Ζητούμε χρηματοδότηση για project γραφής Βυζαντινής Μουσικής στο Internet

agrippas

Μέλος
Εκτιμούμε ότι τα περισσότερα προγράμματα συγγραφής Βυζαντινής Μουσικής επί του παρόντος είναι λειψά, δύσχρηστα και ξεπερασμένα επειδή:

  • απαιτούν εγκατάσταση τοπικά
  • προαπαιτούν να αγοραστεί το Microsoft Office (κάτι που θεωρούμε σφάλμα μέγα ειδικά σήμερα που οι περισσότεροι υπολογιστές έχουν Microsoft Works ή Open Office) - η μόνη δουλειά συγγραφής που βρήκαμε στο LaTeX είναι απαράδεκτα δύσκολη στη χρήση και με φρικτά άσχημα στοιχεία και απευθεύνεται σε μαζοχιστές.
  • δεν ενημερώνονται σωστά και τακτικά
  • δεν είναι εύκολα στη χρήση και κουράζουν
  • ζητούν πολλά λεφτά για τα περιορισμένα αποτελέσματα που προσφέρουν

Σκεφτήκαμε λοιπόν ότι η λύση θα δοθεί από μια εφαρμογή που εκτελείται online στο browser εύκολα και χωρίς εγκατάσταση μυστήριων προγραμμάτων και περίεργων γραμματοσειρών που για να τις μάθει κανείς πρέπει να αποστηθίσει όλα τα γράμματα ή να κοιτάζει το manual κάθε τόσο.

Στόχος μας είναι να γράφει ο μουσικός μια σελίδα και να τη σώζει ή να την εκτυπώνει σε λιγότερο από 5 λεπτά, πιο γρήγορα απ' ο,τι θα το έκανε με το χέρι του και πιο "τυπογραφικά" σε σχέση με τα υπάρχοντα addons του Microsoft Word.

Το όραμά μας όμως είναι ακόμα μεγαλύτερο: Θέλουμε να φτιάξουμε μια πλατφόρμα, πάνω στην οποία θα πατήσουν άλλα προγράμματα και θα προσφέρουν ακόμα περισσότερες υπηρεσίες. Μιλάμε για ένα μοναδικό τρόπο για να ψηφιοποιήσουμε τα κείμενα που θα παράγονται και να γίνεται αναζήτηση σ' αυτά με το Google ΧΩΡΙΣ αυτά να είναι σε εικόνες ή σε τρελές γραμματοσειρές. Με τη μέθοδο αυτή αυτομάτως λύνουμε τα χέρια των μουσικών και των επιστημόνων που θέλουν να καταγράψουν ψηφιακά οποιοδήποτε μέλος.

Και πάμε τώρα στη λυπητερή: Το project αυτό δε θα το δουλέψουμε ούτε θα το εκμεταλλευτούμε εμείς. Εμείς θα αναλάβουμε μόνο την υλοποίησή του. Και για να γίνει αυτό εκτιμούμε ότι θα πάρει περίπου 1 μήνα καθημερινού προγραμματισμού 8 τουλάχιστον ωρών ημερησίως, το οποίο μεταφράζεται σε κόστος 5 χιλιάδες ευρώ. Αν εσείς που διαβάζετε αυτό το μήνυμα είστε εταιρεία ή σωματείο που αγαπά την Ελληνική Μουσική θέλετε να βοηθήσετε για να την αναπτύξετε στο επόμενο στάδιο, δηλαδή στη σωστή ψηφιοποίηση online προσφέροντας στις μελλοντικές γενιές αλλά και σε δικό σας ώφελος, θα το χαρούμε να χρηματοδοτήσετε το project. Ίσως είναι η καλύτερη κίνηση που κάνατε για τη Βυζαντινή Μουσική και θα σας στοιχίσει 5 χιλιάδες. Επικοινωνήστε μαζί μου με πριβέ μήνυμα για να συζητήσουμε αναλυτικά.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι θα ενημερώνεστε καθ' όλη την πορεία του χτισίματος και θα συμμετέχετε με σχόλια και υποδείξεις και δοκιμές μέχρι την τελική παράδοση, ώστε να είμαστε σίγουροι πως το τελικό προϊόν θα είναι όπως ακριβώς το φανταστήκαμε και το σχεδιάσαμε και κάνει καλά τη δουλειά του.

Εννοείται ότι το project θα γίνει με συμβόλαιο και εσείς ως χορηγός θα είστε ο τελικός παραλήπτης και ιδιοκτήτης του.

Σημείωση 1: Η Αγρίππας ΕΠΕ είναι εταιρεία ψηφιακών πολυμέσων με μακρόχρονη εμπειρία στον προγραμματισμό Internet και (παραδόξως) στη Βυζαντινή Μουσική, με έδρα το Λονδίνο.

Σημείωση 2: Η πρόταση αυτή είναι σοβαρότατη και την κάνουμε με όλο το θάρρος και ξέροντας πως ενοχλεί πολλούς από δω μέσα. Δε μας νοιάζει. Δεν είμαστε κοινωνικοί και δεν μας υποστηρίζει κανείς. Είμαστε όμως καλοί προγραμματιστές και έχουμε όρεξη και μυαλό να δώσουμε στις γενιές που θα έρθουν κίνητρο να ασχοληθούν και να μάθουν. Στόχος μας είναι να μας δει κάποιος που να έχει τη δύναμη (δηλαδή τα λεφτά) να μας υποστηρίξει και την πρόθεση να κάνει πραγματικό καλό για την Ελληνική Μουσική.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Σημείωση 2: Η πρόταση αυτή είναι σοβαρότατη και την κάνουμε με όλο το θάρρος και ξέροντας πως ενοχλεί πολλούς από δω μέσα. Δε μας νοιάζει.
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να ενοχλείται κάποιος από μία τέτοια προσπάθεια. Ότι κι αν γίνεται για την μουσικής μας, είναι πάντα καλό και ευπρόσδεκτο, εφόσον γίνεται τίμια (σεμνά και ταπεινά που λένε και οι πολιτικοί μας) και με πρόθεση προσφοράς. Η ιδέα σας είναι καλή και ως μανιώδης χρήστης τέτοιων προγραμμάτων εδώ και περίπου 12 χρόνια, έχοντας διαπιστώσει τις ατέλειες και δυσλειτουργίες των μέχρι τώρα προγραμμάτων (κυρίως αυτών που βασίζονται στο Word), με την βοήθεια των οποίων έκανα πάντως μέχρι πρόσφατα την δουλειά μου, εύχομαι να υλοποιηθεί. Λυπάμαι που δεν θα είμαι ένας εκ των χορηγών σας, διότι όπως λέει και μία ψυχή του forum "εγώ την βρήκα την Αμερική" στον τομέα αυτόν, εντούτοις επικροτώ και συγχαίρω την διάθεσή σας.

Καλή συνέχεια.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να ενοχλείται κάποιος από μία τέτοια προσπάθεια. Ότι κι αν γίνεται για την μουσικής μας, είναι πάντα καλό και ευπρόσδεκτο, εφόσον γίνεται τίμια (σεμνά και ταπεινά που λένε και οι πολιτικοί μας) και με πρόθεση προσφοράς.
Συμφωνώ απόλυτα Χρήστο, κι έχει σημασία να το λες εσύ. Ελπίζοντας ότι η κουβέντα δεν θα ξαναοδηγηθεί σε αδιέξοδο εύχομαι να μπορέσουμε να παρακάμψουμε ό, τι προκαλεί αγκύλωση στη σκέψη μας και να δούμε την ουσία όσων σημαντικών προτείνει ο κ. Κουφογιαννάκης. Όχι αναγκαία για να το χρηματοδοτήσουμε. Αλλά ας το δούμε ή ας το αφήσουμε εκεί μήπως το δει κάποιος που μπορεί.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κάποιες απορίες που οι απαντήσεις σας ίσως μας βοηθήσουν να καταλάβουμε καλύτερα αυτό που έχετε σχεδιάσει:

1) Αναφέρετε, ότι θα δουλεύει μέσω browser. Θα απαιτήται κάποιος συγκεκριμένος, ο οποίος θα το δέχεται ως add on (διότι είναι γνωστή η απέχθια του περισότερου κόσμου για τον internet explorer), ή ο χρήστης θα μπαίνει σε μία συγκεκριμένη ιστοσελίδα (με οποιονδήποτε browser χρησιμοποιεί), η οποία θα του παρέχει την δυνατότητα μέσω flash, java ή άλλων browser εφαρμογών να χρησιμοποιεί έναν ας το πούμε online κειμενογράφο;

2) Μία μάλλον ηλίθια ερώτηση. Εφόσον αποκλείεται η χρήση του προγράμματός σας χωρίς internet, ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι με δυσκολίες πρόσβασης (δυστυχώς εν έτη 2009 υπάρχει ακόμη τέτοιο πρόβλημα). Παίρνοντας αυτό υπόψη, θα υπάρχει η επιλογή χρήσης του προγράμματος offline;

3) Αναφέρετε ότι στους χορηγούς θα δίνεται ένα συμβόλαιο, ώστε να κατοχυρώνουν τα δικαιώματά τους πάνω σε αυτό που πλήρωσαν (λογικό). Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, εάν ενδιαφερθεί κάποιος να γίνει χρήστης του (ο οποίος δεν ήταν χορηγός ή ούτε καν γνώστης του σχεδίου σας την εποχή κατασκευής του), να υποθέσω ότι θα πρέπει να το αγοράσει ή θα διατίθεται πλέον δωρεάν προς όλους;

Τέλος, εάν υπάρχει κάπου κάποια ιστοσελίδα από την οποία θα μπορούσαμε να αντλήσουμε πληροφορίες για το project, θα ήταν χρήσιμο να μας την γνωστοποιούσατε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Ο καθένας που χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα γι' αυτή την δουλειά (δωρεάν ή όχι), μπορεί να το έχει βολευτεί (όπως εγώ), αλλά αυτό δεν σημαίνει, ότι δεν πρέπει πάντα να ψάχνει για κάτι καλύτερο, εφόσον υπάρχει και είναι βέβαιος για την μεγαλύτερη ευχρηστία του, από το εργαλείο που προς στο παρόν χρησιμοποιεί. Θεωρώ ότι οι πληροφορίες που θα μας δώσετε θα βοηθήσουν παράλληλα και στην προώθησή του.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρήστο, μέχρι να λάβεις απάντηση, αν το 3 αναφέρεται σε αυτό
Εννοείται ότι το project θα γίνει με συμβόλαιο και εσείς ως χορηγός θα είστε ο τελικός παραλήπτης και ιδιοκτήτης του.
ο agrippas αναφέρεται όχι στον χρήστη αλλά στον χορηγό.

Εγώ να προσθέσω πάντως άλλη μια απορία, δεν έχω καταλάβει αν θα είναι δωρεάν το πρόγραμμα αυτό.

ΥΓ Η επιδοκιμασία μου στο αρχικό μήνυμα αναφέρεται στην ιδέα και την προοπτική. Δεν σημαίνει αποδοχή της κριτικής που ασκείται στα υπάρχοντα προγράμματα.
 

agrippas

Μέλος
tsak77 said:
1) Αναφέρετε, ότι θα δουλεύει μέσω browser. Θα απαιτήται κάποιος συγκεκριμένος, ο οποίος θα το δέχεται ως add on (διότι είναι γνωστή η απέχθια του περισότερου κόσμου για τον internet explorer), ή ο χρήστης θα μπαίνει σε μία συγκεκριμένη ιστοσελίδα (με οποιονδήποτε browser χρησιμοποιεί), η οποία θα του παρέχει την δυνατότητα μέσω flash, java ή άλλων browser εφαρμογών να χρησιμοποιεί έναν ας το πούμε online κειμενογράφο;

Θα δουλεύει σε όλους τους browsers. Εxplorer, FIrefox, Opera, Chrome και Safari. Δεν θα είναι plugin (flash/java applet). Θα είναι καθαρή DHTML (HTML/CSS/Javascript).

tsak77 said:
2) Μία μάλλον ηλίθια ερώτηση. Εφόσον αποκλείεται η χρήση του προγράμματός σας χωρίς internet, ίσως δυσαρεστηθούν κάποιοι με δυσκολίες πρόσβασης (δυστυχώς εν έτη 2009 υπάρχει ακόμη τέτοιο πρόβλημα). Παίρνοντας αυτό υπόψη, θα υπάρχει η επιλογή χρήσης του προγράμματος offline;

Θα είναι διαθέσιμο μόνο online. Να το θέσω αλλιώς: Η μόνη απαίτηση του προγράμματος είναι να έχει κάποιος Internet, ανεξαρτήτως λειτουργικού, browser ή απόδοσης του μηχανήματος που έχει. Μέχρι να κυκλοφορήσει εμπορικά το πρόγραμμα, υπολογίζουμε ότι όλοι όσοι έχουν υπολογιστή θα έχουν και broadband (κάτι σαν το τηλέφωνο).

tsak77 said:
3) Αναφέρετε ότι στους χορηγούς θα δίνεται ένα συμβόλαιο, ώστε να κατοχυρώνουν τα δικαιώματά τους πάνω σε αυτό που πλήρωσαν (λογικό). Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος, εάν ενδιαφερθεί κάποιος να γίνει χρήστης του (ο οποίος δεν ήταν χορηγός ή ούτε καν γνώστης του σχεδίου σας την εποχή κατασκευής του), να υποθέσω ότι θα πρέπει να το αγοράσει ή θα διατίθεται πλέον δωρεάν προς όλους;

Το πρόγραμμα αυτό θα ανήκει πλέον στην εταιρεία που θα το αγοράσει και αυτή θα έχει τα πνευματικά του δικαιώματα. Χωρίς να είμαι σίγουρος για τη στρατηγική marketing που θα ακολουθήσει, δε νομίζω να θα το διαθέτει δωρεάν αλλιώς δεν θα έχει νόημα να το χρηματοδοτήσει εξαρχής. Αν ας πούμε μας χρηματοδοτήσει το Πατριαρχείο ή το Υπουργείο Πολιτισμού και θέλει να το διαθέσει δωρεάν, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Αλλά εγώ αν έδινα τα λεφτά μου για να φτιάξω κάτι τετοιο, θα ήθελα να μου επιστρέψει κέρδος.

Δεν έχουμε υλοποιήσει ακόμα τίποτα, ούτε έχουμε φτιάξει website γι' αυτό. Είναι ακόμα στις συζητήσεις το όλο θέμα. Πάντως ευχαριστώ που καταλαβαίνετε την πρόθεσή μας και ότι δεν κρύβεται τίποτα ύπουλο από πίσω.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο φιλος agrippas (κ. Κουφογιαννακης) επανεφερε το θεμα της χρηματοδοτησης
νεου προγραμματος γραφης Β.Μ. Θεωρω απαραιτητη την εξης διευκρινηση :
Οι παρατηρησεις που εγιναν στον κ. Κουφογιαννακη στα προηγουμενα αρχικα μηνυματα του απο τους κ.κ. συντονιστες (και οχι μονο) συμπεριλαμβανωμενου και εμου , δεν εγιναν για την ουσια του αρχικου μηνυματος (χρηματοδοτηση) αλλα για τις εκφρασεις που χρησιμοποιησε . Τελικα , βλεπωντας το νεο μηνυμα του , ελπιζω και ευχομαι , τελος καλο ολα καλα .
Εγω ως μη ειδικος στην γραφη Β.Μ. με καποιο προγραμμα και γενικωτερα ως ατζαμης στον Η/Υ , δεν μπορω να του απευθυνω σχετικες ερωτησεις . Παντως με τα λιγα που καταλαβαινω , νομιζω οτι προκειται για αξιολογη προσπαθεια που
παρουσιαζει αρκετο ενδιαφερον και οφειλω να του ευχηθω ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην
προσπαθεια του .
 

dkaip

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι της ψαλτικής.
Τα πράγματα σχετικά με το project που θέλετε είναι ως εξής:
Το πρόγραμμα πρέπει να είναι open source. και βέβαια μη βασισμένο σε php, δηλαδή δικτυακό, αλλά γραμμένο σε C++ και wxWidgets Framework.
Οι λόγοι είναι οι εξής:
Α)Κανείς, καμμία εταιρεία, κανένας δεν έχει την απόλυτη τεχνογνωσία για ένα τόσο σοβαρό εγχείρημα.
Β)Οι σοβαρότεροι και καλύτεροι επιστήμονες και ειδικοί βρίσκονται και αναπτύσσουν κυρίως open source projects, όπου ολοι μας θα βοηθούσαμε αλλά και θα δίναμε κατευθύνσεις.
Γ)σε C++ και μάλιστα wxwidgets έχεις τεράστιες δυνατότηες ώστε με ένα και μόνο project να τρέχει σε όλα τα λειτουργικά.
Δ) τα αντικείμενα και οι δομές μπορούν μέσα από την wxSqlLite να είναι τέτοιες ώστε να έχεις πληθώρα και ότι μέγεθος θέλεις βασεως δεδομένων και εύκολα να τα συνδέσεις με άλλες βάσεις ή με το server σου. Αντίθετα με την php5 αν και είναι αντικειμενοστραφής, έχεις μόνο για το site σου δικτυακά, εκτός κι αν ο σκοπός είναι να μαζευτεί εργασία πολλών έτοιμη και να αποδώσει οικονομικά στο site μέσω εκδόσεων. Αυτό όμως μπορεί να γίνει και μέσα από ένα τέτοιο project και πολύ πιο εύκολα και άνετα.
Ε)Είναι εύκολο να προσωμοιωθεί κάθε άλλο πρόγραμμα.
Στ)μπορούν να μπου αντικείμενα τα οποία θα ψάλλουν τη μουσική αρκεί να έχουμε την καμπύλη ύψους μουσικής –τόννου, και τις μεταβολές τους, πράγμα για το οποίο έχω μάθει ότι ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο φυσικής αν θυμάμαι καλά στη Θεσ/νίκη το έχει κάνει, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπούν όλοι οι επιστήμονες και ακόμη αυτοί που είναι φοιτητές σαν διπλωματικές εργασίες επάνω σε ένα τέτοιο project.
Ζ)Δεν θα κοστίσει τίποτε…
Το project με το οποίο μπορεί να αναπτυχθεί είναι το CodeBlocks το οποίο είναι ταχύτατο, το καλύτερο και με leader Έλληνα και δωρεάν ως open source.
Αυτά και μου γράφετε στο pameaigio@gmail.com
 
Top