Διάφοροι Ψάλτες

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι ο γιος του Αντωνη Πατρωνα , σημερα Γιωργος και πολυ καλος ψαλτης .

Αντωνης Πατρωνας ειναι ο διευθυντης του Μουσικου Σχολειου;;
Ισως προκειται περι συμπτωση, αλλα Γιωργος Πατρωνας (εξαιρετικος ψαλτης, μουσικος, μαεστρος κτλ) ηταν καθηγητης μου στο Πειραματικο Γυμνασιο!
[αν ειναι αυτος] Ειμαι πολυ συγκινημενος..! :) :)
 
Αντωνης Πατρωνας ειναι ο διευθυντης του Μουσικου Σχολειου;;
Ισως προκειται περι συμπτωση, αλλα Γιωργος Πατρωνας (εξαιρετικος ψαλτης, μουσικος, μαεστρος κτλ) ηταν καθηγητης μου στο Πειραματικο Γυμνασιο!
[αν ειναι αυτος] Ειμαι πολυ συγκινημενος..! :) :)

Από την χρονολογία που αναφέρεται ότι πραγματοποιήθηκε η ηχογράφηση συμπεραίνω ότι είναι ο γιος του Γιώργος.
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Στο χερουβικο του πλ.Δ του Κλωναριδη στο τριαδι σταματησαν να ισοκρατουν..μαλλον δε θα ηξεραν ποια νοτα να πιασουν..χεχε
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε tsiakalo (;) , ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ο Ταλιαδωρος . Το εχω το κομματι απο
διαφορες πηγες και σε ολες αναφερεται ο Ταλιαδωρος . Εξ αλλου αν προσεξεις θα καταλαβεις το χαρακτηριστικο της φωνης του λογω δοντιων .
Ισως σε μπερδεψε η συμπιεση που εχω καμει . Παντως ευχαριστω που ακους
αυτα που ανεβαζω .
Είναι ο Χαρίλαος .
Αναγνωρίζω τον ίδιο ακόμη και τους ισοκράτες.
Σ' αυτήν την ηλικία του και λίγο νωρίτερα ήμουν αυτήκοός του.
Αστείρευτος σε φαντασία κατά την εκτέλεση!
 
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Βαγγέλη, δεν είναι θέμα συμπίεσης. Επίσης δεν σημαίνει ότι, επειδή το έχεις δει και σε άλλες πηγές, είναι σίγουρα ο Ταλιαδώρος. Είναι πάνω από όλα θέμα εκτέλεσης. Για παράδειγμα η εκτέλεση του "μακαρίζειν σε" (ιδιαίτερα στο "σε") είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που εκτελεί ο Ταλιαδώρος. Και πολλά άλλα στοιχεία (λαρυγγισμων, εκτέλεσης των τριγόργων, των ψηλών φθόγγων, αναπνοών) που δεν υπάρχει λόγος να τα απαριθμήσω.
Η καλύτερη απόδειξη είναι το αρχείο που επισυνάπτω, όπου ο Ταλιαδώρος ψέλνει το Άξιον εστίν του Παπανικολάου.
Κάντε τις συγκρίσεις και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Διαφορετικές εκτελέσεις.
Η μίαζωντανή στο ναό και η άλλη προς ηχογράφηση μέσα (μάλλον )στο Ιερό της Αγ. Σοφίας
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτά κάποια κομμάτια απτην συλλογή του σαρκικού πατέρα μου...αν ξέρει καποιος τίποτα περισσότερο γιαυτόν ας μας πει.
Ψάλλει ο Γ. Λαμπρόπουλος.
 
Top