Δοξαστικό των Αίνων της Σταυροπροσκυνήσεως «Την Υψηλόφρονα γνώμην» σε σύνθεση Εμμανουήλ Φαρλέκα

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω το δοξαστικό των Αίνων της Σταυροπροσκυνήσεως Την Υψηλόφρονα γνώμην σε σύνθεση Εμμανουήλ Φαρλέκα του οποίου ανεβάζω και το κείμενο εκτελεσμένο από τον αείμνηστο αδελφό του πρώην Μητροπολίτου Πατρών Νικοδήμου, Απόστολο Βαλληνδρά πρωτοψάλτη μουσικολόγο και καθηγητή βυζαντ μουσικής.
 

Attachments

  • apostolos vallindras tin ypsilofrona gnomin doxastiko ainon stavroproskyniseos.mp3
    3.5 MB · Views: 157
  • tin ypsilofrona gnomin sel 1.png
    16.1 KB · Views: 97
  • tin ypsilofrona gnomin sel 2.png
    44.8 KB · Views: 58
  • tin ypsilofrona gnomin sel 3.png
    17.5 KB · Views: 42

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ανεβάζω το δοξαστικό των Αίνων της Σταυροπροσκυνήσεως Την Υψηλόφρονα γνώμην σε σύνθεση Εμμανουήλ Φαρλέκα του οποίου ανεβάζω και το κείμενο εκτελεσμένο από τον αείμνηστο αδελφό του πρώην Μητροπολίτου Πατρών Νικοδήμου, Απόστολο Βαλληνδρά πρωτοψάλτη μουσικολόγο και καθηγητή βυζαντ μουσικής.

Ευχαριστούμε πολύ .Το ανεβάζω λίγο καλύτερα.
 

Attachments

  • ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΦΡΟΝΑ ΓΝΩΜΗ ''ΦΑΡΛΕΚΑ''.doc
    99.5 KB · Views: 89
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
εξ' αγχιστείας;
Τί σημαίνει αὐτό;;;
Βασίλη............................

Ὅπως ἔχω γράψει ἐδῶ (καί ἀλλοῦ) τόν ἐγνώριζα. Ὑπάρχουν πολλά σέ κασσέτες. Ὅ,τι ἀνεβάζετε θά εἶναι χρήσιμο.
Ὑπῆρξεν ὁ συντάκτης τοῦ τυπικοῦ τῶν Διπτύχων (ἤ Ἡμερολογίου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος παλαιότερον) ἀπό τοῦ 1974 ἕως τοῦ 2000.


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
"]συντάκτης[/URL] τοῦ τυπικοῦ τῶν Διπτύχων (ἤ Ἡμερολογίου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος παλαιότερον) ἀπό τοῦ 1974 ἕως τοῦ 2000.

[/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Ο αποθανών δεδικαίωται μεν, αλλά να μη ξεχνάμε και το δηλητήριο που έβγαζε στα κείμενά του (Πειραχτήρης) εναντίον του Άρχοντος Θρασ. Στανίτσα με τις δήθεν κριτικές του, μιλώντας για Κωνσταντινουπολίτικες σάλτσες. Ούτε τον τίτλο του δεν ανέφερε ... (Για τον εσπερινό της Χρυσοσπηλιώτισσας έγραψε εγκώμιο για τον κ. Ταλιαδώρο και σε παρένθεση (το δεξιό χορό διηύθυνε ο κ. Στανίτσας - κουφός πρέπει να ήταν -) και το τερατώδες είναι ότι στα δίπτυχα έγραφε δίπλα στο όνομά του Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, τίτλο που στον φέροντα δεν αναγνώριζε.
Αυτά! Για να θυμούνται οι παλαιοί, και να μαθαίνουν οι νέοι.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανέβασα την ηχογράφηση -΄εχω κι άλλες προσωπικές ηχογραφήσεις-γιατί πιστεύω ότι πρέπει ν ακούγονται όσοι έχουν συμβάλλει στην βυζαντινή Μουσική. Ο Α. Βαλληνδράς ως εξ αίματος αδελφός του Νικόδημου Βαλληνδρά (του προσφάτως κοιμηθέντος πρώην Μητροπολίτου Πατρών) ήταν ο επιμελητής των εκδόσεων του Πανδέκτη της Ζωής και στα δίπτυχα δεν γνωρίζω αν αναφέρεται κάπου ως Αρχων πρωτοψάλτης αλλά τουλάχιστον του 1985 αναφέρεται στην υποεπιτροπή σύνταξης των διπτύχων ως μουσικολόγος. Είναι βέβαιο ότι έψαλλε Πρίγγο γιατί τον παρακολουθούσα κι έχω κείμενά του. Τώρα αν ίσως δεν προτιμούσε τον Στανίτσα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είχε εκτίμηση προς τους Πατριαρχικούς πρωτοψάλτες. Επίσης στο ραδιοφωνικό σταθμό της Πειραικής εκκλησίας είχε εκπομπή περί την βυζαντινή Μουσική. Διετέλεσε επί 15 χρόνια πρωτοψάλτης στο μητροπολιτικό Ναό της Αγίας Φωτεινής στη Ν Σμύρνη και άλλο τόσο περίπου στον Αγ. Διονύση τον Αρεοπαγίτη-διαδέχτηκε τον Μανώλη Χατζημάρκο-έβγαλε δε πολλούς μαθητές.Επίσης διετέλεσε και γραμματέας του Πανελληνιου συλλόγου Ιεροψαλτών Ρωμανός ο μελωδός και Ιωάννης Δαμασκηνός.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Π. Μάξιμε,

Αφού ξέρετε οτι ποτέ δεν έχω κάκή πρόθεση... απλώς σχολιάζω ότι στο ύφος δεν είχε καμία σχέση με τον αδερφό του...... Βέβαια ο Νικόδημος ( η ευχή του μαζί μας) ήταν στα επίπεδα Φιρφιρή οπότε ανιση σύγκριση....

Αν και δεν εκτιμώ τα βιβλία της Ζωής λόγω Ζωής, ο πρόλογος στο Αναστασιματάριον είναι εξαιρετικός...

Ευλογείτε.

Υ.Γ: Αλλά επειδή είμαι καρφί... δεν φταίω εγώ ο συμπολίτης μου φταίει που με έβαλε σε πειρασμό και επέμενε να τον ακούσω.....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Π. Μάξιμε,
Αφού ξέρετε οτι ποτέ δεν έχω κάκή πρόθεση... απλώς σχολιάζω ότι στο ύφος δεν είχε καμία σχέση με τον αδερφό του...... Βέβαια ο Νικόδημος ( η ευχή του μαζί μας) ήταν στα επίπεδα Φιρφιρή οπότε ανιση σύγκριση....
Αν και δεν εκτιμώ τα βιβλία της Ζωής λόγω Ζωής, ο πρόλογος στο Αναστασιματάριον είναι εξαιρετικός...
Ευλογείτε.
Υ.Γ: Αλλά επειδή είμαι καρφί... δεν φταίω εγώ ο συμπολίτης μου φταίει που με έβαλε σε πειρασμό και επέμενε να τον ακούσω.....
Νά σοῦ πῶ, συμπάθαμε. Κι ἐγώ χθές τή νύκτα ἀργά τό σκεπτόμουν καί μετά ἐννόησα τί ἤθελε νά πεῖ ὁ ποιητής... Καί νά πού τό έξήγησες. Πῶς μοῦ ξέφυγε... Συνήθως σέ «πιάνω». Ἀλλά ἐπαναλαμβάνω, τό «ἔπιασα», ἄν καί καθυστερημένα, πάντως πρίν διαβάσω τήν ἐξήγηση.
Ὁ συμπολίτης σου εἶναι ἀγαπητός, ἔξυπνος, εὐρήμων, εὑρησιεπής καί εὑρετικός σάν κι ἐσένα... Πάντως δέν νομίζω νά σᾶς ἔκανε ἔτσι τό Λονδῖνο... Ἤσασταν...


 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αγαπητε Βασιλη , ως Πατρινος ευτυχησα να ακουω επι 31 ετη τον μακαριστο ΝΙΚΟΔΗΜΟ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑ ! Πολλες φορες ημουν ψαλτης σε χοροστασιες του και σε βεβαιω οτι δεν ηταν επιπεδο Φιρφιρη αλλα ΙΑΚΩΒΟΥ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ . Ετσι για να μην μπερδευομαστε .
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε Βασιλη , ως Πατρινος ευτυχησα να ακουω επι 31 ετη τον μακαριστο ΝΙΚΟΔΗΜΟ ΒΑΛΛΗΝΔΡΑ ! Πολλες φορες ημουν ψαλτης σε χοροστασιες του και σε βεβαιω οτι δεν ηταν επιπεδο Φιρφιρη αλλα ΙΑΚΩΒΟΥ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ . Ετσι για να μην μπερδευομαστε .

Υπάρχει ηχητικό υλικό με Θρασ. Στανίτσα-Νικόδημο Βαλληνδρά Αν δεν υπάρχει στο φόρουμ θα προσπαθήσω κάτι να κάνω! Αλλά να μου το πείτε γιατί δεν έχω το χρόνο να ψάξω, και είμαι άπειρος με τις ηλεκτρονικές τεχνολογίες.
 
Top