Είχε πολυφωνική χορωδία ο Μπελούσης;

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λίγο παράδοξος ο τίτλος του θέματος. Βρήκα κάπου - και είμαι σε φάση οργάνωσης πριν την μοιραστώ μαζί σας - μια σειρά ραδιοφωνικών ηχογραφήσεων γύρω στο 1960. Μεταξύ των πολλών βυζαντινών χορωδιών, υπάρχει και μία πολυφωνική που σε ένα πρόχειρο συνοδευτικό χαρτάκι λέει ότι είναι η χορωδία του Μπελούση. Ανεβάζω ένα δείγμα. Γνωρίζετε αν ο αείμνηστος είχε καταπιαστεί και με τέτοιες χορωδίες; Σε αντίθετη περίπτωση, ποια χορωδία μπορεί να είναι;

Επισυνάπτω σχετικό απόκομμα από το βιβλίο του Παναγιώτη Αντωνέλλη "Η Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική" (1956) όπου αναφέρει περί ραδιοφωνικών χορωδιών, αλλά δε διευκρινίζει αν ήταν μόνο βυζαντινές.

Αντώνιος Μπελούσης (Παναγιώτη Αντωνέλλη).png

ΥΓ: Δεν αφορά το θέμα στη χορωδία του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών, απλά το έβαλα εδώ επειδή τον Σύνδεσμο τον χοραρχούσε κυρίως ο Μπελούσης στη δισκογραφία, οπότε το είδα σαν πιο σχετικό.
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού μεταλάβετε.mp3
    15.4 MB
Last edited:
Καί βέβαια, στόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Παντελεήμονος ὁδ. Ἀχαρνῶν, στή λειτουργία διηύθυνε τετράφωνη ἀνδρική χορωδία, ἀπό τοῦ ἀναλογίου του (*), κατά τό σύστημα Πολυκράτη.
(*) τό ἀναλόγιον ἦτο δίπλα στόν ἀρχιερατικό θρόνο καί ὅλοι οἱ χορωδοί του ἐπ᾿ αὐτοῦ.
 
Καί βέβαια, στόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Παντελεήμονος ὁδ. Ἀχαρνῶν, στή λειτουργία διηύθυνε τετράφωνη ἀνδρική χορωδία, ἀπό τοῦ ἀναλογίου του (*), κατά τό σύστημα Πολυκράτη.
(*) τό ἀναλόγιον ἦτο δίπλα στόν ἀρχιερατικό θρόνο καί ὅλοι οἱ χορωδοί του ἐπ᾿ αὐτοῦ.
Σας ευχαριστώ για την πληροφορία! Νομίζω ότι και το μέλος αυτό κατά το σύστημα Πολυκράτη πρέπει να 'ναι, σωστά; Δεν το 'χω ψάξει πολύ με την πολυφωνία - εώς καθόλου, αλλά δε μου θυμίζει Σακελλαρίδη.
 
Ἀκριβῶς. Ὅπως τά λέω. Δέν ἤθελε Σακελλαρίδη. Τόν θεωροῦσε ἁπλό γιά τετραφωνία. Ὁ Σακελλαρίδης ὅλα μονόφωνα τά ἔγραψε. Σε κάποιες ἐναρμονίσεις χρησιμοποιεῖ μόνον δεύτερη φωνή καί ἰσοκράτημα (Πρβλ. ἐδῶ ἀπό 57:07).
 
Back
Top