Επιστροφή από Κωνσταντινούπολη...

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αγαπητά μέλη του φόρουμ, εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά!!!

Πριν λίγο, επέστρεψα από την Κωνσταντινούπολη, όπου και παρέμεινα για 2 εβδομάδες περίπου.

Είχα την τύχη να βρίσκομαι καθημερινώς, πρωί-βράδυ, στο αναλόγιο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Λεωνίδα Αστέρη.

Οι εντυπώσεις μου από αυτή την εμπειρία - η οποία αποτελούσε όνειρο ζωής για μένα - δεν περιγράφονται με λόγια.

Κατά καιρούς, τόσο μέσα σε αυτό το φόρουμ, όσο και έξω σε συζητήσεις μεσα σε ψαλτοπαρέες, έχω ακούσει διάφορα για τον νυν Πρωτοψάλτη του Πατριαρχείου (κυρίως κακόβουλα σχόλια).
Έχω να πω σε όλους αυτούς λοιπόν, ότι μάλλον δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης.

Πρώτη φορά στη ζωή μου άκουσα με τέτοια ερμηνεία και παραστατικότητα την ''Μεγάλη Εβδόμαδα''.
Ό άνθρωπος αυτός κινείται σε άλλη τροχιά στον ψαλτικό χώρο.
Πραγματικά δεν περιγράφονται με λόγια αυτά που έζησα πάνω στο αναλόγιο.

Ερμηνεία, χρόνος, ρυθμός, κίνηση και παραστατικότητα στο αναλόγιο, τι να πρωτοθυμηθώ....
Νόμιζες ότι όλα συμβαίνουν μπροστά σου - κάτω από το αναλόγιο.

Κάποιες στιγμές έστρεφα το βλέμμα μου πάνω του και τον κοίταζα στα μάτια. Σε καθήλωνε...!
Έψελνε με όλη του την ψυχή. Την εξωτερίκευε. Το ένιωθε στο πετσί του όπως λέμε λαϊκά...

Σκεφτόμουν από μέσα μου κάποιες στιγμές...'' όταν βλέπεις τέτοια ερμηνεία και τέτοιο ψάλσιμο, το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να σηκώσεις τα χέρια ψηλά και να παραδώσεις τα όπλα''. Αναρρωτιόμουν... τι ανεβαίνω να κάνω εγώ πάνω στο αναλόγιο της εκκλησίας μου? Νιώθεις μουσικά ανυπόστατος...

''ΨΥΧΗ'' θέλει το ψάλσιμο μου έλεγε καθημερινά.
''Ψυχή και άλλα τρία πράγματα... ΔΟΥΛΕΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ'' !!!

Τι να πεις λοιπόν???

Κύριοι....
ο Άρχοντας Αστέρης είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο Σ ψάλτης.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αγαπητά μέλη του φόρουμ, εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά!!!

Πριν λίγο, επέστρεψα από την Κωνσταντινούπολη, όπου και παρέμεινα για 2 εβδομάδες περίπου.

Είχα την τύχη να βρίσκομαι καθημερινώς, πρωί-βράδυ, στο αναλόγιο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Λεωνίδα Αστέρη.


Στήν «ΑΓΑΠΗ» μπόρεσα καί σέ εἶδα!

Καί εἰς ἄλλα!

Πολλά τά ἔτη σου!​
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μπράβο, Γιάννη. Έτσι είναι.

Ευτυχώς έχουμε τον Αστέρη και τον Χαριατίδη (ναι, και τον Κυρ Γιάννη, παρακαλώ... παρ' όλο της ηλικίας του, κρατιέται μια χαρά!) και κρατούν κάποια παράδοση εκεί πέρα. Μου τα έχει πει ο καθητηής μου, ο Άρχον Α' Δομέστικος Μιλτιάδης, και έχω έναν τεράστιο σεβασμό γι' αυτόν τον άνθρωπο. Μάλιστα, είχα ψάλλει μαζί του το 1998 όταν ήλθε μαζί με τον Πατριάρχη στην Αμερική και κάναμε Όρθρο στην μεγάλη αίθουσα του Madison Square Garden της Νέας Υόρκης. (Μου χάρησε ένα χειρόγραφο, το "Άνωθεν οι προφήται", το οποίο κάπου το έχω φυλαγμένο.)

Ο Θεός να τον έχει γερό.

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πάγωσα την εικόνα και την φωτογράφησα! Στο κινητό φαίνεται μιά χαρά, αλλά στον η/υ θα το δούμε γιατί περιμένω την κόρη μου να μεταφέρει τις εικόνες, καθότι ... σκράπας! Οπότε λίγη υπομονή!
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Πάγωσα την εικόνα και την φωτογράφησα! Στο κινητό φαίνεται μιά χαρά, αλλά στον η/υ θα το δούμε γιατί περιμένω την κόρη μου να μεταφέρει τις εικόνες, καθότι ... σκράπας! Οπότε λίγη υπομονή!

κ.Νίκο Χριστός Ανέστη!!!
Χρόνια Πολλά για όλη την οικογένεια!!!

Σε ποια εικόνα αναφέρεστε?
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Αγαπητέ κ. Βενιέρη Χριστός Ανέστη. Ελπίζουμε σε κάποιες ηχογραφήσεις . Ετσι για να πάρουμε τη δόση μας απο Πατριαρχείο και μεις.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αγαπητέ κ. Βενιέρη Χριστός Ανέστη. Ελπίζουμε σε κάποιες ηχογραφήσεις . Ετσι για να πάρουμε τη δόση μας απο Πατριαρχείο και μεις.

Χρόνια Πολλά και σε σας!!!

Πρέπει να αρχίσω κόψιμο και..... ράψιμο :D στις ηχογραφήσεις διότι έγραψα τα πάντα. Από το: Εις πολλά έτη έως και το: Δι' ευχών, σε κάθε ακολουθία πρωί - βράδυ.
Όμως κάθε ακολουθία είναι γραμμένη σε 1 track, συνεπώς έχει αρκετή δουλίτσα.

Υπομονή μεγάλη λοιπόν.
Σίγουρα κάτι θα ανεβάσω...

Για παράδειγμα.... για το τροπάριο της Κασιανής που έψαλε ο Άρχοντας Αστέρης ο Μητροπολίτης Πέργης του είπε μετά το τέλος της ακολουθίας...
''Λεωνίδα ξέρεις οτι είμαι ο πιο φανατικός θαυμαστής σου. Σε ακούω να ψάλλεις την Κασιανή 32 συναπτά έτη. Σου έχω πει ποτέ τίποτα?
''Όχι'', απάντησε ο Άρχοντας.
''Λοιπόν φέτος σου λέω ότι ήταν η καλύτερη όλων των εποχών....''.

Και λέω από μέσα μου ... ''Μήπως είμαι πολύ τυχερός'' ??? :D:D:D
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Γιάννης Βενιέρης;70262 said:



Πρέπει να αρχίσω κόψιμο και..... ράψιμο :D στις ηχογραφήσεις διότι έγραψα τα πάντα. Από το: Εις πολλά έτη έως και το: Δι' ευχών, σε κάθε ακολουθία πρωί - βράδυ.
Όμως κάθε ακολουθία είναι γραμμένη σε 1 track, συνεπώς έχει αρκετή δουλίτσα.

Υπομονή μεγάλη λοιπόν.
Σίγουρα κάτι θα ανεβάσω...




Εάν είναι εφικτό να ανέβουν ολόκληρες οι ακολουθίες σε κάποιον εξωτερικό σέρβερ.

Είναι σημαντικό για κάποιους σαν εμένα να ακούμε όλη την ακολουθία και όχι μόνο αποκομένα μέλη.

Όπως και να ναι, σας ευχαριστούμε πολύ ~
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Ωραία τηλεόραση έχετε κ. Γιάννου :) Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ωραιες οι φωτογραφιες κυρ-Νικολα.

Παρατηρω οτι περα των δυο Στελλαδων (Φλοικος και Μπερμπερης), στο αναλογιο εχουν ανεβει και αλλα 8 ατομα. Αυτο ερχεται να επιβεβαιωσει αυτα που λεει ολη η Πολη, οτι στο Πατριαρχειο πανε ολοι οι Ελλαδιτες, και ο ναος ειναι παντα γεματος, οταν αλλοι ναοι δεν βρισκουν ψαλτη να λειτουργηθουν τις αγιες μερες.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
... στο αναλογιο εχουν ανεβει και αλλα 8 ατομα. Αυτο ερχεται να επιβεβαιωσει αυτα που λεει ολη η Πολη, οτι στο Πατριαρχειο πανε ολοι οι Ελλαδιτες, και ο ναος ειναι παντα γεματος, οταν αλλοι ναοι δεν βρισκουν ψαλτη να λειτουργηθουν τις αγιες μερες.


Χριστός Ανέστη και από μένα!!!
Aπό όλους τους άλλους στους οποίους αναφέρεσαι master_yianni (8 άτομα), μόνον εγώ είμαι από την Ελλάδα.

Όλοι οι άλλοι είναι παιδιά της Πόλης και του Πατριαρχείου, τα οποία άλλες μέρες τις οποίες δεν βρίκονται εκεί - ώστε να τους δείχνει η τηλεόραση - βρίσκονται είτε σε άλλους Ορθόδοξους ναούς, είτε σε άλλες υποχρεώσεις.
Τους ξέρω όλους έναν προς έναν.

Δεν μπορω να καταλάβω, πως βγάζουμε έτσι από μόνοι μας αυθαίρετα συμπεράσματα.....
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
αυθαίρετα συμπεράσματα.....

Δεν αναφερομαι μονο στους ψαλτες, αλλα τελος παντων. Ο αναστασιμος λογος του Πατριαρχη λεει:

Καὶ μάλιστα ἐδῶ, στὴ Βασιλίδα τῶν πόλεων, ποὺ καλῶς τὴν διαλέξατε γιὰ τὶς πασχαλινὲς διακοπές σας.Ἐδῶ στὸ Φανάρι, ὅπου θὰ βεβαιωθῆτε πειστικώτατα ὅτι ὁ Σταυρὸς καὶ ἡ Ἀνάστασις εἶναι οἱ δύο ὄψεις τοῦ ἰδίου νομίσματος.
........................
Τέκνα φωτόμορφα τῆς Ἐκκλησίας,

Καλῶς ἤλθετε στὸ Πατριαρχεῖο μας! Σ’αὐτὸν τὸν τόπο τῆς σιωπῆς, τῆς καρτερίας, τῆς ὑπομονῆς, τῆς ἀδιάλειπτης προσευχῆς καὶ τῆς βεβαιότητας ὅτι ζῇ Κύριος καὶ οἱ ζῶντες ἐν Αὐτῷ.

Επειδη περασα αναστασεις σε διαφορες ενοριες της Πολης (οταν ημουν φοιτητης), ολος ο κοσμος λεει το γνωστο "Ο Πατριαρχης βλεπει το Πατριαρχειο που παντα εχει κοσμο, και δεν βλεπει τι γινεται παραπερα στην Πολη", που δεν υπαρχουν ψαλτες, οι ιερεις ειναι απληρωτοι για μηνες, που δεν υπαρχει κρατικη υποστηριξη, που οι ναοι ειναι υγροι και ετοιμορροποι.

Οταν με την ευλογια του Θεου ξαναπας, περνα και απο αλλες ενοριες Χριστουγεννα, Μ.Εβδομαδα, κτλ να δεις την νηλα και την κατρακυλα.

Ετσι φιλικα.
Γ.
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Μα αυτό εδώ έγραψες αρχικά.

..... οτι στο Πατριαρχειο πανε ολοι οι Ελλαδιτες, και ο ναος ειναι παντα γεματος, οταν αλλοι ναοι δεν βρισκουν ψαλτη να λειτουργηθουν τις αγιες μερες.

Σε αυτό σου απάντησα.
Δεν ανέφερες αρχικά για τους απλήρωτους κληρικούς.

Πάντως όλοι οι ναοί φέτος λειτούργησαν κανονικά και απ' ότι μάθαινα είχαν πλήθος κόσμου.

Τέλος πάντων....
Ίσως εγώ δεν κατάλαβα :cool:
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Πάντως όλοι οι ναοί φέτος λειτούργησαν κανονικά και απ' ότι μάθαινα είχαν πλήθος κόσμου.

Τέλος πάντων....
Ίσως εγώ δεν κατάλαβα :cool:

Γιαννη μου, θα ξαναπας πρωτα ο Θεος, και σιγα σιγα θα δεις πολλα. :)
 
Top