Ηχογράφηση από τα ηχεία του Ναού

Τώρα τη Μ.Εβδομάδα -και οχι μόνο- έχουμε ίσως την ανάγκη να ηχογραφήσουμε τις ακολουθίες για να ακούμε το τάλαντό μας.
Παρουσιάζω μια πατέντα ομοια με αυτή για ακουστικό monitor
οπου ''κλέβουμε'' σήμα από τα ηχεία του ναου
-ολο και κάποιο θα έχουμε κάπου εκεί κοντά μας-
και συνδέουμε το μηχανάκι μας στο βίσμα που λέει line in.
Ετσι θα κάνετε εσωτερική ηχογράφηση από την κονσόλα πεντακάθαρη χωρίς να χρειαστεί να συνδεθειτε πουθενά αλλού .


Τα υλικά που θα χρειαστούμε ειναι αστεία και πάμφθηνα -όσο ένας καφές-
θα τα δείτε στη φωτογραφία που παραθέτω.
Ο τρόπος κατασκευής είναι ο ιδιος με το ακουστικό monitor
Μπορείτε μάλιστα στο ιδιο κουτάκι να φιλοξενίσετε και τις δύο πατέντες εχοντας ετσι μια εξοδο για ακουστικά και μια έξοδο για ηχογράφηση
και ακόμα ακόμα να συνδέσετε -εγώ το εχω κάνει-και ενα ενεργό ηχείο για μόνιτορ στην ιδια εξοδο που ειναι για ηχογράφηση.


Οτι βοήθεια χρειαστεί κάποιος με την συνδεση στο ηχειο η στην κατασκευή της πατέντας η αν κάτι δεν δουλευει όπως πρέπει ας με ενοχλήσει με ΠΜ .

Καλό υπόλοιπο σαρακοστής και καλή και αγία Μ.Εβδομάδα !
 

Attachments

  • IMAG0951_1.jpg
    IMAG0951_1.jpg
    72 KB · Views: 49
  • IMAG0945.jpg
    IMAG0945.jpg
    1.1 MB · Views: 39
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Τώρα τη Μ.Εβδομάδα -και οχι μόνο- έχουμε ίσως την ανάγκη να ηχογραφήσουμε τις ακολουθίες για να ακούμε το τάλαντό μας.
Παρουσιάζω μια πατέντα ομοια με αυτή για ακουστικό monitor
οπου ''κλέβουμε'' σήμα από τα ηχεία του ναου
-ολο και κάποιο θα έχουμε κάπου εκεί κοντά μας-
και συνδέουμε το μηχανάκι μας στο βίσμα που λέει line in.
Ετσι θα κάνετε εσωτερική ηχογράφηση από την κονσόλα πεντακάθαρη χωρίς να χρειαστεί να συνδεθειτε πουθενά αλλού .


Τα υλικά που θα χρειαστούμε ειναι αστεία και πάμφθηνα -όσο ένας καφές-
θα τα δείτε στη φωτογραφία που παραθέτω.
Ο τρόπος κατασκευής είναι ο ιδιος με το ακουστικό monitor
Μπορείτε μάλιστα στο ιδιο κουτάκι να φιλοξενίσετε και τις δύο πατέντες εχοντας ετσι μια εξοδο για ακουστικά και μια έξοδο για ηχογράφηση
και ακόμα ακόμα να συνδέσετε -εγώ το εχω κάνει-και ενα ενεργό ηχείο για μόνιτορ στην ιδια εξοδο που ειναι για ηχογράφηση.

Οτι βοήθεια χρειαστεί κάποιος με την συνδεση στο ηχειο η στην κατασκευή της πατέντας ας με ενοχλήσει με ΠΜ .

Καλό υπόλοιπο σαρακοστής και καλή και αγία Μ.Εβδομάδα !


Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής, στους περισσότερους ναούς τα νέα καλώδια των ηχείων μεταφέρουν κάποιο συγκεκριμένο ρεύμα για να δουλέψουν οι ηχοστιλες η τα κάθε ηχεία που έχει ο κάθε ναός διότι τα περισσότερα ηχεία η ηχοστιλες έχουν μέσα μετασχηματιστή ρεύματος που δημιουργεί την ενίσχυση ,μήπως αυτός ο τρόπος είναι λίγο επικίνδυνος για το μηχάνημα ηχογράφησης δηλαδή να περάσει το ρεύμα μέσα από το line και να γαζώσει τον προ-ενισχυτή!
 
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής, στους περισσότερους ναούς τα νέα καλώδια των ηχείων μεταφέρουν κάποιο συγκεκριμένο ρεύμα για να δουλέψουν οι ηχοστιλες η τα κάθε ηχεία που έχει ο κάθε ναός διότι τα περισσότερα ηχεία η ηχοστιλες έχουν μέσα μετασχηματιστή ρεύματος που δημιουργεί την ενίσχυση ,μήπως αυτός ο τρόπος είναι λίγο επικίνδυνος για το μηχάνημα ηχογράφησης δηλαδή να περάσει το ρεύμα μέσα από το line και να γαζώσει τον προ-ενισχυτή!

Οχι βέβαια Αλέξιε οι υπολογισμοί μου εχουνε γίνει και με την λεγόμενη γραμμή 100 V αλλά και χωρίς αυτη! Οπως και ναναι θα δουλέψει.

Στην ουσια αυτή η πατέντα ειναι ενας διαιρέτης τάσεως η σήματος οπως θέλεις πές το και φέρνει τον ηχο σε επίπεδα LINE OUT

Αυτές οι γραμμές οπως τις λένε των 100V δεν σημαίνει οτι εχουν τέτοια τάση η ρευμα τα ηχεια ! ηχητικό σήμα ειναι
δηλ δεν χτυπάει το ρεύμα αυτο ουτε εχει καμοιά σχέση με το ρεύμα της πρίζας!
Λέγεται 100V διότι μετασχηματίζεται η εξοδος του ενισχυτή σε 2-3 φορές μεγαλύτερο σήμα για να ξαναμετασχηματιστεί και πάλι ενεργειακά μέσα στο κάθε ηχείο σε κανονικά επιπεδα .
Ειναι ολα undercontrol μη φοβάσαι:wink:

και χρόνια σου πολλά!..
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Οχι βέβαια Αλέξιε οι υπολογισμοί μου εχουνε γίνει και με την λεγόμενη γραμμή 100 V αλλά και χωρίς αυτη!Οπως και να δουλεύουν.

Στην ουσια αυτή η πατέντα ειναι ενας διαιρέτης τάσεως η σήματος οπως θέλεις πές το και το φέρνει σε επίπεδα LINE OUT

Αυτές οι γραμμές οπως τις λένε των 100V δεν σημαίνει ομως οτι εχουν τέτοια τάση η ρευμα τα ηχεια ηχητικό σήμα ειναι
δηλ δεν χτυπάει το ρεύμα αυτο ουτε εχει καμοιά σχέση με το ρεύμα της πρίζας!
Λέγεται 100V διότι μετασχηματίζεται σε 2-3 φορές μεγαλύτερο σήμα για να ξαναμετασχηματιστεί και πάλι ενεργειακά μέσα στο κάθε ηχείο σε κανονικά επιπεδα .
Ειναι ολα undercontrol μη φοβάσαι:wink:

και χρόνια σου πολλά!..


Σε ρώτησα γιατί και έμενα με ενδιαφέρει!! Όποτε αφού το έχεις τσεκαρι όλα οκ!:)
 
Σε ρώτησα γιατί και έμενα με ενδιαφέρει!! Όποτε αφού το έχεις τσεκαρι όλα οκ!:)
Και σε δυσκολα σημεια αν πας σε ναό που δεν μπορεις να επεμβεις ευκολα πίσω από κάποιο ηχείο μπορείς να πάρεις το σήμα από τα καλώδια και με δύο ...καρφίτσες με αυτη την πατέντα!
-λίγο μακρυα βεβαια η μια από την αλλη μην ακουμπησουν μεταξύ τους -.
(Οσον αφορά τις τιμές των αντιστάσεων στην πραγματικότητα ισως χρειαστεί να αλλάζουν λιγο από ναό σε ναό αλλά ειναι το τελευταίο λύνεται ευκολότατα)
Οτι θέλεις στη διάθεσή σου.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Οκ με ενδιαφέρει πολύ θα το κάνω οπωσδήποτε κάπου! γιατι θέλω καθαρό σήμα μέσα από την κονσόλα και με τις αντιστάσεις το φτιάνω και μονός μου! Αν χρειαστεί να τις αλλάξω! (ΩΜΙΚΑ) απλά σε ρώτησα αν είναι ένταξη διότι θα συνδέσω ένα καταγραφικό που μου έχει έρθει απέξω και έχεΙ πάνω μαζί σκληρό δίσκο γι αυτό σε ρώτησα μην το πάρω στο χερι!:D:D
 
Οκ με ενδιαφέρει πολύ θα το κάνω οπωσδήποτε κάπου! γιατι θέλω καθαρό σήμα μέσα από την κονσόλα και με τις αντιστάσεις το φτιάνω και μονός μου! Αν χρειαστεί να τις αλλάξω! (ΩΜΙΚΑ) απλά σε ρώτησα αν είναι ένταξη διότι θα συνδέσω ένα καταγραφικό που μου έχει έρθει απέξω και έχεΙ πάνω μαζί σκληρό δίσκο γι αυτό σε ρώτησα μην το πάρω στο χερι!:D:D

Ορίστε
πρόσθεσα ενα ρυθμιστή για να γραφεις απροβληματιστα από το ταπεινό ξωκλήσι πανω στο βουνο μεχρι μητροπολιτικούς που φωνασκούν....:wink:
 

Attachments

  • 1426690899117.jpg
    1426690899117.jpg
    777.3 KB · Views: 16

tb---

τσοπάνης
Με τόση αντίσταση θα φτιάχνει ζεστό τσάι ή ελληνικό καφέ. Ωραίος ~
 
Top