[Ερώτηση] Δημιουργία ενότητας "Εορτές"

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μια θερμή παράκληση προς τους συντονιστές. (Το έχω ξαναζητήσει, αλλά προφανώς δεν προσέχθηκε, γι' αυτό τώρα το κάνω ξεχωριστό θέμα.)

Θα μπορούσαν στην ενότητα ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ > ΕΟΡΤΕΣ να γίνει κατάταξη της ύλης σε μήνες (όπως έγινε και στα μουσικά κείμενα);

Έτσι θα διευκολύνονται όσοι θέλουν να βρουν μια γιορτή ή έστω θα υπάρχει καλύτερη οργάνωση του υλικού. Ας μην ξεχνάμε ότι το φόρουμ αυτό έχει αναλάβει και έναν παιδαγωγικό ρόλο και μπορεί να βοηθήσει πολλούς πρακτκούς ψάλτες.

Ευχαριστώ.

ΥΓ Αν για κάποιον λόγο δεν γίνεται, το κατανοώ, αλλά ας ενημερωθούμε.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Θα μπορούσαν στην ενότητα ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ > ΕΟΡΤΕΣ να γίνει κατάταξη της ύλης σε μήνες (όπως έγινε και στα μουσικά κείμενα);

Έτσι θα διευκολύνονται όσοι θέλουν να βρουν μια γιορτή ή έστω θα υπάρχει καλύτερη οργάνωση του υλικού. Ας μην ξεχνάμε ότι το φόρουμ αυτό έχει αναλάβει και έναν παιδαγωγικό ρόλο και μπορεί να βοηθήσει πολλούς πρακτκούς ψάλτες.

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.
Πράγματι, θα διευκολύνει πολύ, μία τέτοια ταξινόμηση.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλή μου κ. Ελένη εμένα να δείτε πόσο σύμφωνο με βρίσκει, αλλά δεν μου απαντάνε...:(
 

petrosg

Petros Gonatas
Καλημέρα.

Συμφωνώ απόλυτα καθότι πάντα πρέπει να ψάχνω διαφορετικές ενότητες ανάλογα αν ψάχνω Δοξαστικά, Προσόμοια, Ακολουθίες κλπ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλή μου κ. Ελένη εμένα να δείτε πόσο σύμφωνο με βρίσκει, αλλά δεν μου απαντάνε...:(
Το θέμα συζητείται από την ομάδα των συντονιστών, διότι δεν είναι τόσο απλό, ως προς την υλοποίηση και την τελική μορφή του. Η ιδέα είναι πολύ καλή και πρακτική (κατ' εμέ). Υπομονή...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρήστο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο προβληματισμός σας όμως με προβληματίζει:rolleyes: Μήπως, βρε παιδιά, καταλάβατε κάτι άλλο από αυτό που πρότεινα; Γιατί αυτό είναι μάλλον απλό.

π.χ. Αν θέλω να ανεβάσω ένα μέλος του αγίου Νικολάου να μην το ρίχνω "χύμα" στην ενότητα Μέλη > Εορτές, αλλά να το βάζω στην ενότητα Μέλη > Εορτές > Δεκέμβριος, ώστε κάποιος που θέλει να το βρει να το βρει πιο εύκολα, αλλά κι εκείνος που θέλει να ανεβάσει να έχει μια εικόνα του τι έχει ανέβει και τι όχι.

Να πω επίσης ότι κάτι αντίστοιχο έχει γίνει πολύ ωραία στα μουσικά κείμενα.

Ευχαριστώ.


ΥΓ Όσο για το ότι "δεν μου απαντάνε", αστείο ήταν...
 

petrosg

Petros Gonatas
Γενικά θα πρότεινα να υπάρχει μία και μοναδική ενότητα "Μηναία" όπου θα μεταφερθούν όλα. Η ονομασία "Εορτές" είναι πολύ γενική καθώς Εορτή είναι και μία π.χ. Θεομητορική, που όμως κάλλιστα θα μπορούσε να μπεί σαν ανεξάρτητη ενότητα.

Συμφωνώ ότι δεν είναι απλό (όπως επισημαίνουν και οι συντονιστές) και καλό είναι να υλοποιηθεί μετά από σωστό σχεδιασμό που θα αποφέρει σωστή συγχώνευση πολλών υπαρχουσών ενοτήτων που βρίσκονται (ας πούμε) διάσπαρτες.

Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Δημήτρη και όλη την ομάδα των συντονιστών για τις αλλαγές που έγιναν στη δομή της ενότητας Μέλη.
 
Top