Επί σοί χαίρει σε ήχο Α' (μικρής εκτάσεως)

gassi384

Παλαιό μέλος
Χαίρετε! Μήπως υπάρχει κανένα επί σοι χαίρει σε ήχο Α' (στυλ δοξαστικών Α' του Πέτρου) με κλασσικές γραμμές και χωρίς να πηγαίνει πολύ ψηλα? Ευχαριστώ... :D :D :D
 

gassi384

Παλαιό μέλος
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ. Νεοκλή, αλλά δεν αυτο που ψάχνω. Εγώ ψάχνω κάτι σαν το επι χαιρει του Σουρλαντζή, το οποίο είδα ότι ανεβάσατε εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=22105 Απλά εγώ το θέλω σε Α'.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μία πρόχειρη καταγραφή στο στυλ (δοξαστικών Α' του Πέτρου) που ζητήθηκε.

Στα ''επι σοι χαιρει'' ο Χρηστος εχει 2 στα 2 μεχρι στιγμης! Πολυ ομορφο!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τότε αυτό ....
Παρατηρώ πως, τόσο στο βίντεο αυτό του κ. Βασιλείου Τζανάκου, όσο και στο βίντεο αυτό σε εκτέλεση που αποδίδεται στον Μουτάογλου και επισυνάπτω, ακούμε απλούστερη μορφή του μέλους του Φαρλέκα. Γνωρίζουμε μήπως αν το δημοσίευσε κάπου εκτός του Τριωδίου του, απ' όπου προέρχεται η παραπάνω ανάρτηση, ή ποιοι το απλοποίησαν;
 

Attachments

  • Μουτάογλου (;) - Επί σοι χαίρει, Εμμ. Φαρλέκα.mp3
    9 MB · Views: 65
Last edited:

parteneru

Νέο μέλος
Μια μικρή παρατήρηση με πολύ αγάπη!

Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας την ώρα που ο ψάλτης λέει το "'επι σοι χαιρει" είναι πολύ μεγάλη - δεν προλαβαίνει ο ιερέας να την διαβάζει σε 4 λεπτά - εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ - πέρα από το γεγονός ότι εάν επιθυμεί ο ιερέας μπορεί να μνημονεύει και ονόματα κεκοιμημενων.
 

tomasn54

Μέλος
Εξαρτάται από την ταχύτητα ανάγνωσης. Για μένα τη διαβάζεις από 2,5 λεπτά μέχρι ...όσο θέλεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μια μικρή παρατήρηση με πολύ αγάπη!
Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας την ώρα που ο ψάλτης λέει το "'επι σοι χαιρει" είναι πολύ μεγάλη - δεν προλαβαίνει ο ιερέας να την διαβάζει σε 4 λεπτά - εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ - πέρα από το γεγονός ότι εάν επιθυμεί ο ιερέας μπορεί να μνημονεύει και ονόματα κεκοιμημενων.
Εξαρτάται από την ταχύτητα ανάγνωσης. Για μένα τη διαβάζεις από 2,5 λεπτά μέχρι ...όσο θέλεις.
Πατέρες καί ἀδελφοί, εἶστε ἐκτός θέματος καί μή τό συνεχίσετε. Ἐσεῖς συνεχίσατε ὅπως γνωρίζετε.
Ἐδῶ γιά νά ζητηθεῖ, ὑπάρχει προφανής λόγος, ὅπως καί ἡ σύνθεση Ἀλυγιζάκη στά "Μελωδήματα Ἀσκήσεων Λειτουργικῆς".
Πρόκειται γιά τήν εἰς ἐπήκοον ἀνάγνωση τῶν εὐχῶν/διπτύχων καί ἔχει συζητηθεῖ στά θέματα τυπικοῦ..
 

parteneru

Νέο μέλος
Γνωρίζω τους κανόνες του forum και δεν είχα την επιθυμία να ανοίξω μια καινούργια συζήτηση απλά ήταν μια μικρή παρατήρηση για το πως εγώ βλέπω την λειτουργική ζωή και όχι να επιβάλω σε κανέναν τίποτα...
 
Top