Δοξαστικά σύχρονων ακολουθιών

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δοξαστάριο που να περιλαμβάνει δοξαστικά απο τις ασματικές ακολουθίες συγχρόνων υμνογράφων;Έχω ακούσει οτι ο Ευθυμιάδης έχει κάνει μια τέτοια αποσπασματική δουλειά στο Άγιον Όρος. Ας με ενήμερώσει κάποιος please.
Επίσης όποιος θέλει ας παραθέσει και κανένα δοξαστικό...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι και ο Σύρκας έχει κάποια. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
O κ. Εμμανουήλ Σουργιαδάκης είχε εκδόσει το "Κρητικό Δοξαστάριο" Με ύμνους από ασματικές ακολουθίες Κρητών Αγίων του Μακαριστού Αγίου Ρεθύμνου κ. Τίτου στο λεγόμενο "Λειμωνάριό" του, το οποίο και κατηργήθη αργότερα λόγω έκδοσης νεωτέρων ακολουθιών (!;!) οπότε και η δουλειά του κ. Σουργιαδάκη (η οποία κατά την γνώμη μου ήταν πολύ σοβαρή) πήγε στράφι...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Το κακό είναι οτι είναι κάποια συγκεκριμένα. Κυρίως απο ακολουθίες του αείμνηστου π. Γερασίμου του Μικραγιαννανίτη, αλλά και άλλων. Δεν επείγει κάποιο προς το παρόν. Αν χρειαστώ κάποιο συγκεκριμένο θα ειδοποιήσω. Ευχαριστώ.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ενδιαφέρομαι άμεσα για δοξαστικά του Αγίου Νικολάου του Πλανά. Η ακολουθία έχει κυκλοφορήσει απο τις εκδόσεις Αστήρ νομίζω με πρόλογο του Κόντογλου και σε σύνθεση μιας μαθήτριας του Αγίου. Έχει τίποτα κανείς; Έστω ηχογράφηση για να κάνω απομαγνητοφώνηση...
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ψάχνω επειγόντως δοξαστικό του Αγίου Ραφαήλ για αύριο. Αν μπορεί κάποιος ας με εξυπηρετήσει...Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
O κ. Εμμανουήλ Σουργιαδάκης είχε εκδόσει το "Κρητικό Δοξαστάριο" Με ύμνους από ασματικές ακολουθίες Κρητών Αγίων του Μακαριστού Αγίου Ρεθύμνου κ. Τίτου στο λεγόμενο "Λειμωνάριό" του, το οποίο και κατηργήθη αργότερα λόγω έκδοσης νεωτέρων ακολουθιών (!;!) οπότε και η δουλειά του κ. Σουργιαδάκη (η οποία κατά την γνώμη μου ήταν πολύ σοβαρή) πήγε στράφι...
Θα ήθελα να κάνω μία διόρθωση στο ως άνω μήνυμά μου, το Λειμωνάριο του Μακαριστού Μητροπολίτου Ρεθύμνου κ. Τίτου δεν κατηργήθει από την Εκκλησία Κρήτης απ' ότι πληροφορήθηκα πρόσφατα, μάλιστα αρκετές ενορίες το χρησιμοποιούν ακόμη, οπότε (ευτυχώς) η εργασία του κ. Σουργιαδάκη έχει λειτουργική θέση. Δεν μου αρέσει να κάνω διαφήμηση, αλλά το θεωρώ σπουδαίο πόνημα και είναι από τις λίγες νέες συλλογές που προσωπικά επιλέγω για να ψάλω και πιστέψτε με, είμαι υπέρ του δέοντως αυστηρός στο θέμα αυτό (κάτι ξέρει και ο κ. Λιναρδάκης επ' αυτού :wink:).
 
Top