Επιτροπής ακροάσεων παραλειπόμενα

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
..... Ευχηθείτε μου ... καλή... επιτυχία!:D
Έχω .... τράκ από σήμερα! :D
Την Παρασκευή μετά την ακολουθία του Ακαθίστου, μου ανεκοίνωσε ο προϊστάμενος του Ναού που υπηρετώ, τη Δευτέρα να πάω στην επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Αρχιεπισκοπής!:eek:
Άραγε τί θα με ρωτήσουν; Θα το ξέρω;
Αγωνία! Αγωνία! Αγωνία! Αγωνίαααααα!:confused:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;109701 said:
..... Ευχηθείτε μου ... καλή... επιτυχία!:D
Έχω .... τράκ από σήμερα! :D
Την Παρασκευή μετά την ακολουθία του Ακαθίστου, μου ανεκοίνωσε ο προϊστάμενος του Ναού που υπηρετώ, τη Δευτέρα να πάω στην επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Αρχιεπισκοπής!:eek:
Άραγε τί θα με ρωτήσουν; Θα το ξέρω;
Αγωνία! Αγωνία! Αγωνία! Αγωνίαααααα!:confused:

Κουράγιο και θάρρος, κυρ-Νίκο, η πρώτη φορά είναι δύσκολη! :D:D:D Ελπίζω να προλάβατε να κάνατε καμία επανάληψη στα SOS :D:D:D

Αφιερωμένο με πολλή αγάπη, για καλή επιτυχία!

 
E

emakris

Guest
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;109792 said:
Έκανα σκονάκι!!!!!:D

Ωραίο! Εμένα όμως μου κάνει και λίγο για... ευγενής χειρονομία! Που να απευθύνεται άραγε...:confused:
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ωραίο! Εμένα όμως μου κάνει και λίγο για... ευγενής χειρονομία! Που να απευθύνεται άραγε...:confused:

Αποκλειστικά και μόνο στις ..... θεωρίες που μεταχειρίζονται και περιγράφουν τέτοια διαστήματα, αλλά και στον ... χρήστη του σκονακίου αφού αυτός θα το χρησιμοποιήσει, ... άν χρειαστεί!:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωραίο! Εμένα όμως μου κάνει και λίγο για... ευγενής χειρονομία! Που να απευθύνεται άραγε...:confused:

κ. Μακρῆ,

Τὸ χιουμοράκι σας ἑνίοτε μ' ἀρέσει, καίει σὰν ... βιτριόλι :wink:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
..... Ευχηθείτε μου ... καλή... επιτυχία!:D
Έχω .... τράκ από σήμερα! :D
Την Παρασκευή μετά την ακολουθία του Ακαθίστου, μου ανεκοίνωσε ο προϊστάμενος του Ναού που υπηρετώ, τη Δευτέρα να πάω στην επιτροπή ακροάσεως ιεροψαλτών της Αρχιεπισκοπής!:eek:
Άραγε τί θα με ρωτήσουν; Θα το ξέρω;
Αγωνία! Αγωνία! Αγωνία! Αγωνίαααααα!:confused:

Bγήκαν τα αποτελέσματα; :D Αναμένουμε με
Αγωνία! Αγωνία! Αγωνία! Αγωνίαααααα!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ἔπαιξα καὶ Στοίχημα ...

Θὰ τὸν πάρουν, δὲ θὰ τὸν πάρουν ...


Να πέτυχε το σκονάκι άραγε, ή να τον έπιασαν και να αναγκάστηκε να το (επι)δείξει (κατ)ενώπιον της Επιτροπής ;;; :D:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να πέτυχε το σκονάκι άραγε, ή να τον έπιασαν και να αναγκάστηκε να το (επι)δείξει (κατ)ενώπιον της Επιτροπής ;;; :D:D

Ἐξαρτᾶται ποῦ τὸ 'χε γραμμένο ...:wink:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ

Ἐξαρτᾶται ποῦ τὸ 'χε γραμμένο ...:wink:

Στην παλάμη δεν το είχε; Εκτός κι αν το άλλαξε αφού καρφώθηκε εδώ... Αχ, κυρ-Νίκο! (κατά το "Αχ, Κούλα!")
 
E

emakris

Guest
Για να μη μιλάει ο κ. Γιάννου, μάλλον τον... έκοψαν! Θα περίμενε να τον ρωτήσουν για υφεσοδιέσεις και τελικά θα του έβαλαν κανένα... τρομικόν και τα έχασε από τον τρόμο!:D:D:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Να πέτυχε το σκονάκι άραγε, ή να τον έπιασαν και να αναγκάστηκε να το (επι)δείξει (κατ)ενώπιον της Επιτροπής ;;; :D:D

Για να μην κρατώ τον κόσμο σε αγωνία:confused:, ή και για να παρατείνω την αγωνία:(, να διηγηθώ τα διατρέξαντα....
Φτάνω, που λέτε, στις 5 παρά δέκα, στην Αρχιεπισκοπή, εντοπίζω την αίθουσα συνεδριάσεων του δικαστ... εεε! της επιτροπής, και πληροφορήθηκα ότι ... δεν έχουν έρθει... Βγήκα ξανά έξω για ... (δυστυχώς για μένα) τσιγαράκι, και αφού το τελείωσα, είδα να προσέρχεται ένα μέλος της επιτροπής... Χαιρετηθήκαμε εγκαρδίως,:D και προχωρώντας στην είσοδο πέφτει η πρώτη ερώτηση (τυπικού). «Πότε τις Κυριακές δεν ψάλουμε το αναστάσιμο απολυτίκιο;»
Τά ... χρειάστηκα! Δεν τό 'χα στο σκονάκι:D:D:D... Θεώρησα ότι SOS ήταν η απόσταση .... ΓΑστούνη - ΔΙδυμότειχο!
Για να μη μακρηγορώ, 5ωρη ταλαιπωρία 3 ώρες στους δρόμους και 2ωρη αναμονή, έχασα την υπομονή μου, μου άναψαν λαμπάκια όταν κάλεσαν άλλους συναδέλφους που είχαν, λέει, να πάνε σε κάποια συναυλία, παρακάμπτοντας την προτεραιότητα, και σε συνδυασμό με ... πιέσεις εκ των έσω, τα βρόντηξα και έφυγα!:D:D:D
 
Καλά αλήθεια κυρ Νίκο έφυγες ;;; Δεν σε εξετάσανε ;;;:eek:

(είμαι ο προηγούμενος που πιάσαμε την κουβέντα εκεί που περίμενες να έρθει η σειρά σου ......)
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλά αλήθεια κυρ Νίκο έφυγες ;;; Δεν σε εξετάσανε ;;;:eek:
(είμαι ο προηγούμενος που πιάσαμε την κουβέντα εκεί που περίμενες να έρθει η σειρά σου ......)

Δεν αισθάνομαι ότι έχω καμιά ... Καρα-μπινάτη ίωση!:D Η ... υγιής πάθησή μου είναι ... Στανιτσοειδής:wink: ωτίτιδα και δεν χρειάζομαι τίποτ' άλλο!!!:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Υποτίθεται η επιβεβαίωση ή μη της καταλληλότητας, και ο ... επίσημος διορισμός!!!!
Μέχρι σήμερα, απ' ότι έμαθα, δεν έχουν απορρίψει κανέναν!
Ύστερα από όλα αυτά οι ... στοιχηματίσαντες να απαιτήσουν τα λεφτά τους πίσω, αφού δεν ... υπήρξε αποτέλεσμα!:D (Για να μην ξεχάσουμε ότι το θέμα της ενότητας είναι ευτράπελα!)
 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Υποτίθεται η επιβεβαίωση ή μη της καταλληλότητας, και ο ... επίσημος διορισμός!!!!
Μέχρι σήμερα, απ' ότι έμαθα, δεν έχουν απορρίψει κανέναν!
Ύστερα από όλα αυτά οι ... στοιχηματίσαντες να απαιτήσουν τα λεφτά τους πίσω, αφού δεν ... υπήρξε αποτέλεσμα!:D (Για να μην ξεχάσουμε ότι το θέμα της ενότητας είναι ευτράπελα!)

Ελπίζω να μας κάνεις πλάκα Κυρ-Νίκο, έτσι;
Δεν πιστεύω να πήγες σε καμμιά Επιτροπή για να διαπιστώσει αν ο Νίκος ο Γιάννου ξέρει μουσική έτσι; πλάκα μου κάνετε, έτσι;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ελπίζω να μας κάνεις πλάκα Κυρ-Νίκο, έτσι;
Δεν πιστεύω να πήγες σε καμμιά Επιτροπή για να διαπιστώσει αν ο Νίκος ο Γιάννου ξέρει μουσική έτσι; πλάκα μου κάνετε, έτσι;

Μην απορείς Φίλε μου, γιατί και εμένα με έστειλαν δύο ( 2 ) φορές να περάσω από Επιτροπή, προκειμένου να μου δώσουν διορισμό.
Η δεύτερη φορά ( για την πρώτη, ίσως μιλήσουμε κάποια άλλη στιγμή ), ήταν για τον Άγιο Ιωάννη Ρέντη το 1985. Μέλη της Επιτροπής ο τότε Πρωτοσύγγελος π. Ιγνάτιος ( σήμερα Μητροπολίτης στο Βόλο ), ο π. Αντώνιος Βάλβης ( τότε Διευθυντής της Σχολής Βυζ. Μουσικής της Μητροπόλεως και σήμερα προϊστάμενος Αγ. Νείλου Πειραιώς ), ο Πρωτοψάλτης της Αγ. Τριάδος ( Μητροπολιτικού ) Δημήτρης Κοντορρήγας και ο Θανάσης Πέττας. Όταν κατεβήκαμε στο υπόγειο της Αγ. Τριάδος, ο Κοντορρήγας, ρώτησε με την χαρακτηριστική φωνή του : Άγιε Πρωτοσύγγελε γιατί μαζευτήκαμε σήμερα εδώ ;; Απάντηση : Για να κρίνουμε εάν ο κ. Ιωαννίδης, είναι ικανός για την Δεξιά θέση στο Ρέντη. Και γυρνώντας πρός εμένα : κ. Ιωαννίδη, διάβασα στο έγγραφο ότι θα περάσει από την Επιτροπή κάποιος Ιωαννίδης, αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα είχαν το θράσος να στείλουν εσάς. Δεν τίθεται θέμα εξετάσεως και είστε ελεύθερος να φύγετε. Ο Πέττας : Ρε παιδιά τον Δημήτρη στείλανε να περάσει από Επιτροπή και δεν ντραπήκανε ;;;Ο Κοντορρήγας : Είπα κι εγώ, ποιός θα εξετάσει ποιόν εδώ μέσα. Εγώ τους ευχαρίστησα για την καλή τους γνώμη και είπα : Επειδή μέχρι σήμερα, ότι έχω κερδίσει, το έχω κερδίσει αγωνιζόμενος, και δεν θα ήθελα να χαλάσω αυτή τη συνήθειά μου, εάν δεν θέλετε να με εξετάσετε, τουλάχιστον πείτε μου τι θέλετε να ακούσετε, οπότε να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη ότι έψαλλα στην Επιτροπή δεν ότι δεν μου χαριστήκατε. Και ο π. Αντώνιος : Εάν είχαμε κανένα βιβλίο, θα σας παρακαλούσα να μας ψάλλετε το "Άνωθεν οι Προφήται". Σας είχα ακούσει σε ένα Ναό που το είχατε ψάλλει και μου άρεσε πάρα πολύ. Κι εγώ : Πάτερ Αντώνιε, δεν χρειάζομαι βιβλίο για το "Ανωθεν". Και γυρίζοντας στον Κοντορρήγα : Δημήτρη, ίσο. Κάνω το γνωστό από τον Στανίτσα Απήχημα, οπότε πετάγεται ο π. Ιγνάτιος και λέει στον Κοντορρήγα : Δημήτρη, ακούς πως ψάλλουν οι Ψάλτες ;; Κανονικά, εσύ για να ψάλλεις στην Αγ. Τριάδα, θα έπρεπε να μας πληρώνεις. Τελικά, όταν έφτασα στο ""...και θρόνον του βασιλέως", ο π. Ιγνάτιος με διέκοψε λέγοντας ότι δεν χρειάζεται να κουράζομαι και ότι θα έφευγε, επειδή είχε κάποια δουλειά.
Όπως βλέπεις, όταν αυτοί που υπογράφουν τα χαρτιά, αλλά και οι αυτοί που συνέρχονται, για εξετάσουν διαφόρους είναι ανεγκέφαλοι, συμβαίνουν και τέτοιες καταστάσεις.
 
Top