Εκοιμήθη ο Άρχων Μαϊστωρ της Μ.Χ.Ε Δημήτριος Κακανάς

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εξεδήμησε εις Κύριον ο Άρχων Μαΐστωρ της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας, επί σειρά ετών Λαμπαδάριος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά Θεσσαλονίκης, επί Πρωτοψαλτίας του αειμνήστου μεγάλου μας Δασκάλου Αθανασίου Καραμάνη και τ. Πρωτοψάλτης του Ιερού Καθεδρικού Ναού Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου της Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Δημήτριος Κακανάς.
Περισσότερα,
εδώ.
Αιωνία η μνήμη.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Ο Θεός ας τον αναπαύσει ! Ανήκει και αυτός στη χορεία των ιεροψαλτών που έδιναν στη Θεσσαλονίκη αυτόν τον ξεχωριστό χαρακτήρα που δυστυχώς χάθηκε ! Τον Δ. Κακανά τον γνώρισα πολύ καλά διότι πρωτοετής φοιτητής πήγαινα στο ψαλτήρι του όταν έψαλλε στην Παναγία αχειροποίητο. Ήταν ωραίος άνθρωπος απλός και αυθεντικός με μεράκι και ωραία φωνή . Εκεί έμαθα τα μαθήματα του Α. Καραμάνη αλλά και σωστό ισοκράτημα από τον Γιάννη το Στεφούλη, που και αυτός απ ότι πληροφορήθηκα έφυγε από τη ζωή, σε πολύ μικρότερη ηλικία βέβαια από τον Κακανά. Ο Γιάννης ήταν ο καλύτερος ισοκράτης που έχω ακούσει στα χρόνια που είμαι συνειδητοποιημένος ως ψάλτης ,διότι και αυτός από μικρό παιδάκι ισοκρατούσε στον Καραμάνη και δεν ξέρω αν γνωρίζεται τι σήμαινε να είσαι στο ίδιο αναλόγιο με Καραμάνη, θα έπρεπε να είσαι απλά άψογος.
 
Top