[Ψάχνω] Εκφωνήσεις ιερέων

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Αν είναι δυνατόν και αν κάποιος έχει ηχογραφήσεις από θείες λειτουργίες θα ήθελα (επειδή σκοπεύω να χειροτονηθώ) να ανεβάσει εκφωνήσεις ιερέων από διαφόρους ήχους για να πάρω μια ιδέα από έμπειρους και μουσικολογιότατους ιερείς για το προσωπικό ύφος που θα επιλέξω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Συγχαρητήρια καταρχήν για την αποφασή σου. Υπάρχει κασσέτα του Δημ. Σουρλαντζή, (αλλά και άλλων) με εκφωνήσεις.
 
Νομίζω ότι άρχισαν να κυκλοφορούν και του Τσαμικιράνη στους 8 ήχους. Δεν ξέρω όμως εάν οι εκφωνησεις στα λειτουργικά είναι από τον ίδιο ή από κάποιον άλλο (ιερέα).
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Κάπου έχω εκφωνήσεις που κανε ο π.Πανάρετος ο Φιλοθεΐτης για τους ιερείς σε στυλ μαθήματος.Θα τις ξεψαχνίσω και τις ανεβάσω με την προυπόθεση οτι θα μας θυμάσαι στις προσευχές σου...
Με το καλό και την ευχη της Παναγίας
 

emil

Παλαιό Μέλος
Μπορείτε να αγοράσετε το cd Ρωμαίϊκό Σύνολο του Γιώργου Μπιλάλη

Ανεβάζω ένα κομμάτι μόνο,από το δεύτερο cd με τα Πληρωτικά που εκφωνεί ο π. Νικόλαος Λαζαρόπουλος σε ήχο Α' για να πάρετε μια ιδέα.

Καλή δύναμη στο έργο σας.
 

Attachments

  • 05 Πληρωτικά, ευχή προσκομιδής.mp3
    10.6 MB · Views: 428

pateriosif

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια καταρχήν για την αποφασή σου. Υπάρχει κασσέτα του Δημ. Σουρλαντζή, (αλλά και άλλων) με εκφωνήσεις.

Αγαπητέ φίλε,
σήμερα "έπεσα" πάνω στην απάντησή σου σχετικά με τις εκφωνήσεις Ιερέων.
Επειδή είμαι μαθητής του σεμνού δασκάλου Δημ. Σουρλαντζή θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να έχω αυτήν την παρακαταθήκη του αείμνηστου δασκάλου.
Θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι αυτό;
Μπορείς να μου απαντήσεις και στο email μου.
Ευχαριστώ.
π. Ιωσήφ Ταγαράκης
pateriosif@yahoo.gr
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Μπορείτε να αγοράσετε το cd Ρωμαίϊκό Σύνολο του Γιώργου Μπιλάλη

Ανεβάζω ένα κομμάτι μόνο,από το δεύτερο cd με τα Πληρωτικά που εκφωνεί ο π. Νικόλαος Λαζαρόπουλος σε ήχο Α' για να πάρετε μια ιδέα.

Καλή δύναμη στο έργο σας.


... Επιτρέψτε μου τον χαρακτηρισμό αριστούργημα!, τόσο για τις εκφωνήσεις όσο και για το χορό.
 
Last edited:
Κάπου έχω εκφωνήσεις που κανε ο π.Πανάρετος ο Φιλοθεΐτης για τους ιερείς σε στυλ μαθήματος.Θα τις ξεψαχνίσω και τις ανεβάσω με την προυπόθεση οτι θα μας θυμάσαι στις προσευχές σου...
Με το καλό και την ευχη της Παναγίας

Όταν τις ανεβάσετε αν γίνεται κάποιος από τα μέλη του φόρουμ να τις γράψει στην βυζαντινή γραφή.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μπορείτε να αγοράσετε το cd Ρωμαίϊκό Σύνολο του Γιώργου Μπιλάλη

Ανεβάζω ένα κομμάτι μόνο,από το δεύτερο cd με τα Πληρωτικά που εκφωνεί ο π. Νικόλαος Λαζαρόπουλος σε ήχο Α' για να πάρετε μια ιδέα.

Καλή δύναμη στο έργο σας.

Πολύ ωραίος ο π. Νικόλαος Λαζαρόπουλος.

Λιτός στις εκφωνήσεις του και με ωραίο ύφος.

Και πολύ καλό παιδί.
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
(επειδή σκοπεύω να χειροτονηθώ)


Αξιότιμε υποψήφιε,

Μαζί με τα τυχόν ακούσματα που θα σας συστήσουν, είμαι της άποψης να παρακολουθήσετε και κάποια μαθήματα βυζαντινής μουσικής, για τους λόγους που έχουν αναπτυχθεί σε αυτό το forum.

Να έχετε εμπιστοσύνη στον Ιδρυτή των μυστηρίων Κ.Η.Ι.Χριστό, να τον δοξολογείτε πάντοτε και η προσεύχη να είναι καταφύγιόν σας.

Να είστε σίγουρος πως εκείνος, με τη συγκατάθεση τη δική σας, θα οικονομήσει για την εν τω αμπελώνι διακονία σας, το ύφος, τις εκφωνήσεις...

Κύριος ποιμαίνει με και ουδέν με υστερήσει...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μ.Β.;47511 said:
Πολύ ωραίος ο π. Νικόλαος Λαζαρόπουλος.

Λιτός στις εκφωνήσεις του και με ωραίο ύφος.

Και πολύ καλό παιδί.

Καλλιφωνότατος, νομίζω μιμείται τον πρώτον διδάξαντα π. Θωμά Χρυσικό, αλλά και τους μετέπειτα (πχ. π. Ειρηναίο Νάκο). Ωστόσο, δεν τον βρίσκω λιτό ( ειδικά στο Χριστιανά τα τέλη), και δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι επιτηδευμένος. Αυτό όμως με κάνει να αναρωτηθώ αν υπάρχει αντικειμενικότητα σε μια τέτοια κρίση ή όχι... Πβ και την πολλαπλά διδακτική συζήτηση ( και περί εκφωνήσεων) εδώ! Τολμώ να πω πως εφ'όσον δεχόμαστε την ιερουργία του Λόγου ( και του Αμνού) ως την κατ'εξοχήν πρόγευση της αιωνίου βασιλείας, ίσως ωφελεί να θυμηθούμε και το ΄εν τη οικία του πατρός μου πολλαί μοναί εισιν΄.

Δ.
 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
Καλλιφωνότατος, νομίζω μιμείται τον πρώτον διδάξαντα π. Θωμά Χρυσικό, αλλά και τους μετέπειτα (πχ. π. Γρηγόριο Νάκο). Ωστόσο, δεν τον βρίσκω λιτό ( ειδικά στο Χριστιανά τα τέλη), και δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι επιτηδευμένος.

Δ.

Αξιότιμε κ. Σκρέκα,

Επιτρέψτε μου στην αγάπη σας.

Την ανάγκη για πρότυπα, και όταν αυτά είναι υγιή, την εκφράζουμε απο το σχολείο.

Είναι πολυ λιτός και συνάμα μεγαλοπρεπής. Καθαρά υποκειμενικά.

Καθαρά αντικειμενικά, θα γνωρίζετε απο την εμπειρία σας πως υπάρχουν άλλοι ίσως πολύ πιο επιτηδευμένοι.

Και επιτρέψατέ μου, πάντα στην αγάπη σας, το ουκ εν τω πολλώ τω ευ!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αξιότιμε υποψήφιε,
Δέν τό ξέρεις τόν Βασίλη Πέτρου;
«Ἀλεξιπτωτιστής» — μαθητής τοῦ π. Θεολόγου, ἀλλά καί τοῦ κ. Κατσιναβάκη (Αγ. Παντελεήμων Ιλισσού) νῦν, κατά δήλωσή του.
Ποῦ εἶσαι Βασίλειε; Πότε θά ἔλθεις στό Ναό;


(πχ. π. Γρηγόριο Νάκο). Δ.
Εἰρηναῖο, παρακαλῶ!


 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος

Δέν τό ξέρεις τόν Βασίλη Π.«Ἀλεξιπτωτιστής» — μαθητής τοῦ π. Θεολόγου, ἀλλά καί τοῦ κ. Κατσιναβάκη (Αγ. Παντελεήμων Ιλισσού) νῦν, κατά δήλωσή του.




Την ευχή σας Γέροντα,

Συγχωρέστε με, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα.
Διάβασα όμως τη σχετική παραπομπή.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος

Δέν τό ξέρεις τόν Βασίλη Πέτρου;
«Ἀλεξιπτωτιστής» — μαθητής τοῦ π. Θεολόγου, ἀλλά καί τοῦ κ. Κατσιναβάκη (Αγ. Παντελεήμων Ιλισσού) νῦν, κατά δήλωσή του.
Ποῦ εἶσαι Πέτρο; Πότε θά ἔλθεις στό Ναό;



Εἰρηναῖο, παρακαλῶ!




Φυσικα δεν γνωριζω και δεν αναφερομαι στον "αλεξιπτωτιστη" που εννοειτε εσεις π. Μαξιμε . Δραττομαι απλως της ευκαιριας να πω οτι υπαρχουν αρκετοι αλεξιπτωτιστες στον εκκλησιαστικο χωρο τελευταιως .

Υ.Γ Οταν θυμαμαι ........χαιρομαι .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
= μήπως Κατσανεβάκη ( μαθητή του Γ. Σύρκα;)

ευχή,
Δ.
Ὄχι· Κατσιναβάκης Εὐάγγελος (νομίζω) καί Μυρσίνη ἡ γυναῖκα του. Παλιά ἦταν καί οἱ δύο στή χορωδία τῆς Ἁγ. Εἰρήνης (πρό Ἀγγελόπουλου) ἐπί Κικῆς Καψάσκη κ.λπ.. Τόν εἶχε παρουσιάσει καί ὁ π. Εἰρηναῖος μιά φορά στήν ἐκπομπή του.
Ἄλλωστε γιά τόν Σακελλαρίδη καί τή χορωδία τῆς ἐνορίας του δέν ἔλεγε τότε... ὁ Πέτρου;


 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Καλλιφωνότατος, νομίζω μιμείται τον πρώτον διδάξαντα π. Θωμά Χρυσικό, αλλά και τους μετέπειτα (πχ. π. Ειρηναίο Νάκο). Ωστόσο, δεν τον βρίσκω λιτό ( ειδικά στο Χριστιανά τα τέλη), και δεν έχω κανένα πρόβλημα που είναι επιτηδευμένος. Αυτό όμως με κάνει να αναρωτηθώ αν υπάρχει αντικειμενικότητα σε μια τέτοια κρίση ή όχι... Πβ και την πολλαπλά διδακτική συζήτηση ( και περί εκφωνήσεων) εδώ! Τολμώ να πω πως εφ'όσον δεχόμαστε την ιερουργία του Λόγου ( και του Αμνού) ως την κατ'εξοχήν πρόγευση της αιωνίου βασιλείας, ίσως ωφελεί να θυμηθούμε και το ΄εν τη οικία του πατρός μου πολλαί μοναί εισιν΄.

Δ.

Φυσικά και τα όρια στο λιτό (όπως και σε κάθε τι στη ζωή πιστεύω) είναι υποκειμενικά. Ανάλογα την προσωπικότητα και την αισθητική του καθενός.
Δεν καταδικάζεται άλλος τρόπος, αλλά επιβραβεύεται ο συγκεκριμένος. Πάντα, με προσωπικά κριτήρια.

υγ.
Κι εγώ θα τον ενέτασσα στη "σχολή" του π. Θωμά Χ.

καλό χειμώνα
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Φυσικά και τα όρια στο λιτό (όπως και σε κάθε τι στη ζωή πιστεύω) είναι υποκειμενικά. Ανάλογα την προσωπικότητα και την αισθητική του καθενός.
Δεν καταδικάζεται άλλος τρόπος, αλλά επιβραβεύεται ο συγκεκριμένος. Πάντα, με προσωπικά κριτήρια.

υγ.
Κι εγώ θα τον ενέτασσα στη "σχολή" του π. Θωμά Χ.

καλό χειμώνα

Δεν είσαι ο μόνος... Βλ και εδώ

καλό φθινόπωρο και καλό χειμώνα!

Δ.
 
Top