[Ερώτηση] Η συμπεριφορά μεταξύ των ιεροψαλτών πάνω στο αναλόγιο

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητοι συναδελφοι,ολα τα θεματα πανω στην ιεροψαλτικη τεχνη και ταξη τα εχουμε συζητησει,εκτος,νομιζω, απο αυτο:
Εχει αναφερθει σε αλλη συζητηση για την συμπεριφορα μεταξυ των ψαλτων στο αναλογιο;
Μερικα παραδειγματα:
.1. Ειμαι προσκαλεσμενος να ψαλω σε ενα πανυγηριζοντα Ναο και ερχεται καποιος ξενος ψαλτης διπλα μου.Τι κανω και πως συμπεριφερομαι;(δηλ. θα κατεβω,για να ανεβει εκεινος, ή θα παραμεινω στη θεση μου,δινοντας του κομματια;)
2.Αν καποιος ψαλτης ειναι πιο εμπειρος και καλυτερος απο μενα και ερχεται διπλα μου,τι κανω;
3.Οταν ερχεται διπλα μου ενας πολυ γνωστος και μεγαλος ιεροψαλτης,τι κανω;
4.Οταν εχω διπλα μου συναδελφους που προκαλουν με την αναρμοστη,καποιες φορες,συμπεριφορα τους,πως αντιδρω;
5.Υπαρχει πλεονεξια και εγωισμος πανω στο αναλογιο;
Βεβαια,σιγουρα οταν εχουμε μια Α εμπειρια στο αναλογιο,αντιμετωπιζουμε τετοιες ''περιεργες'' καταστασεις,που εμενα προσωπικα μου εχουν τυχει ουκ ολιγες!.....Καποιοι ομως,που δεν εχουν δει, ή ζησει τετοιες περιπτωσεις,δεν θα ηταν καλο να πουμε τις αποψεις μας και να ανταλλαξουμε γνωμες;
Κε διαχειριστα,υπαρχει ηδη τετοια συζητηση στο forum;

Ευχαριστω
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Κάποια λίγα σχετικά με τους προβληματισμούς που όλοι μας ώρες ώρες έχουμε.

Αν είσαι εσύ ο υπεύθυνος του χορού δε δίνεις εύκολα τη θέση σου, ούτε στελχών του χορού σου. Αν δεις προϊούσης της ακολουθίας ότι το νέο άτομο μπορεί να ψάλει καλά (σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια) τότεο τον "προωθείς". Σε κάθε περίπτωση πρέπει ο καινούργιος να μπει στον τρόπο λειτουργίας του αναλογιου σου και όχι το αντίστροφο.

Αν δε είσαι εσύ υπεύθυνος ρωτάς (με το βλέμμα) τον υπεύθυνο για να παραχωρήσεις τη θέση σου. Μπορεί αν τη δώσεις να δημιουργήσεις πρόβλημα στον πρωτοψάλτη και να τον κρεμάσεις. Στο κάτω κάτω η ευθύνη είναι δική του.

Πάντοτε προτείνουμε στους καινούργιους να συμψάλλουν (ή να συνισοκρατήσουν), ποτέ δεν τους αφήνουμε στην άκρη ή αδιαφορούμε για αυτούς. Είναι απαράδεκτο.

Το καλύτερο είναι ο νέος υποψήφιος να πηγαίνει στο ιερό, να παίρνει την ευλογία του ιερέως (διακόνημα άλλωστε θα ασκήσει και δη σε ξένο χώρο), ο οποίος να του πει ευγενικά ότι: "είναι χαρά μας να ψάλλετε, σύμφωνα με τις υποδείξεις του πρωτοψάλτη".

Αν είσαι προσκεκλημένος ως πρώτος ψάλτης δεν είναι σωστό να παραχωρήσεις εύκολα τη θέση σου, τουλάχιστον χωρίς τη γνώμη του ιερέα. Μπορεί η κίνησή σου να δημιουργήσει πρόβλημα. Το τι σημαίνει ψάλλει καλύτερα είναι μια τεράστια ατέλειωτη συζήτηση. Δε λέω να μην κατέβεις για λόγους εγωισμού (εγώ ήρθα πρώτος ή τζάμπα με κάλεσαν κτλ) αλλά για λόγους ευταξίας.

Όσο για τους επωνύμους δεν έχω καμία εμπειρία. Δύσκολο είναι και όταν ο άλλος είναι πολύ μεγαλύτερος σε ηλικία και δε θέλει να "υποταχθεί" στην τάξη του αναλογίου. Άλλες φορές πετιούνται για να πάρουν τροπάρια και γενικώς έρχονται σε ευθεία σύγκρουση με τον πρωτοψάλτη. οπωσδήποτε ίναι απαράδεκτο, αλλά δε θα ήθελα να χαλάσω την ακολουθία για να μαλώσω μαζί του. Μετά την ακολουθία μπορεί όμως να γίνει σύσταση, ίσως και από τον ιερέα, για να αποφευσθεί η επανάηψη παρομοίων γεγονότων, τουλάχιστοναπό τον ίδιο. Το ρπόβλημα παρατηέίται στους μεγαλύτερους, επειδή θέλουν να ψέλνουν μόνοι τους, δεν έχουν μέθει καθόλου στο χορικό ψάλσιμο.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Mε τα περισσοτερα που αναφερατε ειμαι συμφωνος,μια απλη διευκρινηση μονο:
Δεν αναφερομαι στο χορωδιακο ψαλσιμο,αλλα σε περιπτωσεις ακυρες.π.χ. βρεθηκατε με ενα φιλο σε καποιο πανηγυρι,κατοπιν προσκλησης του ιερεα ή του οικειου ιεροψαλτη και μαζι με εσας ερχονται και αλλοι(καμια φορα περιεργοι και ιδιορυθμοι τυποι),που συνηθως δεν τους ξερετε, ή αν τους ξερετε,πρεπει να τους αντιμετωπισετε,ωστε να μη σας πρηξουν κατα τη διαρκεια της ακολουθιας.Και μιας και θυμηθηκα ενα περιστατικο,πανω στην 2η και 3η περιπτωση:
Ημουν προ καιρου σε ενα πανυγηρι,προσκεκλημενος απο τον οικειο ιερεα.Επειδη πηγαινω καθε χρονο και σεβομενος τον πρακτικο ψαλτη της ενοριας,του οποιου τα χρονια ειναι καπου στα 85 με 90,αν θυμαμαι καλα....καθομαι διπλα του,ομως το γενικο προσταγμα στην ουσια,το εχει αυτος και θα γινω πιο σαφης...
Καποια στιγμη λοιπον την ωρα του ορθρου,ηρθε καποιος νεος,ο οποιος ειχε και μουσικα της Ζωης(!) και στην φωνη εντελως φαλτσος,μιας και τον ειχα ακουσει τις προηγουμενες χρονιες.Τωρα λεω τι κανουμε;...Σκεφτηκα.Ειδα μια σχετικη δυσφορια απο τον παππου και ψιθυριζοντας μου λεει:''Μην τον αφησεις να ψαλλει,δεν ξερει!..''
Εγω τωρα απο την αλλη,ψιλοντρεπομουνα,σκεφτηκα,δεν βαριεσαι ας το πει οπως θελει...
Περνωντας η ωρα και αφου ειδε πως,δεν τον αφηναμε να ψαλλει,πεταχτηκε καποια στιγμη,ενω ηταν η σειρα μου,να μου παρει το κομματι,περνωντας προς το μερος του το αναλογιο!!....:eek:
''Α, οχι αυτα σε μενα μεγαλε''λεω απο μεσα μου''τωρα ειναι που δεν θα σε αφησω να πεις τιποτα!...:p'' και λεγοντας ταυτοχρονα μ'αυτον υπερισχυσα εγω,κανωντας τον να σταματησει.
Και αφου ειδε και αποειδε,νομιζω, πηγε και εκατσε αριστερα, ή σηκωθηκε και εφυγε,δεν θυμαμαι καλα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πιστεύω πως το αν και σε ποιον θα παραχωρήσουμε τη θέση είναι θέμα διάκρισης. Αν έχουμε κάτω ή και στο αναλόγιο κάποιον άνθρωπο που εκτιμούμε ιδιαιτέρως για το ψάλσιμό του και θέλουμε να τον τιμήσουμε (περίπτωση αρκετά σπάνια για να γίνει ψωμοτύρι) την παραχωρούμε. Επί των θεμάτων αυτών μου μίλησε και ο κ. Μαφίδης όταν τον επισκέφτηκα τον περασμένο Δεκέμβριο. Θα τα απομαγνητοφωνήσω μόλις βρω χρόνο.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι συναδελφοι,ολα τα θεματα πανω στην ιεροψαλτικη τεχνη και ταξη τα εχουμε συζητησει,εκτος,νομιζω, απο αυτο:
Εχει αναφερθει σε αλλη συζητηση για την συμπεριφορα μεταξυ των ψαλτων στο αναλογιο;
Μερικα παραδειγματα:
.1. Ειμαι προσκαλεσμενος να ψαλω σε ενα πανυγηριζοντα Ναο και ερχεται καποιος ξενος ψαλτης διπλα μου.Τι κανω και πως συμπεριφερομαι;(δηλ. θα κατεβω,για να ανεβει εκεινος, ή θα παραμεινω στη θεση μου,δινοντας του κομματια;)
2.Αν καποιος ψαλτης ειναι πιο εμπειρος και καλυτερος απο μενα και ερχεται διπλα μου,τι κανω;
3.Οταν ερχεται διπλα μου ενας πολυ γνωστος και μεγαλος ιεροψαλτης,τι κανω;
4.Οταν εχω διπλα μου συναδελφους που προκαλουν με την αναρμοστη,καποιες φορες,συμπεριφορα τους,πως αντιδρω;
5.Υπαρχει πλεονεξια και εγωισμος πανω στο αναλογιο;
Βεβαια,σιγουρα οταν εχουμε μια Α εμπειρια στο αναλογιο,αντιμετωπιζουμε τετοιες ''περιεργες'' καταστασεις,που εμενα προσωπικα μου εχουν τυχει ουκ ολιγες!.....Καποιοι ομως,που δεν εχουν δει, ή ζησει τετοιες περιπτωσεις,δεν θα ηταν καλο να πουμε τις αποψεις μας και να ανταλλαξουμε γνωμες;
Κε διαχειριστα,υπαρχει ηδη τετοια συζητηση στο forum;

Ευχαριστω

Σήμερα σκεφτόμουν να βάλω αυτό το θέμα και συγκεκριμένα τι κάνουμε σε περίπτωση που έρθει κάποιος δίπλα μας και ξέρουμε ότι δεν ψέλνει καλά(για να μη πω χάλια).Και ώ του θαύματος θέμα σχετικό είδα τώρα.
Λοιπόν τι κάνουμε τον διώχνουμε στη ψύχρα;Τον δίνουμε λίγο να πεί;
Αυτό το πήρα αφορμή χθές στην αρχή του όρθρου ήρθε άτομο γνωστό για το άθλιο ψάλσιμο.Τον έδωσα,όχι πολλά αλλά το μετάνιωσα και μετά σκεφτόμουν άλλλη φορά άμα έρθει να τον πώ ότι δεν τον χρειάζομαι ή κάτι σχετικό.
Θα κάνω καλά;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σήμερα σκεφτόμουν να βάλω αυτό το θέμα και συγκεκριμένα τι κάνουμε σε περίπτωση που έρθει κάποιος δίπλα μας και ξέρουμε ότι δεν ψέλνει καλά(για να μη πω χάλια).Και ώ του θαύματος θέμα σχετικό είδα τώρα.
Λοιπόν τι κάνουμε τον διώχνουμε στη ψύχρα;Τον δίνουμε λίγο να πεί;
Αυτό το πήρα αφορμή χθές στην αρχή του όρθρου ήρθε άτομο γνωστό για το άθλιο ψάλσιμο.Τον έδωσα,όχι πολλά αλλά το μετάνιωσα και μετά σκεφτόμουν άλλλη φορά άμα έρθει να τον πώ ότι δεν τον χρειάζομαι ή κάτι σχετικό.
Θα κάνω καλά;

Εξαρταται,εισαστε μονος στο αναλογιο, ή εχετε και αριστερο,αλλα ο συγκεκριμενος ερχεται παντα διπλα σας;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το πρόβλημα βάση του τίτλου του θέματος, έχει πιστεύω δύο διαστάσεις και πρέπει να συζητήσουμε και τα δύο ενδεχόμενα. Αυτή του επισκέπτη και αυτή του οικοδεσπότη. Δηλαδή τι θα κάναμε βρισκόμενοι και στις δύο θέσεις.

Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόβλημα και την άβολη αυτή κατάσταση, την δημιουργεί αυτός που κάνει την κίνηση να ανέβει άνευ προηγούμενης συννενονήσεως σε ένα αναλόγιο που η Εκκλησία έχει διορίσει άλλον. Κατ' αρχήν, αυτό δείχνει ασέβεια προς τον ψάλτη του ναού. Είναι σε αυτή την θέση, διότι η Μητρόπολη, το εκκλησιαστικό συμβούλιο κλπ. επέλεξαν αυτόν να ακούγεται στον συγκεκριμένο ναό. Προσωπικά εάν ήμουν στην θέση του επισκέπτη δεν θα ανέβαινα, διότι θεωρώ ότι είναι ευκαιρία για όποιον επισκέπτεται έναν ναό να ακούσει και όχι να ακουστεί. Φυσικά του κανόνος αυτού εξαιρούνται συνάδελφοι - συμμαθητές στην ψαλτική που με ξέρουν και τους ξέρω. Με τα παραπάνω αναφέρομαι στην περίπτωση που επισκεφτώ αναλόγια στα οποία ψάλλουν άγνωστοι σε μένα, ή που δεν με ξέρουν εκείνοι.

Εάν ήμουν στην θέση του "οικοδεσπότη", θα κατέβαινα από το αναλόγιο και θα παραχωρούσα την θέση μου για δύο λόγους:
1) Εάν ο επισκέπτης είχε να μου δώσει ακούσματα (αυτά που πιστεύω ότι θα με ωφελούσαν, οπότε θα τον αναγνώριζα μόνος μου), θα θεωρούσα τιμή μου την συνεύρεση αυτή και ευκαιρία μαθήματος.
2) Εάν ο επισκέπτης ήταν παλαιότερος και δει σεβάσμιος ψάλτης του Ναού (άσχετα του μουσικού ή φωνητικού επιπέδου του), όπου σίγουρα στο άκουσμά του και το ιερατείο και ο κόσμος θα συγκινούνταν.

Το δεύτερο έχει τύχει αρκετές φορές και ήταν χαρά μου (άσχετα αν έπρεπε αργότερα να δικαιολογηθώ στον προϊστάμενό μου). Ελπίζω να συμβεί κάποτε και το πρώτο. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις θα έμενα στην θέση μου και θα παραχωρούσα ψαλτικά μέρη στον επισκέπτη, το πλήθος των οποίων θα το έκρινα εγώ, βάση της ποιότητός του (κατά την δική μου πάντα αισθητική). Στην περίπτωση πανήγυρης τα δεδομένα δεν αλλάζουν.

Γενικά πιστεύω ότι το αναλόγιο δεν μας ανήκει, απλά μας ανέχεται όπως και το εκκλησίασμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να γίνεται ξενοδοχείο ή πίστα πάνω στην οποία ο κάθε πικραμένος θα πρέπει να "εκφράζεται". Ο σεβασμός είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει εκατέροθεν και όχι μόνο από την μία πλευρά, διότι ιδιαίτερα οι Έλληνες ξέρουμε με ποια δημοφιλέστατη λέξη χαρακτηρίζεται αυτό...
 
Last edited:
Προς υπέρμαχους:
Αν έρθει στο αναλόγιο κάποιος ψάλτης που ερμηνεύει τα ψαλλόμενα κατά τον γνωστό ιλαροχορευτικό σιμωνοκαραΐτικο τρόπο η λύση είναι μία, δοκιμασμένη και εγγυημένη! Του δίνεις να πει το Μονογενή ή το Προστασία ή κάποιο άλλο σε δεύτερο ήχο (δείχνει πιο ωραία εκεί) και του κάνουμε τέτοια δίφωνα ή τετράφωνα τερτίπια που ακόμη και ο γενικός θα ζήλευε! Ο Σακελλαρίδης στην υπηρεσία της παράδοσης!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επί των θεμάτων αυτών μου μίλησε και ο κ. Μαφίδης όταν τον επισκέφτηκα τον περασμένο Δεκέμβριο. Θα τα απομαγνητοφωνήσω μόλις βρω χρόνο.
Ανεβάζω το σχετικό απόσπασμα. Είναι από την επίσκεψη που κάναμε με τον Μιχάλη τον Μαμάη στον κ. Μαφίδη στις 12-12-2009. Αξίζει να τον ακούς αυτόν τον άνθρωπο! Πιστεύω πως θα έχανε πολύ μια απομαγνητοφώνηση.

Επεξηγηματικά:

  • Σαν ηχόστρωμα ακούγεται το τροπάριο της Κασσιανής από μια παλιά ζωντανή ηχογράφηση, '64 ή '65, που πρόκειται να κυκλοφορήσει σε CD και μας έβαλε να ακούσουμε.
  • Επί του θέματος δε συνεχίζει. Κάνει απότομη παύση για να μας υποδείξει να ακούσουμε τη θέση που ψάλλει στην ηχογράφηση.

Επειδή δεν υπάρχει οπτική αίσθηση της συνομιλίας, για να γίνουν αντιληπτά αυτά που λέει και κάνει:
  • Θέλοντας να μιλήσει για το σχήμα του χορού έκανε με τα χέρια το σχήμα της πυραμίδας δείχνοντας πως ο χοράρχης προεξάρχει του χορού και διακρίνεται.
  • Επίσης, εκεί που μας ρωτούσε αν ακούμε τίποτα, κουνούσε τα χέρια χωρίς να τα ακουμπάει.

ΥΓ: Συγχωρέστε τις ενίοτε αφελείς παρεμβάσεις μας, απλά αισθάνεται κανείς πολύ μικρός μπροστά σε έναν τέτοιο χείμαρρο εμπειριών και γνώσεων ώστε να τα χάνει!
 

Attachments

  • Μαφίδης - περί βοηθών στο αναλόγιο.mp3
    5.4 MB · Views: 69
Last edited:
Top