Δ. Βαζάς: Κυριακή Τυφλού

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Το είχα υποσχεθεί...
Σκρέκας ιδού...
 

Attachments

  • 08 KATABASIES. TO SOTHRI THEO.mp3
    2.1 MB · Views: 322
  • 09 N PSALMOS MINORE!!!.mp3
    5.9 MB · Views: 402
  • 10 ENNATH PASXA.mp3
    3.1 MB · Views: 206
  • 11 PASA PNOH HXOS PL A.mp3
    1.3 MB · Views: 213
  • 12 AINOI PL A.mp3
    3.5 MB · Views: 218
  • 13 AINOI PASXA.mp3
    3.3 MB · Views: 212
  • 14 DOXA. TIS LALHSEI.mp3
    4.1 MB · Views: 233
  • 15 DYNAMIS GEORGIOY KRHTOS.mp3
    4 MB · Views: 312

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το είχα υποσχεθεί...
Σκρέκας ιδού...

Να σφυρίξω την ... εσχάτη των ποινών ... (ποδοσφαιριστί πέναλτυ):D, ή να πατήσω το thanks και να κάνω ότι δεν άκουσα τα αγκομαχητά του Ν' ψαλμού (σε μινόρε;), ή να εκφράσω το θαυμασμό μου για τη θαυμάσια φωνή που αναλίσκεται σε κοσμικά άσματα εντός του Ναού;
Ιδού η απορία....
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Να σφυρίξω την ... εσχάτη των ποινών ... (ποδοσφαιριστί πέναλτυ):D, ή να πατήσω το thanks και να κάνω ότι δεν άκουσα τα αγκομαχητά του Ν' ψαλμού (σε μινόρε;), ή να εκφράσω το θαυμασμό μου για τη θαυμάσια φωνή που αναλίσκεται σε κοσμικά άσματα εντός του Ναού;
Ιδού η απορία....
Αγαπητέ Νίκο όντως αυτός ο ψάλτης είναι μια απορία για πολλούς .Εξαίσια φωνή η οποία κυρίως ψάλλει και συχνά τραγουδεί.Ο Βαζάς κατά την αποψή μου είναι πρώτα ψάλτης και μετά τραγουδιστής κάτι που εμένα αρκετές φορές μου αρέσει γιατί το άκουσμά του είναι λαμπρό.Εγώ δηλώνω θαυμαστής και βάζω ευχαριστώ γιατί μου γλυκαίνει το αυτί.Δεν ξέρω αν βοήθησα.......
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Νίκο όντως αυτός ο ψάλτης είναι μια απορία για πολλούς .Εξαίσια φωνή η οποία κυρίως ψάλλει και συχνά τραγουδεί.Ο Βαζάς κατά την αποψή μου είναι πρώτα ψάλτης και μετά τραγουδιστής κάτι που εμένα αρκετές φορές μου αρέσει γιατί το άκουσμά του είναι λαμπρό.Εγώ δηλώνω θαυμαστής και βάζω ευχαριστώ γιατί μου γλυκαίνει το αυτί.Δεν ξέρω αν βοήθησα.......

Όπως βλέπεις Αντώνη. τελικά έγιναν και τα τρία.
Ευχαριστήριο, πέναλτυ και θαυμασμός για τον ... παίχτη.:D
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Επειδή είχα κάποιο υλικό με τον Δ. Βαζά, θεώρησα καλό να το διαθέσω στο psaltologion εφόσον ο καθένας από τους συμμετέχοντες με σκοπό, θέλω να πιστεύω, την κοινή τέρψη και ωφέλεια, ανεβάζει ότι θεωρεί καλύτερο από το αρχείο του.
Διάλεξα τον Βαζά γιατί τον θεωρώ φωνάρα και εντυπωσιακό ψάλτη, πέρα από κάθε ύφος, σχολή, μαθητή μεγάλου δάσκαλου.
Δε θέλω λοιπόν ούτε το ύφος του να λανσάρω, ούτε να πω ότι αυτός είναι και άλλος κανένας, ούτε ακόμα ότι ασπάζομαι την ψαλτική του τέχνη.
Απλά διαθέτω κάποιο αρχειακό υλικό όπως όλοι.
Συμφωνώ εν πολλοίς με τον κύριο Γιάννου.
Δεν μπορώ όμως να κρύψω τον θαυμασμό μου για αυτή τη μεγάλη αλλά και ιδιόρρυθμη ψαλτική φωνή που μένει στην αφάνεια.
Έχουμε και κάτι κοινό: Είμαστε και οι δύο Πυργιώτες!!!
Άλλωστε το όφελος και ο παραδειγματισμός είναι πάντοτε διττός: προς μίμηση και προς αποφυγή...

Ν.Κ.Π.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Δεκαετια 70 σε κεντρικο Ναο της πολης . Τελειται το Μεγα αποδειπνο . Στο δεξιο αναλογιο ο κυρ-Δημητρης και εγω διπλα 11χρονος -12χρονος ων . " Μεθ ημων ο Θεος ...." , "Η ασωματος φυσις ...." . Ακουσε με προσεκτικα πως το λεω , το παρακατω θα το πεις εσυ ! Αν και παιδι στα αυτια μου ηχουσε το γλυκο ακουσμα της ψαλμωδιας του Δημητρη Βαζα και οταν αυτος εφυγε απο την Πατρα ! Ηταν το εναυσμα που μετα απο λιγα χρονια με εκανε να ξεκινησω τις μουσικες μου σπουδες . Να εισαι καλα Αρχοντα οπου κι'αν βρισκεσαι ! Κι'εσενα συναδελφε Νικο Παπαδημητριου σ'ευχαριστω απο καρδιας για τις μοναδικες ηχογραφησεις του μεγαλου αυτου ψαλτη , που μας χαριζεις ! Συνεχισε, προσφερεις τα μεγιστα !!!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω.
Ο ΜΕΓΑΣ Άρχων Θρ. Στανίτσας, για τους νέους με φωνές σαν του Βαζά ακούγοντας σοβαρό ψάλσιμο, έλεγε:"Δικό μας παιδί είναι κι αυτό! Και για τον Δ. Βαζά, "το έχει πει!" Δεν ξέρω βέβαια, άν άκουγε το συγκεκριμένο ηχητικό, άν θα το ξανάλεγε, ή θα έλεγε "κρίμα στη φωνή! γιατί τό 'χει πει κι αυτό για άλλον βέβαια!
Και μια επισήμανση: Ερωτήματα πρέπει να προξενήσει το γεγονός ότι ο Ν' Ψαλμός ανοίχτηκε περισσότερες φορές... Από ποιούς άραγε; Μήπως, λέω μήπως δίνουμε αφορμή σε νεόκοπους μουσοικολόγους να παίρνουν αφορμή και να μας τα ψάλλουν; Και δεν θά 'χουν άδικο....
ΥΓ Το ορθογραφικό λάθος άν και έγινε τυχαία, δεν το διορθώνω!
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω.
Ο ΜΕΓΑΣ Άρχων Θρ. Στανίτσας, για τους νέους με φωνές σαν του Βαζά ακούγοντας σοβαρό ψάλσιμο, έλεγε:"Δικό μας παιδί είναι κι αυτό! Και για τον Δ. Βαζά, "το έχει πει!" Δεν ξέρω βέβαια, άν άκουγε το συγκεκριμένο ηχητικό, άν θα το ξανάλεγε, ή θα έλεγε "κρίμα στη φωνή! γιατί τό 'χει πει κι αυτό για άλλον βέβαια!
Και μια επισήμανση: Ερωτήματα πρέπει να προξενήσει το γεγονός ότι ο Ν' Ψαλμός ανοίχτηκε περισσότερες φορές... Από ποιούς άραγε; Μήπως, λέω μήπως δίνουμε αφορμή σε νεόκοπους μουσοικολόγους να παίρνουν αφορμή και να μας τα ψάλλουν; Και δεν θά 'χουν άδικο....
ΥΓ Το ορθογραφικό λάθος άν και έγινε τυχαία, δεν το διορθώνω!

Κε Γιάννου,

Καλά.... Ψαλτολόγιον είμαστε εδώ, ή Τραγουδολόγιον;

Δεν είναι τόσο ο ΗΧΟΣ του ν' ψαλμού που λέει ο Βαζάς και το κάνει λαϊκό το άσμα, αλλά η ΕΚΤΕΛΕΣΗ.

Μου θυμίζει έτσι ένα κέντρο.... το ΡΕΞ.... το Γκάζι..... όποιο θέλετε..... γεμάτο κόσμο, με μπουκάλια κρασιά στα τραπέζια... έχουν τελειώσει οι πρώτοι τραγουδισταί, και τώρα βγαίνει ο Βαζάς στην πίστα.... ακούς φανφάρομα με μπουζούκι και ορχήστρα, βγαίνει ο δικός σου, και αρχίζει εν μέσω χειροκροτημάτων: "Ελεήμοοοοοοοοοον + ελέησόν με ο Θεόοοος....." Και από το πρώτο τραπέζι πίστα να ακουστή το "Πες' τα, μεγάλε!!!" (Αντί το "Δόξα... Ταίς των Αποστόλων, περίμενα να ακούσω το "Θέλεις να πεθάνω...")

ΣΑΣ παρακαλώ......

Όχι εκατό της εκατό.... ΧΙΛΙΑ της εκατό, ο Στανίτσας θα έλεγε "κρίμας την φωνή" εάν άκουγε αυτό μέσα σε ναό.

Στο κέντρο, ίσως να έλεγε άλλο.

Απόστολος
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Κε Γιάννου,

Καλά.... Ψαλτολόγιον είμαστε εδώ, ή Τραγουδολόγιον;

Δεν είναι τόσο ο ΗΧΟΣ του ν' ψαλμού που λέει ο Βαζάς και το κάνει λαϊκό το άσμα, αλλά η ΕΚΤΕΛΕΣΗ.

Μου θυμίζει έτσι ένα κέντρο.... το ΡΕΞ.... το Γκάζι..... όποιο θέλετε..... γεμάτο κόσμο, με μπουκάλια κρασιά στα τραπέζια... έχουν τελειώσει οι πρώτοι τραγουδισταί, και τώρα βγαίνει ο Βαζάς στην πίστα.... ακούς φανφάρομα με μπουζούκι και ορχήστρα, βγαίνει ο δικός σου, και αρχίζει εν μέσω χειροκροτημάτων: "Ελεήμοοοοοοοοοον + ελέησόν με ο Θεόοοος....." Και από το πρώτο τραπέζι πίστα να ακουστή το "Πες' τα, μεγάλε!!!" (Αντί το "Δόξα... Ταίς των Αποστόλων, περίμενα να ακούσω το "Θέλεις να πεθάνω...")

ΣΑΣ παρακαλώ......

Όχι εκατό της εκατό.... ΧΙΛΙΑ της εκατό, ο Στανίτσας θα έλεγε "κρίμας την φωνή" εάν άκουγε αυτό μέσα σε ναό.

Στο κέντρο, ίσως να έλεγε άλλο.

Απόστολος

Πανε πανω απο 20 χρονια που παιζοταν σε κρατικο καναλι η χιουμοριστικη εκπομπη "κουφωματα" του Γιαννη Ζουγανελη . Εκει ετυχε να ακουσω μια γνωστη Ελληνικη παροιμια καπως "διασκευασμενη" . ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ στους πολεμιους του ΒΑΖΑ . "Οσα δεν φτανει η αλεπου ........πηδαει και τα φτανει !

Υ.Γ Εχω μια απορια . Η αλεπου εχει αραγε μεγαλο αλμα ?
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ στους πολεμιους του ΒΑΖΑ . ?

Δεν πρόκειται περί πολεμίων, αγαπητέ, περί καλοπροαίρετης κριτικής, που θέλει να πεί εν κατακλείδι, ότι όποιος έχει πολύ πιπέρι δεν πρέπει να το ρίχνει με το τσουβάλι, γιατί τα παρασκευαζόμενα εδέσματα δεν τρώγονται καθότι ... καίνε.:D. Και δεν καίνε μόνο τα αυτιά των ακροατών, αλλά και τον ΣΕΦ, κι ας τα σερβίρει με .... πλατινένια ... όργανα.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;37623 said:
Δεν πρόκειται περί πολεμίων, αγαπητέ, περί καλοπροαίρετης κριτικής, που θέλει να πεί εν κατακλείδι, ότι όποιος έχει πολύ πιπέρι δεν πρέπει να το ρίχνει με το τσουβάλι, γιατί τα παρασκευαζόμενα εδέσματα δεν τρώγονται καθότι ... καίνε.:D. Και δεν καίνε μόνο τα αυτιά των ακροατών, αλλά και τον ΣΕΦ, κι ας τα σερβίρει με .... πλατινένια ... όργανα.

Εγω λοιπον επιμενω οτι τα ωτα των ακροατων του Βαζα ΓΛΥΚΑΙΝΟΝΤΑΙ ,οπως χαρακτηριστικα λεγει και ο εκ'των καλλιφωνων ιεροψαλτων κ.Μιχελουδακης , οσο για τον "σεφ" , να τον εχει ο Θεος καλα ωστε να συνεχισει να" σερβιρει" με ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ οργανα αφου τα διαθετει !!!
Αλλωστε αγαπητε μου κ.Γιαννου θυμηθειτε τον Αρχοντα κυρ-Θρασυβουλο που οταν με το Θειον του οργανο ελεγε Φωκαεα και τον ρωτουσαν ορισμενοι τινος ηταν το χερουβικο που εψαλλε απαντουσε :" Εχετε δικιο που απορειτε , ο Φωκαεας ηταν αριστος μαγειρας δεν υπαρχουν ομως καλοι σερβιτοροι !!!
Πιστευω εν'τελει πως η εποχη μας εχει αναγκη "σερβιτορων" που διαθετουν ασημενια , χρυσα , πλατινενια και διαμαντενια "σερβιτσια" . Νισαφι πια με τα αλαλαζοντα κυμβαλα !!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 
Last edited:
Αλλωστε αγαπητε μου κ.Γιαννου θυμηθειτε τον Αρχοντα κυρ-Θρασυβουλο που οταν με το Θειον του οργανο ελεγε Φωκαεα και τον ρωτουσαν ορισμενοι τινος ηταν το χερουβικο που εψαλλε απαντουσε :" Εχετε δικιο που απορειτε , ο Φωκαεας ηταν αριστος μαγειρας δεν υπαρχουν ομως καλοι σερβιτοροι !!!

Δηλαδή υπάρχουν ηχογραφήσεις του στανίτσα, όπου ακούγεται να ψάλλει χερουβικά του Φωκαέως; Πολύ απίθανο μου φαίνεται.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλωστε αγαπητε μου κ.Γιαννου θυμηθειτε τον Αρχοντα κυρ-Θρασυβουλο που οταν με το Θειον του οργανο ελεγε Φωκαεα και τον ρωτουσαν ορισμενοι τινος ηταν το χερουβικο που εψαλλε απαντουσε :" Εχετε δικιο που απορειτε , ο Φωκαεας ηταν αριστος μαγειρας δεν υπαρχουν ομως καλοι σερβιτοροι !!!

Δηλαδή υπάρχουν ηχογραφήσεις του στανίτσα, όπου ακούγεται να ψάλλει χερουβικά του Φωκαέως; Πολύ απίθανο μου φαίνεται.

Μα φυσικά στο πατριαρχείο.Με την ευκαιρία ευχαριστώ κύριε Νικολόπουλε για τον χαρακτηρισμό.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αλλωστε αγαπητε μου κ.Γιαννου θυμηθειτε τον Αρχοντα κυρ-Θρασυβουλο που οταν με το Θειον του οργανο ελεγε Φωκαεα και τον ρωτουσαν ορισμενοι τινος ηταν το χερουβικο που εψαλλε απαντουσε :" Εχετε δικιο που απορειτε , ο Φωκαεας ηταν αριστος μαγειρας δεν υπαρχουν ομως καλοι σερβιτοροι !!!

Δηλαδή υπάρχουν ηχογραφήσεις του στανίτσα, όπου ακούγεται να ψάλλει χερουβικά του Φωκαέως; Πολύ απίθανο μου φαίνεται.

Δεν γνωριζω αν υπαρχουν ηχογραφησεις ΑΝΑΛΟΓΙΟΥ που ο Αρχων ψαλλει Φωκαεα . Ομως το σχολιο που ανεφερα πιο πανω το εκανε αφου ειχε ψαλλει σε ηχο α' χερουβικο του Θ.Φωκαεως .
Χρηστου Τσιουνη (Θρασυβουλος Στανιτσας) σελιδα151 προτελευταια
παραγραφος .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν γνωριζω αν υπαρχουν ηχογραφησεις ΑΝΑΛΟΓΙΟΥ που ο Αρχων ψαλλει Φωκαεα . Ομως το σχολιο που ανεφερα πιο πανω το εκανε αφου ειχε ψαλλει σε ηχο α' χερουβικο του Θ.Φωκαεως .
Χρηστου Τσιουνη (Θρασυβουλος Στανιτσας) σελιδα151 προτελευταια
παραγραφος .

Το ρηθέν δια στόματος του άρχοντος το γνωρίζω ως αυτήκοος, διότι δεν το είπε μόνο μετά την ψαλμώδηση μέλους του Θ.Φ. αλλά και σε συζητήσεις περί παπαδικών μελών. Χρησιμοποιούσε πολλές φορές γραμμές Θ.Φ. Ειδικά την εισαγωγή του αργού χερουβικού του β' ήχου που ο Φωκαεύς επαναλαμβάνει και στο κοινωνικό "Αινείτε".
Ομολογώ ότι εκφράζοντας την ταπεινή μου γνώμη για τα ως άνω ακούσματα, είχα ακούσει μόνο το μινόρε του Ν' ψαλμού. Σήμερα άκουσα και τα υπόλοιπα..
Λέει πιο πάνω ο κ. Μιχελουδάκης ότι ψάλλει και συχνά τραγουδά... Συμπληρώνω : και τραγουδά ... ψάλλοντας!
Αλλά ..... περί ορέξεως.......
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;37746 said:
Το ρηθέν δια στόματος του άρχοντος το γνωρίζω ως αυτήκοος, διότι δεν το είπε μόνο μετά την ψαλμώδηση μέλους του Θ.Φ. αλλά και σε συζητήσεις περί παπαδικών μελών. Χρησιμοποιούσε πολλές φορές γραμμές Θ.Φ. Ειδικά την εισαγωγή του αργού χερουβικού του β' ήχου που ο Φωκαεύς επαναλαμβάνει και στο κοινωνικό "Αινείτε".
Ομολογώ ότι εκφράζοντας την ταπεινή μου γνώμη για τα ως άνω ακούσματα, είχα ακούσει μόνο το μινόρε του Ν' ψαλμού. Σήμερα άκουσα και τα υπόλοιπα..
Λέει πιο πάνω ο κ. Μιχελουδάκης ότι ψάλλει και συχνά τραγουδά... Συμπληρώνω : και τραγουδά ... ψάλλοντας!
Αλλά ..... περί ορέξεως.......

Μηπως τελικα λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια ???!!!
Τι εννοουσε ο Αρχων λεγοντας οτι δεν υπηρχαν -υπαρχουν καλοι σερβιτοροι ?
Ο Βαζας ,ο Δασκαλουδης,ο Γιαννης Κλωναριδης ,
ο Χατζημαρκος , οι μακαριστοι Μαιδανογλου, Φωτοπουλος,Τσαμκιρανης και καποιοι αλλοι ολιγοι βεβαια , "το εχουν-ειχαν" . Οταν υπαρχει το "απο Θεου δοθεν ταλαντον" οπως το χαρακτηριζε και ο Στανιτσας, καποιες φορες δεν "δαμαζεται" .......!!!
Αρκει που το"τραγουδι" τους ειναι Βυζαντινο ! Ο νοων νοειτω .
 
Last edited:
Πάει πολύς καιρός από τότε που στ΄αλήθεια ακούγονται πολλά, μα πάρα πολλά και πολλές φορές εκτός πραγματικότητας λόγω του όντως κακού φανατισμού του ενός ή του άλλου για τον τάδε μεγάλο ή μικρό ψάλτη και για τον έκαστο χορό ψαλτών. Πολύς λόγος για την βυζαντινή μουσική, μόνο που αυτή κατέπεσε με την πτώση της γενετειράς της, ό, τι έμεινε είναι επηρεασμένο από τις εκάστοτε ιστορικές συγκυρίες του κάθε χώρου που αυτή η μουσική συνέχισε να φυτοζωεί. Ποιος ο λόγος λοιπόν για επικρίσεις και πόσο μάλλον σε ανθρώπους που αν δεν υπήρχαν πολλοί για να μην πω όλοι μας δεν θα είχαμε την παραμικρή ιδέα ύπαρξης αυτής της τέχνης, στο κάτω κάτω αν έστω και ένας κατανύσσεται με αυτό, μήπως ο ψάλτης δεν επιτέλεσε το έργο του; Ή μήπως η παράδοση της Κωνσταντινούπολης μας έρχεται αυτούσια από το πάλαι Βυζάντιο; Ήδη από τον 15ο αι. έχουμε ξένες επιρροές (για να μην πω και παλαιότερα) ή η παλαιότερη ηχογράφηση μας διασφαλίζει το καθάριο "ύφος" της ψαλτικής; για ήθος της ψαλτικής μιλάει κανείς; ας αφήσουμε λοιπόν της παράδοση να κάνει το έργο της και τους επιστήμονες ως καταλληλότερους να μας ανακοινώνουν τις πολύκοπες και άξιες έρευνές τους, έχουμε να μάθουμε από όλους κάτι έστω και λίγο...
 

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ80

Νέο μέλος
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΒΓΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΝΑΡΑ!! ΟΣΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΔΙΟΤΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΥΜΝΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραιος ψαλτης...φωναρα! Δεν τον ηξερα!!
Διαβασα ολα τα παραπανω μνμ κ προβληματιστικα αρκετα για το τι θα γραψω...:confused:
Πιστευω πως η καλως νοούμενη κριτικη χωρις φανατισμους κ ακροτητες κ εφοσον υπαρχει κ η αναλογη γνωση, καλο ειναι να γινεται γιατι εχει να προσφερει πολλα! Απο 'κει κ περα δεν πρεπει να κρινουμε γενικα καποιο ψαλτη απο καποια συγκεκριμενη ηχογραφηση οπου ισως παρεκλινει απο το υφος της Β.Μουσικης. Σχολιαζουμε συγκεκριμενα το όποιο ''λαθος'' κ προχωραμε παρακατω...:wink:
Επισης θα πρεπει να καταλαβουμε κατι...οσοι ειχαν αυτο που λεμε θειο χαρισμα τουτεστι ΦΩΝΑΡΑ, ολοι τους εκαναν το κατι παραπανω. Οπως διαβασα καπου ειναι δυσκολο να εχεις το βαζο με το μελι κ να μην βαλεις το δαχτυλακι να παρεις λιγο:D:D Και προσωπικα χαιρομαι που καποιοι διαθετοντας το αναλογο χαρισμα εκαναν αυτες τις ''υπερβολες'' διοτι για να φτασουν στο σημειο αυτο πρωτα καλλιεργησαν πολυ τη μουσικη κ προσεφεραν παρα πολλα ωστε να φτασουν να κανουν το κατι παραπανω. Εννοώ πως δεν ξυπνας μια μερα κ αρχιζεις τους αμανεδες...χρειαζεται διαβασμα, μελετη κ καλλιεργεια της φωνης και μεχρι να φτασεις στο σημειο αυτο οπου μπορεις να κανεις το κατι παραπανω εχει προηγηθει μια ολοκληρη πορεια προσφορας στο χώρο της μουσικης...ελπιζω να εγινα κατανοητος:wink::D:D Εμεις τωρα καλο ειναι να κοιταζουμε το τι προσεφεραν αυτοι οι ανθρωποι κ οχι με το παραμικρο να καταφευγουμε σε χαρακτηρισμους...:cool:
 
Top