[Ανακοίνωση] Επαναφορά φόρουμ μετά από επίθεση χάκερ

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χριστός ανέστη, παρακαλώ διαβάστε όλοι.

Όπως θα γνωρίζετε ήδη, την περασμένη εβδομάδα η ιστοσελίδα Αναλόγιον (analogion.com) και το φόρουμ Ψαλτολόγιον χτυπήθηκαν από κακόβουλο πρόγραμμα το οποίο εισήγαγε αθέμιτο κώδικα σε διάφορες επιμέρους ιστοσελίδες οδηγώντας τους επισκέπτες (εν αγνοία τους) σε ιστοσελίδα με ανεπιθύμητα προγράμματα (malware) που εγκαθιστώνται αυτόματα σε υπολογιστές χωρίς αντιβιωτικό πρόγραμμα που να τα αναγνωρίζει και να τα σταματά.

Μετά από αρκετές νύχτες δουλειάς, ολοκλήρωσα την αντικατάσταση των μολυσμένων σελίδων από αντίγραφο ασφαλείας που είχα κρατήσει σχετικά πρόσφατα. Έάν είμαστε τυχεροί, οι απώλειες σε υλικό πρέπει να είναι μηδενικές. Λέω εάν είμαστε τυχεροί, γιατί όπως διάβασα από άλλες ιστοσελίδες που χτυπήθηκαν με παρόμοιο τρόπο, υπάρχει πιθανότητα επανάληψης της ζημιάς (εάν π.χ. οι χάκερς έχουν αποκτήσει έλεγχο σε υπολογιστές της εταιρίας που φιλοξενεί την ιστοσελίδα κτλ). Απο τη μεριά μου πάντως έκανα ότι μπορούσα για να αποτρέψω κάτι τέτοιο στο μέλλον. Είναι και άλλα που μπορούν να γίνουν αλλά λόγω μεγάλης πίεσης από τη δουλειά μου αυτό τον καιρό δεν έχω προλάβει ακόμα να τα κάνω όλα. Σιγά σιγά, πρώτα ο Θεός.

Για να μην χαθεί καθόλου από το πρόσφατα ανεβασμένο ψαλτικό υλικό στο φόρουμ, δεν έκανα ανάκτηση της βάσης δεδομένων του φόρουμ από παλαιότερο αντίγραφο εφόσον δεν είχα σίγουρη ένδειξη οτι αυτή είχε προσβληθεί.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ:

Εάν το αντιβιωτικό σας δείχνει (τώρα ή στο μέλλον) κάτι ανεπιθύμητο κατά επίσκεψή σας στην ιστοσελίδα Αναλόγιον (analogion.com) ή Ψαλτολόγιον, ή εάν παρατηρήσετε κάτι διαφορετικό από πρίν ενημερώστε με αμέσως με email.

Όποιος έχει τη δυνατότητα, κατεβάστε στον υπολογιστή σας όσο πιό πολύ ψαλτικό υλικό από το Ψαλτολόγιον μπορείτε. Έχω εγώ αντίγραφα ασφαλείας αλλά όσο πιό πολλοί έχουν αντίγραφα του υλικού τόσο καλύτερα (για κάθε ενδεχόμενο).

Προς το παρόν και μέχρι νεωτέρας έχω απενεργοποιήσει τις εγγραφές νέων μελών στο φόρουμ για ασφάλεια. Εάν κάποιος θέλει να γραφτεί ας περιμένει για λίγο καιρό μέχρι νεώτερη ανακοίνωση.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Καλὴ ἐπαναφορά !

Ἐγὼ ἤμουν ἀπὸ ἐκεῖνους ποὺ τοὺς χτύπησε ὁ ἰὸς καὶ παραλίγο νὰ χάσω σπουδαιότατα ἀρχεία καθῶς καὶ ἐκεῖνα τῆς ἐργασίας μου !!

Εὐτυχῶς μέσω τοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν καὶ μὲ καθοδήγησή τους ξαναμπῆκα μὲ χίλια βάσανα στὸν ὑπολογιστή μου καὶ ἔσωσα τὰ ἀρχεία πρὶν κάνω format.

Καλὴ συνέχεια !!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ μας Δημήτρη,
Ἀγαπητά Μέλη,
Ἡ ἐπίθεση πού ἔγινε, πού ὅ,τι κι ἄν λέμε, κτύπησε ὅλους μας, ἀφοῦ τό Ψαλτολόγιον τό νοιώθουμε δικό μας, ἔγινε μέρος τῆς καθημερινότητάς μας, τῆς ζωῆς μας, μᾶς ἔνωσε σάν μιά οἰκογένεια μέ τά προβλήματά της καί τίς γκρίνιες της, ἀλλά καί τά πολλά —πάρα πολλά καί δυσαναπλήρωτα— καλά του.
Ξέρω, ὅτι ἐνδεχομένως κάποιοι —καί ἰδιαιτέρως ὁ Διαχειριστής— νά κουραστήκαμε ἀπό κάποιες «σκιές», ἀλλά τώρα καταλάβαμε ὅλοι, πώς δέν μποροῦμε νά ἀπαρνηθοῦμε τό Ψαλτολόγιον, τόσο ὁ Διαχειριστής σάν προσωπική του δημιουργία, ὅσο καί ὅλοι μας.
Τώρα νοιώσαμε περισσότερο τήν ἀγάπη μας γιά τό Ψαλτολόγιον.
Τό Ψαλτολόγιον ἔχει τόσο μεγάλη ἀπήχηση καί ἐνδιαφέρον. Αὐτός προφανῶς ἦταν καί ὁ λόγος τοῦ δόλιου καί κακόβουλου κτυπήματος.

Μέ ἀγωνία περιμέναμε τήν ἀποκατάσταση τοῦ τραυματισμοῦ μέ μηδενικές ἀπώλειες. Ὅπως διεπίστωσα οἱ ἀπώλειες εἶναι ὄντως μηδενικές, καί γι᾿ αὐτό σοῦ ἀξίζουν πολλά συγχαρητήρια Δημήτρη καί πάρα πολλές εὐχαριστίες.

Τώρα ὅλοι ἐμεῖς, πού ἀναπάντεχα καί ξαφνικά εἴδαμε τά πάντα νά σβήνουν, ἄς ἔλθουμε «εἰς ἑαυτόν» καί ἄς δοῦμε αὐτό σάν ἔνα σημαντικό σταθμό τοῦ Ψαλτολογίου. Ἄς συνεχίσουμε μέ σύνεση, ἀγάπη καί συνεργασία. Ἄς τό θεωρήσουμε ὡς ἕνα νέο ξεκίνημα, μιά νέα περίοδο τοῦ Ψαλτολογίου, μέ περισσότερη καρποφορία «ἐν τῷ συνδέσμῳ τῆς εἰρήνης».

Πάνω ἀπ᾿ ὅλα ἐμεῖς νἄμαστε καλά καί κυρίως ὁ Διαχειριστής!!!

«Τὴν φιλαδελφίαν κτησώμεθα, ὡς ἐν Χριστῷ ἀδελφοί, καὶ μὴ τὸ ἀσυμπαθὲς πρὸς τοὺς πλησίον ἡμῶν, ἵνα μὴ ... κατακριθῶμεν ... καὶ ... μηδὲν ὠφελήσωμεν».​



ΥΓ. Ἐγώ ἤμουν συνδεδεμένος καί εὐτυχῶς λειτούργησε ἄμεσα τό antivirus. Τά πάντα ἔσβυσαν ξαφνικά, μᾶλλον ἔγινε μιά ἄσπρη ὀθόνη μέ κάποιες ὁδηγίες.



 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε τον αγαπητό διαχειριστή για τον κόπο που κατέβαλε για να ιατρεύσει το φόρουμ.

Επίσης ευχαριστούμε τον π. Μάξιμο για τις νουθεσίες που μας έδωσε και τις οποίες ελπίζω να εφαρμόσουμε.
 

amentzelos

Μέλος
Κύριε Δημήτρη σε ευχαριστούμε για τον κόπο και χρόνο που διέθεσες για να επανέλθει το site .Θα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει και μία νέα ασθένεια η ΄΄Ψαλτολογίαση΄΄. Είναι μεταδοτική και σχεδόν αθεράπευτη .Όσο περισσότερο κατεβάζεις τόσο πιο ανίατη γίνεται.
Εύχομαι καλή δύναμη.

amentzelos
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολλες Ευχαριστιες στον Δημητρη που ''ξεαρωστησε'' το Ψαλτολογιον απο τον Ιο . Αν οχι ΟΛΟΙ , σιγουρα οι περισοτεροι αισθανθηκαμε παρα πολυ την ελλειψη του (του Ψαλτολογιον) . Με την ελπιδα οτι θα ''ξεαρωστησει'' και απο ''Υιους'' , ευχομαι σε ΟΛΟΥΣ , ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πραγματικά, συγχαρητήρια Δημήτρη που επανέφερες το φόρουμ με μηδενικές απώλειες, ήμουν σίγουρος ότι είχες κρατήσει backup. Όλα είναι διατηρημμένα ανέπαφα, εκτός από τα κλειδωμένα θέματα, τα οποία είναι ξεκλείδωτα!!!

Τρέξτε να προλάβετε πριν τα κλειδώσουν πάλι..... :D

Και πάλι συγχαρητήρια και ας ελπίσουμε ότι δε θα ξαναγίνει, γιατί όπως λένε κ οι hackers, "Ο πιο αδύναμος κρίκος σε κάθε σύστημα ασφαλείας είναι ο ανθρώπινος παράγοντας", συνεπώς κάποιος πρέπει να ξέχασε ανοιχτή μια πόρτα για να συμβεί ότι συνέβη.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κυριε Δημήτρη,σας ευχαριστούμε! Ο Θεος να σας χαριζει δυναμη και υγεια! Καλη συνεχεια στο εργο σας!...Να ειστε καλα!..Χριστος Ανεστη!...:)
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Eυχαριστούμε για την ενημέρωση και για την εργασία στην επαναλειτουργία της σελίδας
 
Κύριε Δημήτρη,σας ευχαριστούμε! Ο καλός Θεός να σας χαρίζει δύναμη και υγεία! Καλή συνέχεια στο έργο σας!...Να είστε καλά!.. Χριστός Ανέστη!...
 

George

Ιεροψάλτης
Πράγματι μου έλειψε το psaltologion και φυσικά όλοι εσείς που άλλες φορές τα λέμε με κέφι και άλλες φορές "μαλώνουμε" αλλά και πάλι εδώ μαζί είμαστε, στο κάτω-κάτω τί έχουμε να χωρίσουμε? όλοι παιδιά ενός Θεού είμαστε, όλοι με τον ίδιο τρόπο ήρθαμε στην ζωή και με τον ίδιο τρόπο θα φύγουμε. Αυτά που μένουν είναι μόνο οι κακίες.
Ας συνεχίσουμε με έναν καλύτερο τρόπο ζωής και ας συνεχίσουμε και εδώ στο forum με μία καλύτερη προσέγγιση των όλων θεμάτων.
Σε Ευχαριστούμε Δημήτρη για τον τόσο μεγάλο κόπο που έκανες να το επαναφέρεις πίσω σε εμάς όλους που το στερηθήκαμε τόσο καιρό.

Εγώ έχω ανοιχτό το pc Μου 24 ώρες το 24 ωρο λόγο δουλειάς και έτσι τον "έφαγα" και εγώ αυτόν τον ιό, ήταν ευκαιρία να κάνω ένα καινούριο pc, απλά εξαφανίστηκαν από τον 2ο σκληρό δίσκο 500GB όλα όσα είχα μέσα, αλλά με μία βοήθεια από μία φίλη από τον Καναδά, ένα απλό chkdsk τα επανέφερε όλα πίσω.

Ανακοίνωση-Βοήθεια

Για όσους έχασαν αρχεία από τον υπολογιστή τους να μην ανησυχούν καθόλου αλλά και να μην κάνουν format τον σκληρό δίσκο που είχαν τα αρχεία.

Για όσους γνωρίζουν από υπολογιστές

Γενικά

Όταν ανακάλυψαν και ενεργοποίησαν το NTFS ανακάλυψαν ότι υπήρχε τρόπος να εξαφανίσεις τα αρχεία που υπήρχαν σε αυτόν τον σκληρό δίσκο με αυτό το format, τα αρχεία υπάρχουν αλλά δεν φαίνονται από τον χρήστη.
Τα αρχεία αυτά φαίνονται σαν όγκος στον σκληρό δίσκο αλλά δεν μπορεί κανείς να τα δει σαν αρχεία.
Ο συγκεκριμένος ιός χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο κώδικα και εξαφανίζει τα αρχεία, όπως είπα απλά δεν είναι ορατά, συνεχίζουν να υπάρχουν.

Τρόπος επαναφοράς των αρχείων


Σε safe mode (ασφαλή λειτουργία) κάντε chkdsk τον σκληρό σας δίσκο, θα βρει όλα τα χαμένα αρχεία σας.
Καλό είναι να αγοράσετε έναν άλλον σκληρό δίσκο έστω εξωτερικό, ώστε να μεταφέρεται τα αρχεία αυτά εκεί για να μπορέσετε να κάνετε format τον συγκεκριμένο μολυσμένο δίσκο.



Ελπίζω να βοήθεισα αρκετά.

Αν θέλει ο διαχειριστής μπορεί να κάνει ένα topιc άλλο και να διαχωρίσει το post μου ως τεχνική βοήθεια.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι εγγραφές είναι και πάλι ανοιχτές.

Επι τη ευκαιρία θα παρακαλέσω όλους να εξετάζετε αν μπορείτε τις επισυνάψεις που ανεβάζετε για ιούς πριν τις ανεβάσετε. Αρκετοί ιοί διαδίδονται μέσω αρχείων pdf για παράδειγμα.

Ευχαριστώ.
 
Top