Ευγένιος Χαρδαβέλλας

Status
Not open for further replies.

byzantinology

Νέο μέλος
Ακουστε αυτην την ουρανια φωνη στο φως.....δευτερη σελιδα του καναλιου.Η Συγκινηση μου δεν περιγραφετε...........τι μεγαλειο ποιησης και μελωδιας.............!!!
 
X

xristos

Guest
Δεν γνωρίζω τον Κύριο Χαρδαβέλα αλλά ούτε στο χρόνο,ούτε στο ύφος ούτε στην εκτέλεση είναι σωστός.Κακώς κάνει και ανεβάζει βίντεο στο youtube γιατί ακούν και άνθρωποι που δεν ξέρουν.Σαν φωνή καταπληκτική.Εάν διαβάσεις το μήνυμά μου σε προτρέπω να μελετάς παραδοσιακούς ψάλτες και όχι τυχάρπαστους.Εάν διαφωνείς με κάτι από αυτά μπορώ και αναλυτικά να σου πω που χάνει το μέλος.Δεν βάζουμε ότι έχουμε ακούσει όπου θέλουμε.Μάλλον οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας.
 

byzantinology

Νέο μέλος
Οχρονος θε σε επαληθευσει η θα σε διαψευσει..........μεχρι τοτε καλη ακροαση..............
 

byzantinology

Νέο μέλος
Δεν γνωρίζω τον Κύριο Χαρδαβέλα αλλά ούτε στο χρόνο,ούτε στο ύφος ούτε στην εκτέλεση είναι σωστός.Κακώς κάνει και ανεβάζει βίντεο στο youtube γιατί ακούν και άνθρωποι που δεν ξέρουν.Σαν φωνή καταπληκτική.Εάν διαβάσεις το μήνυμά μου σε προτρέπω να μελετάς παραδοσιακούς ψάλτες και όχι τυχάρπαστους.Εάν διαφωνείς με κάτι από αυτά μπορώ και αναλυτικά να σου πω που χάνει το μέλος.Δεν βάζουμε ότι έχουμε ακούσει όπου θέλουμε.Μάλλον οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας.
αν εισαι ψαλτης παρακαλω να ανεβασεις οποια μελη νομιζεις απο αυτα που ψαλλει ο Χαρδαβελλας και να τα ψαλεις εσει για να τα μαθουμε.........ευχαριστω
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Δεν γνωρίζω τον Κύριο Χαρδαβέλα αλλά ούτε στο χρόνο,ούτε στο ύφος ούτε στην εκτέλεση είναι σωστός.Κακώς κάνει και ανεβάζει βίντεο στο youtube γιατί ακούν και άνθρωποι που δεν ξέρουν.Σαν φωνή καταπληκτική.Εάν διαβάσεις το μήνυμά μου σε προτρέπω να μελετάς παραδοσιακούς ψάλτες και όχι τυχάρπαστους.Εάν διαφωνείς με κάτι από αυτά μπορώ και αναλυτικά να σου πω που χάνει το μέλος.Δεν βάζουμε ότι έχουμε ακούσει όπου θέλουμε.Μάλλον οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας.

Νοιμίζω και εγώ πως ξεφεύγει σε κάποια σημεία (από τη λίγη πείρα που έχω), είτε αυτά είναι στο χρόνο είτε στην εκτέλεση. Το ύφος του επίσης δε μου αρέσει προσωπικά πάρα πολύ. Βέβαια, αυτό είναι θέμα αυτιού και κοντά σε ποιον δάσκαλο έχει καθίσει κανείς.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Δεν γνωρίζω τον Κύριο Χαρδαβέλα αλλά ούτε στο χρόνο,ούτε στο ύφος ούτε στην εκτέλεση είναι σωστός.Κακώς κάνει και ανεβάζει βίντεο στο youtube γιατί ακούν και άνθρωποι που δεν ξέρουν.Σαν φωνή καταπληκτική.Εάν διαβάσεις το μήνυμά μου σε προτρέπω να μελετάς παραδοσιακούς ψάλτες και όχι τυχάρπαστους.Εάν διαφωνείς με κάτι από αυτά μπορώ και αναλυτικά να σου πω που χάνει το μέλος.Δεν βάζουμε ότι έχουμε ακούσει όπου θέλουμε.Μάλλον οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας.
Αγαπητε κ χριστο πιπερο ειμαι αυτος που εχει ανεβασει τα του Χαρδαβελλα στο youtube...σε παρακαλω πες μου ποιοι κατα την γνωμη σου ειναι οι παραδοσιακοι ψαλτες και επισης με ποια ιδιοτητα χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ! τυχαρπαστο........το υφος σου ειναι φασιστικο.......κανε την αυτοκριτικη σου................
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρακαλω πιο κοσμιες εκφρασεις , αλλοιως το θεμα θα κλειδωσει .
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης "Τη Υπερμάχω Στρατηγώ http://www.youtube.com/watch?v=jp32umHM4PA Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης "Πάσα Πνοή...Αινείτε Αυτόν...Εις Το Μνήμα Σε Επεζήτησεν http://www.youtube.com/watch?v=HXaKQKMXKxU Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης "Των Αγίων Πατέρων Ο Χορός http://www.youtube.com/watch?v=wArW18FCTiQ
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Βυζαντινή Χoρωδία Αινείτε... Ψάλλει η χoρωδία του πρωτοψάλτου και χoράρχου Ευγένιου Χαρδαβέλλα http://www.youtube.com/watch?v=KgqMWYr2KM8

Το <<Πάσα πνοή>> του γ΄ ήχου έχει ανέβει εδώ:http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=3542&page=2, επίσης εκτελεσμένο από χορωδεία. Πιστεύω πως είναι προφανής η διαφορά των όσων σημείωσα πιο πάνω σε σχέση με το χρόνο (πιστεύω πως η χορωδεία αυτή δεν είναι απολύτως συγχρονισμένη) και το ύφος, όπως επίσης με την ακρίβεια της εκτέλεσης.
 

psalmodos

Νέο μέλος
Χαρδαβελλα μην ακους κανεναν......αυτα ελεγαν για ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟ και ΒΑΣΙΛΙΚΟ οταν ξεκινουσαν την σταδιοδρομια τους αυτα λενε και για εσενα.... Στα αυτια σου να ακουγοντε σαν ντενεκεδες που χτυπανε στις πετρες.....
 
X

xristos

Guest
Αγαπητε κ χριστο πιπερο ειμαι αυτος που εχει ανεβασει τα του Χαρδαβελλα στο youtube...σε παρακαλω πες μου ποιοι κατα την γνωμη σου ειναι οι παραδοσιακοι ψαλτες και επισης με ποια ιδιοτητα χαρακτηριζεις εναν ανθρωπο που δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ! τυχαρπαστο........το υφος σου ειναι φασιστικο.......κανε την αυτοκριτικη σου................

Aγαπητέ μου και εσύ ξέρεις ποιοι είναι οι παραδοσιακοί ψάλτες αλλά μιας και θέλεις να στους αναφέρω θα στους πω.Ιάκωβος Ναυπλιώτης,Καρακάσης Γεώργιος,Κωνσταντίνος Πρίγγος,Μαυρίδης,Μουτάογλου,Στανίτσας,Ιωαννίδης,Παικόπουλος,Γέμελος,Αλεξιάδης,Μπακαλιάρος,Προύσαλης,Μακρίδης,Μιχαηλίδης και πολλοί άλλοι.Οσο για το ύφος μου ναι είναι απόλυτο σε θέματα παραδόσεως γιατί αυτή οφείλουμε να κρατήσουμε ανόθευτη.Και σου ξαναλέγω από φωνή έχει πολύ καλή αλλά δεν φτάνει αυτό.Το ύφος βρίσκεται αλλού...Οντως δεν γνωρίζω τον κύριο Χαρδαβέλα αλλά όποτε ακούω αυτά τα ψαλλόμενα θα με βρίσκει μπροστά του.Αν σε κάποια χρόνια υπάρχει εξέλιξη θα είμαι ο πρώτος που θα του σφίξει το χέρι...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Η αντιπαράθεση περί παραδοσιακών και μη-παραδοσιακών ψαλτών να σταματήσει εδώ. Δεν έχει να πάει πουθενά. Αφήνω το θέμα ανοιχτό επειδή κάποιοι ακόμα ανεβάζουν συνδέσμους με ηχογραφήσεις του Ε. Χαρδαβέλλα.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Έχω 26 CD από τη δισκογραφία του Ευγένιου Χαρδαβέλλα και σας παραθέτω μέρος αυτών παρακάτω...
 

Attachments

  • Αναστήτω ο Θεός...Πάσχα Ιερόν....mp3
    7.1 MB · Views: 65
  • Ερχόμενος ο Κύριος.mp3
    4.1 MB · Views: 59
  • Ο άγγελος εβόα...Φωτίζου, Φωτίζου....mp3
    3.3 MB · Views: 69
  • Πάντων προστατεύεις αγαθή.mp3
    4 MB · Views: 48
  • Τα πάθη τα σεπτά.mp3
    1.9 MB · Views: 41
  • Την Ωραιότητα...Δι' Ευχών.mp3
    3.3 MB · Views: 36
  • Χαλινούς Αποπτύσας.mp3
    5.5 MB · Views: 47
  • Ως επ' εσχάτων των χρόνων.mp3
    4.6 MB · Views: 51

psalmodos

Νέο μέλος
Έχω 26 CD από τη δισκογραφία του Ευγένιου Χαρδαβέλλα και σας παραθέτω μέρος αυτών παρακάτω...

Ευχαριστώ πολύ jinxsalonika,απ' ότι κατάλαβα αυτά είναι κομμάτια τα οποία δεν έχεις ανεβάσει στο κανάλι σου...Μήπως θα μπορούσες να μου 'πεις που μπορώ να προμηθευτώ τα cd,γιατί φαίνεται να υπάρχει πλούσιο και καλό υλικό...Εσύ τον γνωρίζεις προσωπικά?
 
Status
Not open for further replies.
Top