Δισκογραφία του π. Παντελεήμονα Κάρτσωνα

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και, με την ευκαιρία, ας συγκεντρώσουμε τη δισκογραφία του π. Παντελεήμονα Κάρτσωνα.

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΛΥΒΗΣ ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΥ (από την ΗΧΟΓΕΝΝΗΣΗ)
-Εσπερινός Αγ. Γεωργίου του Τροπαιοφόρου (κασέτα με κωδικό ΗΧ-830)
-Όρθρος Αγ. Γεωργίου του Τροπαιοφόρου (κασέτα με κωδικό ΗΧ-831)
-Ύμνοι από την ακολουθίαν του Αγ. Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου (CD με κωδικό ΚΑΓ-101, εκλογή μελών των παραπάνω κασετών)
-Ύμνοι Μ. Εβδομάδος (κασέτα με κωδικό ΚΑΓ-4)
-Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας (κασέτα με κωδικό ΚΑΓ-5)
-Διάφοροι εκκλησιαστικοί ύμνοι (κασέτα με κωδικό ΚΑΓ-6)
-Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας (CD με κωδικό ΚΑΓ-102, εκλογή μελών των παραπάνω 2 κασετών)
-Θεοτόκε Παρθένε και Ευλογητάρια (κασέτα με κωδικό ΚΑΓ-7 και CD με κωδικό ΚΑΓ-103)

ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙΟΥ-ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥ ΑΓ. ΟΡΟΥΣ (ΠΑΠΑΔΑΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ)
Νο 1, 2 ΚΑΙ 7, αντίστοιχοι κωδικοί ΠΜΕ 103, ΠΜΕ 117 και ΠΜΕ 140. Όλα υπό τον τίτλο "Ύμνοι της Θείας Λειτουργίας", κάτι που ισχύει και ουσιαστικά για το πρώτο και το τελευταίο, ενώ το δεύτερο περιέχει όλους τους στίχους του δεξιού από τα Ανοιξαντάρια του Χουρμουζίου και το Κεκραγάριο του Ιακώβου σε Άγια. Επειδή τα CD αυτά κυκλοφορούν σε πολλές μορφές, τσεκάρετε τους κωδικούς. Τα πρωτότυπα έχουν τον παραπάνω τίτλο και στο μπροστά εξώφυλλο το λογότυπο των εκδόσεων (το πάνω ημικύκλιο από ένα CD χρώματος μαύρου). Τα αντίγραφα έχουν είτε τον ίδιο τίτλο με τον λογότυπο «Άνοδος» ή κάτι παρόμοιο, είτε τελείως διαφορετικούς τίτλους. Κοινός τόπος επαναλαμβάνω πως είναι μόνο οι κωδικοί. Η ποιότητα στα αντίγραφα είναι απαράδεκτη, αφού είναι πρόχειρα, στον υπολογιστή, με φωτοτυπημένα εξώφυλλα, αλλά τα πρωτότυπα είναι πλέον εξαιρετικά δυσεύρετα.

ΠΑΝΑΓΙΑΡΙΟΝ (εκδόσεις «ο Άθωνας»)
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐκδόσεις «ὁ ΑΘΩΝΑΣ». Κωδικὸ δὲν βλέπω, φίλε Γιάννη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστώ, φίλε δομέστιχε, για την πληροφόρηση! Την ενσωμάτωσα στο αρχικό μου μήνυμα. Υποπτεύομαι πως το ίδιο CD πρέπει να υπάρχει και σε άλλη μορφή. Το λέω γιατί μου έδωσε ένας φίλος μια παλιά εκπομπή του Αγγελόπουλου με ένα μέλος, αυτό του Κουτσαρδάκη, σε καθαρότερο ήχο από αυτόν του CD. Γνωρίζει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει και σε κασέτα;

Σχετικά με την εκλογή, προσωπικά δεν έχω ιδέα για το πού μπορεί να βρεθεί. Ίσως να υπάρχει στα βιβλία του Ιεροθέου. Κάποιος πιο σχετικός ας μας ενημερώσει. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι πως η πρώτη σελίδα της βρίσκεται στο εσώφυλλο του CD του Αγ. Γεωργίου. Εκεί φέρεται σαν «μελοποίησις Διονυσίου Ιερομονάχου» (Κάρτσωνα;).
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, φίλε δομέστιχε, για την πληροφόρηση! Την ενσωμάτωσα στο αρχικό μου μήνυμα. Υποπτεύομαι πως το ίδιο CD πρέπει να υπάρχει και σε άλλη μορφή. Το λέω γιατί μου έδωσε ένας φίλος μια παλιά εκπομπή του Αγγελόπουλου με ένα μέλος, αυτό του Κουτσαρδάκη, σε καθαρότερο ήχο από αυτόν του CD. Γνωρίζει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει και σε κασέτα;

Σχετικά με την εκλογή, προσωπικά δεν έχω ιδέα για το πού μπορεί να βρεθεί. Ίσως να υπάρχει στα βιβλία του Ιεροθέου. Κάποιος πιο σχετικός ας μας ενημερώσει. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι πως η πρώτη σελίδα της βρίσκεται στο εσώφυλλο του CD του Αγ. Γεωργίου. Εκεί φέρεται σαν «μελοποίησις Διονυσίου Ιερομονάχου» (Κάρτσωνα;).

Νομίζω πως και οι πατέρες από το Μπουραζέρι φέτος στην πανήγυρι της μονής Ζωγράφου αυτήν την εκλογή είπαν. Άλλά δεν θυμάμαι και καλά!!!!!!!!!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Σωστή ερώτηση! Γιατί μπορεί να τα έχουμε ήδη σε κασέτες.

ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου αν τα έχει κανείς ας μας γράψει τα περιεχόμενα να δούμε τι κομμάτια είναι μήπως τα έχουμε ήδη.

Να ανεβάσω μερικά του Κάρτσωνα εδώ? ή να ανοίξω νέο θέμα?
 

Zwan

Σκυλί
Του Παπαδά έχω εδώ ένα με αριθμό ΠΜΕ 202. Είναι το πρώτο που έπεσε στην αντίληψη μου, το 1994. Ο τίτλος είναι Ψάλτες του Αγίου Όρους. Θα σκανάρω εξώφυλλα σε πρώτη ευκαιρία ...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγόρασα σήμερα τα 3 καινούρια CD. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από τον ήχο. Για κάποιο λόγο έχουν εξαφανίσει τα πρίμα από τα περισσότερα κομμάτια σε άσχημο βαθμό. Το Dolby σε όλο του το μεγαλείο!

Από περιεχόμενα, ελάχιστα μέλη υπάρχουν στις μπεζ κασέτες, ενώ τα πλείστα είναι ανέκδοτα.
 
Top