Δημήτρης Ατραϊδης ο Σμυρνιός

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλησπέρα.

Έχω στην κατοχή μου μερικές ηχογραφήσεις - σχετικά άγνωστες - του Δημήτρη Ατραϊδη, τραγουδιστή, συνθέτη και οργανοπαίχτη. Πρόκειται για σπάνια φωνή με ιδιαίτερες ερμηνευτικές ικανότητες. Στη μουσική πιάτσα της εποχής του ήταν γνωστός ως "ψἀλτης" λόγω του τρόπου ερμηνείας των τραγουδιών, ειδικά των μανέδων.

Ο Δημήτρης Ατραϊδης γεννήθηκε το 1900 σε ένα χωριό κοντά στη Σμύρνη. Με τον ξεριζωμό του '22 βρέθηκε στη αρχή στο Ναύπλιο και κατόπιν στην Αθήνα όπου έζησε το υπόλοιπο της ζωής του. Συνεργάστηκε με τα μεγαλήτερα ονόματα του ρεμπέτικου της εποχής του, δισκογραφικά όμως δεν είχε μεγάλη δραστηριότητα καθώς εκλάμβανε τη μουσική ως προσωπική - καλλιτεχνική ενασχόληση. Πέθανε το 1970 στην Αθήνα.

Ανεβάζω δυο χαρακτηριστικές ηχογραφήσεις του. Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα ανεβάσω όλο το υλικό που έχω στη διάθεσή μου.

Απολαύστε λοιπόν γνήσιο Σμυρνέϊκο ύφος απο έναν σπουδαίο λαϊκό καλλιτέχνη.
 

Attachments

  • Ατραϊδης, Μανές (Ράστ) (1928).mp3
    2.5 MB · Views: 51
  • Ατραϊδης, Τσαχπίν Κατιφέ (1929).mp3
    2.5 MB · Views: 44

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Αφού δεν έχω κάτι σπουδαίο βυζαντινό να κεράσω για τη γιορτή μου, θα ολοκληρώσω το ανέβασμα των ηχογραφήσεων του Δημήτρη Ατραϊδη. Οι μανέδες είναι όλα τα λεφτά - δεν κάνουν όμως για αναλόγιο ε!

Καλή ακρόαση και χρόνια πολλά. Η Παναγία βοήθεια και σκέπη όλων μας.
 

Attachments

  • Ατραϊδης, Μανές (Ουσακ Νεβά) (1960;).mp3
    3.8 MB · Views: 25
  • Ατραϊδης, Μανές (Ράστ μαχούρ).mp3
    2.9 MB · Views: 17
  • Ατραϊδης, Μανές (Σαμπάχ) (1929).mp3
    2.4 MB · Views: 18
  • Ατραϊδης, Μανές Κιουρντού (1937) (ημιτελές).mp3
    1.6 MB · Views: 17
  • Ατραϊδης, Κακούργα μάγισσα (Φονιάς θα γίνω) (1929;).mp3
    2.6 MB · Views: 25
Top