Εκτέλεση τραγουδιών σε ψαλτικό ύφος

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σκέφτηκα πως θα ήταν αν εκτελούνταν απο Βυζαντινή Χορωδία, με τελείως βυζαντινό ύφος γνωστά τραγούδια, διαφόρων ειδών.

Καλά, διαφόρων ειδών εννοώ παραδοσιακά φυσικά, λαϊκά, ελαφρολαϊκά ενδεχομένως, ρεμπέτικα. Κάπου είχα ακούσει παραδοσιακά ερμηνευμένα απο Βυζαντινή χορωδία, χωρίς όργανα φυσικά. Ούτε και με ισοκράτημα, όλοι μέλος. Πως θα ήταν όμως να γινόταν το ίδιο κ με αγαπημένα τραγούδια λαϊκά ή ρεμπέτικα? (Συννεφιασμένη Κυριακή.....θα γίνει πανικός)

Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον και για φίλους της ΒΜ και για άλλους που δεν έχουν ιδέα. Υπάρχει τέτοια παραγωγή? Αν όχι, ενδιαφέρεται κανένας? Πρέπει να βρούμε χορωδία!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σκέφτηκα πως θα ήταν αν εκτελούνταν απο Βυζαντινή Χορωδία, με τελείως βυζαντινό ύφος γνωστά τραγούδια, διαφόρων ειδών.

Καλά, διαφόρων ειδών εννοώ παραδοσιακά φυσικά, λαϊκά, ελαφρολαϊκά ενδεχομένως, ρεμπέτικα. Κάπου είχα ακούσει παραδοσιακά ερμηνευμένα απο Βυζαντινή χορωδία, χωρίς όργανα φυσικά. Ούτε και με ισοκράτημα, όλοι μέλος. Πως θα ήταν όμως να γινόταν το ίδιο κ με αγαπημένα τραγούδια λαϊκά ή ρεμπέτικα? (Συννεφιασμένη Κυριακή.....θα γίνει πανικός)

Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον και για φίλους της ΒΜ και για άλλους που δεν έχουν ιδέα. Υπάρχει τέτοια παραγωγή? Αν όχι, ενδιαφέρεται κανένας? Πρέπει να βρούμε χορωδία!!!

Καλη ιδεα .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εμένα πάντως αυτό δε μου αρέσει... Θεωρώ ότι το ύφος πρέπει να είναι διακριτό. Ακόμα κκαι όταν έχει τύχει να τραγουδήσουμε σε βυζ. χορωδία δημοτικά τραγούδια, κάτι δεν μου κολλάει. Βέβαια αυτό είναι προσωπικό γούστο. Αλλά βλέποντας μια εκπομή στη ΕΤ3 "Ο τόπος και το τραγούδι του" με τον Μελίκη όπου είχε αφιέρωμα στον προσφυγικό συνοικισμό της Ασπροβάλτας, ήταν ένας ο οποίος τραγουδούσε σμυρνέϊκα τραγούδια αλλά φαινόταν πολύ έντονα η ψαλτική του ιδιότητα. Όλα τα γυρίσματα ήταν ψαλτικά. Προτιμώ το Λάλεζα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Απ ότι κατάλαβα δεν έχεις αντίρρηση για λόγους πνευματικούς, δηλ. ότι το ύφος της Β.Μ. πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο εντός του ναού κτλ αλλά για "καλλιτεχνικούς". Αυτό που πρότεινα, δεν έχει σκοπό να κρύψει τη ψαλτική επίδραση, ίσα ίσα να την αναδείξει, μη πω να την υπερ-αναδείξει.

Το αποτέλεσμα δε νομίζω να είναι και πολύ....αυθεντικό αλλά σίγουρα ασυνήθιστο, και ίσως ενδιαφέρον.

Ειδικά επειδή η εκτέλεση θα γίνεται απο χορωδία που θα τονίζει όπως λες κ εσύ ορισμένες θέσεις που βυζαντινο-φέρνουν κ όχι απο έναν άνθρωπο μόνο του που θα....αμανεδιάζει το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι".

Τώρα, μήπως αυτό είναι το αντίστοιχο του να λες βυζαντινούς ύμνους με ευρωπαϊκό χρώμα? Δε ξέρω, το συζητάμε αν θέλει κανένας.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Παιδιά είδε κανείς την εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου "Στην υγεία μας ρε παιδιά" εχθές;;
Εγώ φρίκαρα όταν άκουσα να ψέλνουν-τραγουδάνε δοξολογία προς την Αγία τριάδα με κράτημα τερερεμ μετα συνοδίας νταουλιού και ρυθμού τσιφτετέλι-αμφιβραχύ, κατά τον Διονύσιο Αλικαρνασέα Ασχήμων και διακεκλασμένους πόδας τι το θήλυ και αηδές έχων. Νομίζω έχουμε μπερδέψει λίγο την Κοζάνη με την Λοζάνη...
Θέλω να πώ επίσης ότι το συγκρότημα των ποντίων μου άρεσε και οι κρητικοί κι αυτοί ήταν λεβέντες αλλά ο Ναούμ και οι φίλοι του γιατί τα συγχέουν τόσο πολύ τα πράγματα; Πρέπει να καταλάβουμε τι είναι εξέλιξη στη μουσική μας και τι αλοίωση. Εξέλιξη είναι η αλλαγή του ύφους εκφράζοντας όμως το ίδιο ήθος. Εχθές λοιπόν αυτό που είδα και άκουσα ήταν ένα μπέρδεμα ηθών και υφών του τρόπου "όπως λάχει εμείς οι βλάχοι" (δεν έχω τίποτα με τους βλάχους). O TEMPORA O MORES που είπε κι ο Κικέρων.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Απ ότι κατάλαβα δεν έχεις αντίρρηση για λόγους πνευματικούς, δηλ. ότι το ύφος της Β.Μ. πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο εντός του ναού κτλ αλλά για "καλλιτεχνικούς". Αυτό που πρότεινα, δεν έχει σκοπό να κρύψει τη ψαλτική επίδραση, ίσα ίσα να την αναδείξει, μη πω να την υπερ-αναδείξει.

Το αποτέλεσμα δε νομίζω να είναι και πολύ....αυθεντικό αλλά σίγουρα ασυνήθιστο, και ίσως ενδιαφέρον.

Ειδικά επειδή η εκτέλεση θα γίνεται απο χορωδία που θα τονίζει όπως λες κ εσύ ορισμένες θέσεις που βυζαντινο-φέρνουν κ όχι απο έναν άνθρωπο μόνο του που θα....αμανεδιάζει το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι".

Τώρα, μήπως αυτό είναι το αντίστοιχο του να λες βυζαντινούς ύμνους με ευρωπαϊκό χρώμα? Δε ξέρω, το συζητάμε αν θέλει κανένας.
Κε Μιχάλη γεια σας!
Νομίζω πως,για το τελευταιο που λέτε,μάλλον έχετε δίκιο,εκεί καταλήγει το θέμα και θα σας αναφέρω το εξής:
Τέλος του μηνός,θα πραγματοποιήσουμε,συν Θεω,με τον Συλλογο Ιεροψαλτών Ν. Λακωνίας ''Πέτρος ο Πελο/σιος'', μια εκδήλωση.Για αρχή θα γίνει κοπή βασιλόπιτας.Στη συνέχεια το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με παραδοσιακά τραγούδια,ερμηνευμένα από Βυζ. Χορωδία(συνοδεία παραδ/κών οργάνων).Επειτα θα περάσουμε σε μπουζουκοκατάσταση!!...:wink:Μέλη του συλόγου,ανάμεσά τους και εγώ,θα ερμηνεύσουμε παλια λα'ι'κα και συγχρονα τραγούδια.Ειδικά το δικό μου το ρεπερτόριο,πιανει γκάμα ελαφρολα'ι'κορεμπέτικη!...:)
Δε σας φαίνεται λίγο παράξενο αυτό;
Γενικα δηλ. θα εισχωρίσουμε σε μια ''άλλη'' κατάσταση,που εχει όμως τις δικές της δυσκολίες.(Μιλώ εκ πείρας,το εχω ξανακάνει στο παρελθόν σε συναυλίες,κλπ)Αλλά δεν παύει πάλι, να ειναι και μια εμπειρία.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Κε Μιχάλη γεια σας!
Νομίζω πως,για το τελευταιο που λέτε,μάλλον έχετε δίκιο,εκεί καταλήγει το θέμα και θα σας αναφέρω το εξής:
Τέλος του μηνός,θα πραγματοποιήσουμε,συν Θεω,με τον Συλλογο Ιεροψαλτών Ν. Λακωνίας ''Πέτρος ο Πελο/σιος'', μια εκδήλωση.Για αρχή θα γίνει κοπή βασιλόπιτας.Στη συνέχεια το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με παραδοσιακά τραγούδια,ερμηνευμένα από Βυζ. Χορωδία(συνοδεία παραδ/κών οργάνων).Επειτα θα περάσουμε σε μπουζουκοκατάσταση!!...:wink:Μέλη του συλόγου,ανάμεσά τους και εγώ,θα ερμηνεύσουμε παλια λα'ι'κα και συγχρονα τραγούδια.Ειδικά το δικό μου το ρεπερτόριο,πιανει γκάμα ελαφρολα'ι'κορεμπέτικη!...:)
Δε σας φαίνεται λίγο παράξενο αυτό;
Γενικα δηλ. θα εισχωρίσουμε σε μια ''άλλη'' κατάσταση,που εχει όμως τις δικές της δυσκολίες.(Μιλώ εκ πείρας,το εχω ξανακάνει στο παρελθόν σε συναυλίες,κλπ)Αλλά δεν παύει πάλι, να ειναι και μια εμπειρία.

Φιλε μου για να μας φανεί παράξενο πρέπει να ξέρουμε πως ψέλνεις.Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν ψάλτες που οταν ψέλνουν τραγουδούν και τραγουδιστές που όσο και αν προσπαθουν δεν ψέλνουν. Υπάρχουν βέβαια και λίγοι που έχουν καταφέρει να τα έχουν συνδυάσει ξεχωρίζοντάς Ετσι καταλαβαίνεις το χάος που επικρατεί Συγνώμη που παίρνω θέση αλλά εγώ είμαι εκτεθειμένος από όλες τις πλευρές απέναντί σας
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σωστά,δίκιο έχετε.Θα σας πω μόνο,πως,σε μερικά τραγούδια φαίνεται πως είμαι ψάλτης,σε άλλα πάλι όχι.
Οσον αφορά την ψαλτική,που και που,κυρίως σε κανένα Τριάδι και εν όψει οίστρου,χτυπάω και κανέναν....αμανέ!!...:wink::D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σκέφτηκα πως θα ήταν αν εκτελούνταν απο Βυζαντινή Χορωδία, με τελείως βυζαντινό ύφος γνωστά τραγούδια, διαφόρων ειδών.

Καλά, διαφόρων ειδών εννοώ παραδοσιακά φυσικά, λαϊκά, ελαφρολαϊκά ενδεχομένως, ρεμπέτικα. Κάπου είχα ακούσει παραδοσιακά ερμηνευμένα απο Βυζαντινή χορωδία, χωρίς όργανα φυσικά. Ούτε και με ισοκράτημα, όλοι μέλος. Πως θα ήταν όμως να γινόταν το ίδιο κ με αγαπημένα τραγούδια λαϊκά ή ρεμπέτικα? (Συννεφιασμένη Κυριακή.....θα γίνει πανικός)

Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον και για φίλους της ΒΜ και για άλλους που δεν έχουν ιδέα. Υπάρχει τέτοια παραγωγή? Αν όχι, ενδιαφέρεται κανένας? Πρέπει να βρούμε χορωδία!!!

Θα τη κάνουμε τελικά τη Ψαλτοτραγουδοχορωδία;
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σωστά,δίκιο έχετε.Θα σας πω μόνο,πως,σε μερικά τραγούδια φαίνεται πως είμαι ψάλτης,σε άλλα πάλι όχι.
Οσον αφορά την ψαλτική,που και που,κυρίως σε κανένα Τριάδι και εν όψει οίστρου,χτυπάω και κανέναν....αμανέ!!...:wink::D

Αρα μάλλον είσαι σε καλό δρόμο.Αλλωστε μην περιμένεις να τα ξεχωρισεις απόλυτα Απλά όταν ψέλνεις κυρίως να ψέλνεις και όταν τραγουδάς κυρίως να τραγουδάς.Οι επηρεασμοί είναι αναπόφευκτοι αρκεί να υπάρχουν με μέτρο.Ευχαριστώ
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνώ. Όταν τραγουδάμε και μας λένε "Σε Εκκλησία βρίσκεσαι?" ή "Το σταυρό μας πότε τον κάνουμε?" πρέπει να το παίρνουμε σα κοπλιμέντο.
 
Top