Διάφορα Δύναμις & Μαθήματα Β.Μ.

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Απο κασετα που μου εστειλλε ο φιλος Αθανασιος Μαναρας εκλεκτο μελος του φορουμ και επεξεργασθηκε ο συλλεκτης-ιατρος Μανωλης Χναρακης , επισυναπτω καποια διαφορα απο τα περιχωμενα . Η κασετα εγραφε απεξω Παϊκοπουλος , αλλα σε αυτα που επισυναπτω δεν νομιζω να ειναι αυτος .
Παρακαλειται ο αγαπητος Αθανασιος (ή οποιος αλλος φιλος γνωριζει) να μας ξεκαθαρισει ποιοι ψαλλουν .
Τα τρακ 10 και 12 , νομιζω οτι ψαλλωνται σαν μαθημα .
κΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .
 

Attachments

  • 09=;;=5'26''=Δυναμις Κρητος ΒοςRe1.mp3
    2.5 MB · Views: 414
  • 10=;;;=8΄57''=Μαθημα=Δυναμις ΝΗΛΕΩΣ & ΑΒΑΓΙΑΝΟΥRe1.mp3
    4.1 MB · Views: 384
  • 11=;;;=5'05''=Δυναμις Ζαφ Παπαχρηστου(Εμ Βομβα)ΒοςRe1.mp3
    2.3 MB · Views: 306
  • 12=;;;=2'49''=Μαθημα=Δυναμις ΣΥΝΗΘΕΣRe1.mp3
    1.3 MB · Views: 321
  • 13=;;;=4'01''=ΜαθημαRe1.mp3
    1.8 MB · Views: 260
  • 14=;;;=12'01''=ΜαθημαRe1.mp3
    5.5 MB · Views: 282

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοι Φιλοι
Απο κασετα που μου εστειλλε ο φιλος Αθανασιος Μαναρας εκλεκτο μελος του φορουμ και επεξεργασθηκε ο συλλεκτης-ιατρος Μανωλης Χναρακης , επισυναπτω καποια διαφορα απο τα περιχωμενα . Η κασετα εγραφε απεξω Παϊκοπουλος , αλλα σε αυτα που επισυναπτω δεν νομιζω να ειναι αυτος .
Παρακαλειται ο αγαπητος Αθανασιος (ή οποιος αλλος φιλος γνωριζει) να μας ξεκαθαρισει ποιοι ψαλλουν .
Τα τρακ 10 και 12 , νομιζω οτι ψαλλωνται σαν μαθημα .
κΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .

Πολλές ευχαριστίες. Σε όλα εκτός του Δύναμις Παπαχρήστου μοιάζει να είναι ο 'Αρχων Λαμπαδάριος της ΜΧΕ Ελευθέριος Γεωργιάδης.

Δ.
 
Αγαπητοι Φιλοι
Απο κασετα που μου εστειλλε ο φιλος Αθανασιος Μαναρας εκλεκτο μελος του φορουμ και επεξεργασθηκε ο συλλεκτης-ιατρος Μανωλης Χναρακης , επισυναπτω καποια διαφορα απο τα περιχωμενα . Η κασετα εγραφε απεξω Παϊκοπουλος , αλλα σε αυτα που επισυναπτω δεν νομιζω να ειναι αυτος .
Παρακαλειται ο αγαπητος Αθανασιος (ή οποιος αλλος φιλος γνωριζει) να μας ξεκαθαρισει ποιοι ψαλλουν .
Τα τρακ 10 και 12 , νομιζω οτι ψαλλωνται σαν μαθημα .
κΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .
Τα ΄'μαθηματα' ειναι απο ιδιαιτερα που εκανα με τον αρχωντα λαμπαδαριο κο ΕΛ. Γεωργιαδη.παρακαλω προσεξτε τη διδακτικοτητα,καθως και την καθαροτητα των κλιμακων.ειναι πολυ χρησιμα ακομα και σε φθασμενους ψαλτες.
 
οντως ειναι ο αρχων γεωργιαδης σε ιδιαιτερα μαθηματα που καναμε.σημειωτεον, οτι το "συνηθισμενον" ειναι το βασικο δυναμις κατα την πατριαρχικην παραδοσιν,με δευτερο σε δεσποτικες και θεομητορικες εορτες αυτο του Κρητος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
οντως ειναι ο αρχων γεωργιαδης σε ιδιαιτερα μαθηματα που καναμε.σημειωτεον, οτι το "συνηθισμενον" ειναι το βασικο δυναμις κατα την πατριαρχικην παραδοσιν,με δευτερο σε δεσποτικες και θεομητορικες εορτες αυτο του Κρητος

Οντως μονο τα δυο αυτα Δυναμις (Συνηθες & Κρητος) εψαλλαν στον Πατριαρχικο Ναο στο Φαναρι .
Τα μαθηματα με τον Αρχωντα Γεωργιαδη ηταν στην Πολη ;
 
ΟΧΙ.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΤΩΝ ΧΑΛΚΙΝΩΝ,ΟΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Ο ΑΡΧΩΝΤΑς.ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠ ΤΗ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ,ΚΙ ΕΦΕΥΓΕ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ,ΔΥΟ ΦΟΡΕς ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλά, τώρα παρατήρησα το θέμα αυτό!!! Και το μετακίνησα και στην οικεία του θέση... Ευχαριστούμε θερμά για τα τόσα ωραία μαθήματα που ανεβάσατε!
Ο Άρχων έχει συνθέσει και Δυνάμεις. Μάλιστα, έχω μια κασέτα που την ηχογράφησε για διδακτικούς σκοπούς με αφορμή τα δικά μου μαθήματα στις 22 ή 23 Δεκεμβρίου 2003 όπου ψάλλει αρκετά Τρισάγια και Δυνάμεις. Όταν την ψηφιοποιήσω θα ανεβάσω κάποια κομμάτια. (Έχω καιρό να τον δω. Όταν τον συναντήσω θα ζητήσω άδεια για να ανεβάσω και άλλα πολλά πράγματα). Ως τότε, σας παραθέτω το αρχαίο "Δύναμις" από το μάθημα, λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα του '03. Ο ήχος είναι καθαρότερος, μόνο που ο Άρχων είναι κατά κάποια χρόνια γηρεότερος.

View attachment 11 Δύναμις, Αρχαίον, Ήχ. β'.mp3
 
Last edited:
αγαπητοι φιλοι, αυτα τα μαθηματα ειναι οπως ακριβως τα διδασκομασταν στην Πολη..ο τελευταιος των μεγαλων μουσικων, δεν εχει την αναγνωριση που πρεπει
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολλές ευχαριστίες. Σε όλα εκτός του Δύναμις Παπαχρήστου μοιάζει να είναι ο 'Αρχων Λαμπαδάριος της ΜΧΕ Ελευθέριος Γεωργιάδης.

Δ.

Στο Δύναμις Παπαχρήστου πρέπει να είναι χορός υπό τον Άρχ. Π. Φορτωμά.
 
Top