται τὸ φορουμ πὼς ἐνθαρρύνει τὸ αὐθαίρετο ἀνέβασμα βιβλίων, τὴ στιγμὴ ποὺ καὶ σὲ πλεῖστες ἄλλες περιπτώσεις ἔχει ἐπιληφθεῖ ὅσο τὸ δυνατὸν πιὸ ἄμεσα καὶ μὲ αὐστηρὲς συστάσεις.
 

JohnBouks

Νέο μέλος
Μπορεί κάποιος να μου πει τί σημεία υπάρχουν στο βιβλίο θ.λειτουργίας του Σουρλαντζή σελ 242 στην πρώτη γραμμή ;; (μόνο τα 2-3 πρώτα). Στο βιβλίο μου είναι σκισμένο εκείνο το τμήμα. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ? :)
 
Μπορεί κάποιος να μου πει τί σημεία υπάρχουν στο βιβλίο θ.λειτουργίας του Σουρλαντζή σελ 242 στην πρώτη γραμμή ;; (μόνο τα 2-3 πρώτα). Στο βιβλίο μου είναι σκισμένο εκείνο το τμήμα. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ? :)
...
 

Attachments

  • Καταγραφή.PNG
    13.4 KB · Views: 109
Ολόκληρο το βιβλίο της Θ. Λειτουργίας του Δ. Σουρλαντζή (μαζί με τα κοινωνικά) είναι διαθέσιμο για κατέβασμα ως PDF. Βλ. εδώ.

Εὐχαριστοῦμε πολὺ γιὰ τὸν σύνδεσμο.
Δυστυχῶς, ἐμένα μου βγάζει: Sorry, the file you have requested does not exist.
Θὰ μπορούσε κάποιος ἄλλος, νὰ ἀναρτήσει τὴν Θεία Λειτουργία;

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμε πολὺ γιὰ τὸν σύνδεσμο.
Δυστυχῶς, ἐμένα μου βγάζει: Sorry, the file you have requested does not exist.
Θὰ μπορούσε κάποιος ἄλλος, νὰ ἀναρτήσει τὴν Θεία Λειτουργία;

Βρέθηκε στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.nassioudis.at/greek/download/Θ. Λειτουργία Σουρλαντζή.pdf
 
Καλημέρα .Ονομάζομαι Σταύρου Σταύρος και ψάχνω να βρω την Θεία Λειτουργία του Δημ.Σουρλατζή.Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν υπάρχει ακόμα κάποιο αντίτυπο του βιβλίου ή μήπως γνωρίζετε απο που μπορώ να το προμηθευτώ ? Το email επικοινωνίας είναι το stavrossstavrou@yahoo.gr .Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

Miltos Chatzigrigoriou

Νέο μέλος
Έχω ακόμα μερικά απο τα βιβλία Θ. Λειτουργίας του Δασκάλου. Όποιος ενδιαδέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Μπορείς να μου στείλεις την Βυζαντινη Θεια Λειτουργια του Σουρλατζη αλλά του 2001 σε pdf
 
Last edited by a moderator:
Top