Ειρμός Παρακλητικής, Ήχος Βαρύς, Σαββάτω Πρωί, Ωδή Ζ', "Ο των πατέρων και ημών Θεός Ευλογητός ει"

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Είναι ο μόνος κανόνας της Παρακλητικής σε ήχο βαρύ που δέν έχω.
Επιπλέον, ήθελα να αγοράσω το βιβλίο του Παπαχρήστου με τίτλο "Νέον Ειρμολόγιον" για να λύσω τις (αυτή και άλλες) απορίες μου, αλλά το βιβλίο είναι εξαντλημένο (έχω ρωτήσει τους πάντες) από τον εκδότη.
Έχει κανείς αυτόν τον ειρμό για να τον στείλει ?
Επί τη ευκαιρία, αν έχει κανείς το βιβλίο και δεν το χρειάζεται, το αγοράζω.
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Γνωρίζω την ύπαρξή του Νέου Υπερπλήρους Ειρμολόγιου του κ Ιωαννίδη. Είναι όντως υπερπλήρες.
Έχω τον πίνακα των περιεχομένων (που φυσικά δέ θα δημοσιοποιήσω γιατί δέ μου επιτρέπεται - και δέ θα ήταν και σωστό να το δημοσιοποιήσω χωρίς την άδεια του εκδότη).
Έχει όντως τα πάντα (όλους τους ειρμούς της Παρακλητικής και του Θεοτοκάριου του Νικοδήμου, μιας και το έλεξα προσωπικά ο ίδιος, ελέγχοντας τους ειρμούς έναν-έναν από την Παρακλητική και το Θεοτοκάριο του Νικοδήμου) , εκτός από το "εν το φλογοφόρω καμίνω" που δέν υπάρχει.
Πιθανότατα είναι το καλύτερο ειρμολόγιο που υπάρχει γενικότερα !
Ωστόσο όμως, είναι και το ακριβότερο που υπάρχει γενικότερα, με τιμή σχεδόν τριπλάσια της τιμής του ειρμολογίου του Παπαχρήστου.
Και βιβλίο Ιατρικής να ήτανε, φτηνότερα θα έκανε.
Ευχαριστώ, αλλά θα το πάρω μόνο σε στιγμή απόγνωσης...
 
Last edited:

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Θα ήταν χρήσιμο να δώ τις διαφορές Παπαγιάννη και Παπαχρήστου στο μουσικό κείμενο αυτό καθεαυτό.

Έχω ακούσει από έναν καθηγητή μου, ότι ο Παπαγιάννης έχει προσπαθήσει να γράψει τους ειρμούς στην Παρακλητική με τέτοιο τρόπο όπως "ακούγονταν" εκείνα τα χρόνια, παρόλο που πολλά κείμενα έχουν "χαθεί" από εκείνη την περίοδο.
Δεν ξέρω αν αυτό που μου είπαν ισχύει ή όχι, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα να προσπαθήσω να δώ σε τί ύφος είναι γραμμένη η κάθε συγκεκριμένη μελωδία.
Ο καλύτερος τρόπος σύγκρισης, θεωρώ ότι μάλλον είναι με το αυτί (έστω και αν αυτό μπορεί να με ξεγελάσει), ασχέτως με το ποιά σύνθεση είναι πιό κοντά στο πώς λέγονταν οι ειρμοί παλιά ή όχι.
Δηλαδή να ψάλλω τον ίδιο ειρμό και από τους 2 συνθέτες, και να σχηματίσω τη δική μου άποψη.

Έχει κανείς τον ιδιο ειρμό της Ζ' ωδής από τον Παπαχρήστου, για να μπορώ να συγκρίνω πώς ακούγεται ο ίδιος ειρμός από τον ένα συνθέτη και από τον άλλο συνθέτη ?
 
Επέτρεψε μου ως παλιό μέλος ,να σου επισημάνω το εξής .
Έκανες πιο πανω σχόλιο για το κόστος του ειρμολογιου .
Θα σου υπενθυμίσω την γνωστή νουθεσία ....ο θέλων μουσικήν μαθείν ....
Ειναι ένας ειρμός ,στην κυριολεξία δυο σειρές .
Τι να συγκρίνεις ;
Εχω και τα δυο ειρμολογια .
Δεν θα μπω στον κόπο .
Ανέβασα ενδεικτικά ,για να το χεις υπ όψιν ,εφόσον είπες πως ηταν ο μοναδικός ειρμός που δεν είχες στην κατοχή σου .
Καλη συνέχεια .
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Ισχύει ότι πλέον τους έχω τους υπόλοιπους ειρμους της παρακλητικης σε αυτό τον ήχο, χαρη στη βοήθεια του π. Μάξιμου, τον οποίο και ευχαριστώ.
Δεν είναι ομως ολοι οι ειρμοι απο δυο σειρες ο ενας, έστω και αν δεν εχει νοημα να μπω στον κοπο για συγκριση.

Ευχαριστώ Πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας και για τις συμβουλές,

Καλό σας Βράδυ.:)
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Τελικά αγόρασα τον Α και Β τόμο (ήχοι Α εως και πλ Α) του Παπαγιάννη.
Είμαι ικανοποιημένος, υπό την έννοια ότι έχει ύφος κλασικό και απέριττο, χωρίς τεχνάσματα και εντυπωσιασμούς.
Επίσης, για τους λόγους αυτούς, εύκολο να το μάθει και να το ψάλλει κανείς.
Ελλείψει του βιβλίου του Παπαχρήστου, συστήνεται ανεπιφύλακτα, μιας και έχει όλους τους ειρμούς της Παρακλητικής (εκτός φυσικά το "εν τη φλογοφόρω καμίνω", που δέν το έχει κανείς).
 
Top