Βιογραφικά Άρχοντος Λυκούργου Πετρίδη

Δεν είναι καθόλου έτσι. Ούτε πριν, ούτε και μετά υπήρξε μαθητής του Στανίτσα, εξάλλου αν δείτε το πότε ήταν στην Πόλη και σε ποιους ναούς, θα αντιληφθείτε ότι ουδέποτε υπήρξε καν κοντά στον μακαρίτη Στανίτσα. Ούτε στην προ Πατριαρχείου εποχή του Στανίτσα (Υψωμαθειά, Γαλατάς), ούτε στην εποχή του Πατριαρχείου (είχε ήδη φύγει), αλλά ούτε και στην εποχή που βρισκόταν και οι δυο στην Ελλάδα. Ο μητροπολίτης Πέργης ήταν ο κοινός σύνδεσμός τους και ο λόγος συνύπαρξής τους, αλλά και η μοναδική αιτία που πήρε το οφίκιο. Στη δε Πόλη, δεν υπήρξε πρωτοψάλτης σε καμιά εκκλησία.

Προφανῶς ὁ Στανίτσας δὲν ξεκίνησε τὸν Πετρίδη ἀπὸ τὸ Πα Βου Γα, ἀλλὰ τοῦ παρέδωσε ἀνώτερα μόνον μαθήματα, ὅπως ἔπραξε καὶ μὲ τὸν Ἐμμανουηλίδη. Ὅσο γιὰ τὸ ὀφφίκιο, δὲν νομίζω νὰ φταίει ὁ Πετρίδης, ἐπειδὴ εἶναι ὄντως ξάδελφος τοῦ μητροπολίτου Πέργης. Ὁ ἄνθρωπος καὶ καλλίφωνος εἶναι καὶ μουσικὰ ξέρει καὶ μὲ ὡραῖο ὕφος ψέλνει καὶ ἔχει ἕνα τεράστιο μελοποιητικὸ ἔργο. Ἐγὼ πάντως ἔχω ἀκούσει σὲ ραδιοφωνικὴ ἐκπομπὴ τὸν ἐπίσης Ἄρχοντα κ. Ἰωαννίδη νὰ λέει ὅτι ἂν καὶ πολλοὶ μετὰ τὸν θάνατο τοῦ Στανίτσα βγῆκαν καὶ εἶπαν ὅτι ὑπῆρξαν μαθητὲς αὐτοῦ, ἐκεῖνος δύο μόνον ἤξερε, τοὺς Πετρίδη καὶ Παϊβανᾶ. Καὶ ὁ παραγωγὸς τῆς ἐκπομπῆς προσέθεσε καὶ τὸν Ἐμμανουηλίδη (ὅλα αυτὰ ἀπὸ μνήμης).
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η σπουδή να φανεί τίνος είναι ή ΔΕΝ είναι μαθητής...
Σας αρέσει πώς ψάλλει; Είναι μεστό, πατριαρχικό το ύφος του; Αν ναι, τι σημασία έχει ποιανού μαθητής είναι; Αν όχι, τι σημασία έχει κι αν είναι του Στανίτσα;
 

destur

Παλαιό Μέλος
Προφανῶς ὁ Στανίτσας δὲν ξεκίνησε τὸν Πετρίδη ἀπὸ τὸ Πα Βου Γα, ἀλλὰ τοῦ παρέδωσε ἀνώτερα μόνον μαθήματα, ὅπως ἔπραξε καὶ μὲ τὸν Ἐμμανουηλίδη. Ὅσο γιὰ τὸ ὀφφίκιο, δὲν νομίζω νὰ φταίει ὁ Πετρίδης, ἐπειδὴ εἶναι ὄντως ξάδελφος τοῦ μητροπολίτου Πέργης. Ὁ ἄνθρωπος καὶ καλλίφωνος εἶναι καὶ μουσικὰ ξέρει καὶ μὲ ὡραῖο ὕφος ψέλνει καὶ ἔχει ἕνα τεράστιο μελοποιητικὸ ἔργο. Ἐγὼ πάντως ἔχω ἀκούσει σὲ ραδιοφωνικὴ ἐκπομπὴ τὸν ἐπίσης Ἄρχοντα κ. Ἰωαννίδη νὰ λέει ὅτι ἂν καὶ πολλοὶ μετὰ τὸν θάνατο τοῦ Στανίτσα βγῆκαν καὶ εἶπαν ὅτι ὑπῆρξαν μαθητὲς αὐτοῦ, ἐκεῖνος δύο μόνον ἤξερε, τοὺς Πετρίδη καὶ Παϊβανᾶ. Καὶ ὁ παραγωγὸς τῆς ἐκπομπῆς προσέθεσε καὶ τὸν Ἐμμανουηλίδη (ὅλα αυτὰ ἀπὸ μνήμης).

Κ. Λάμπρου, γράφω επειδή γνωρίζω. Δεν γράφω ό,τι δεν γνωρίζω. Επίσης, ό,τι γράφω, μπορώ να το αποδείξω (ότι μπορεί να αποδειχθεί γραπτώς) και με μαρτυρίες σημαντικών ανθρώπων. Φαντάζομαι ότι γίνεται αντιληπτό, πως εάν αναφερθούν ονόματα θα πρέπει να θιγούν περαιτέρω καταστάσεις και άλλα ονόματα, αλλά αν χρειαστεί και αυτό μπορεί να γίνει και όχι επειδή διάφοροι αρχίζουν της γαργάρας το ανάγνωσμα.
Για τον κ. Εμμανουηλίδη ουδεμία αντίρρηση και όπως έγραψα παραπάνω, μπορώ να το αποδείξω ηχητικώς. Δεν γνωρίζω, που βασιζόμενος αναφέρεστε στο γεγονός, ότι του παρέδωσε ο Στανίτσας ανώτερα μόνο μαθήματα. Ακόμη και στην αλληλογραφία που παραθέτει προς τον Καλογερόπουλο, δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο, αντίθετα μάλιστα, λέει ότι πολλά ωφελήθηκε ακούγοντάς τον. Καμία αντίρρηση! Πέραν τούτου, ο άνθρωπος ζει, πας ενδιαφερόμενος μπορεί να τον ρωτήσει, αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι πλέον σε θέση να επικοινωνήσει λόγω εγκεφαλικών επεισοδίων. Πάντως όταν ο κ. Γιαννακούρος έφερε για πρώτη και τελευταία φορά τον μακαρίτη Καλογερόπουλο στην Πόλη, ήρθε μαζί και ο Πετρίδης και είπαμε πολλά, αλλά σε μένα τουλάχιστον μαθητεία στο Στανίτσα δεν ανέφερε. Έχω και σχετική φωτογραφία με τους προαναφερθέντες. Λέτε: "Ὅσο γιὰ τὸ ὀφφίκιο, δὲν νομίζω νὰ φταίει ὁ Πετρίδης, ἐπειδὴ εἶναι ὄντως ξάδελφος τοῦ μητροπολίτου Πέργης. Ὁ ἄνθρωπος καὶ καλλίφωνος εἶναι καὶ μουσικὰ ξέρει καὶ μὲ ὡραῖο ὕφος ψέλνει καὶ ἔχει ἕνα τεράστιο μελοποιητικὸ ἔργο." Ασφαλώς δε φταίει που είναι εξάδερφος του Πέργης, όμως αν δεν ήταν, δεν θα το έπαιρνε, είμαι σαφής, ελπίζω και αντιληπτός. Σχετικά με το ύφος κ.λ.π. όντως ψάλλει πολύ καλύτερα από άλλους ψάλτες που σήμερα θεωρούνται σημαντικοί ας πούμε. Τεράστιο δεν θα έλεγα το μελοποιητικό του έργο. Κλείνοντας, όλα αυτά γράφονται όχι για να υποβαθμιστεί ο κ. Πετρίδης, είναι πλέον γνωστός και ούτε αναβαθμίζεται, ούτε υποβαθμίζεται με γραφόμενα, όμως όσο αφορά εμένα, οφείλω σε πολλά πράγματα να αποκαταστήσω αλήθειες και ο ίδιος δεν έχει ανάγκη υποστήριξης. Έχω άριστες σχέσεις μαζί του και μου είναι και συμπαθέστατος.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Σχετικά με το "τι και πώς έμαθε, είναι άλλο θέμα", είναι αυτό που έχει ουσία, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς. Ουδεμία πρόθεση να μειώσω τον καλοκάγαθο άρχοντα και π. πρωτοψάλτη Καλαμαριάς, αλλά ΔΕΝ μαθήτευσε στον Στανίτσα με την πραγματική έννοια του όρου. Εάν πάλι εννοείται (ή εννοείτε) ότι έμαθε από ταινίες, κασέτες, συνομιλίες κ.λ.π. πάω πάσο. Διότι έτσι ισχυρίζεται και ο Ταλιαδώρος, ότι είναι μαθητής του Ναυπλιώτη,από τους δίσκους...

Δεν θα συμφωνήσω επ᾽ουδενί με την συσταλτική ερμηνεία του όρου "μαθητεία", ειδικά όταν αναφερόμαστε σε ιερά Τέρατα του Πατριαρχικού ναού, που λόγω του χαρακτήρα τους προέκριναν, ως γνωστόν, λιγότερο συμβατικούς τρόπους διδασκαλίας.
Για παράδειγμα, ο Πρίγγος υπήρξε "μαθητής" του Ναυπλιώτη; Ο Στανίτσας, ο Νικολαΐδης ή ο Παπαμανωλάκης υπήρξαν "μαθητές" του Πρίγγου; κ.ο.κ.
Έπειτα, όλοι γνωρίζουμε πόσοι Μεγαλοσχολίτες, κανονάρχες, (παρα)δομέστικοι και λοιποί (μα)θήτευσαν στον Πατριαρχικό ναό ή κατ᾽ιδίαν σε Πατριαρχικό ψάλτη χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.
Χωρίς να θέλω να υπεισέλθω σε περαιτέρω (άσχετες με το θέμα) λεπτομέρειες, θεωρώ ότι μαζί με τους Χ. Δήμου και Β. Εμμανουηλίδη, ο Λ. Πετρίδης θυμίζει έντονα τον Στανίτσα της Πόλης (δεκαετία ᾽50), ως μαθητής του με την ευρεία έννοια του όρου.

Υγ. Ο λόγος περί ψαλτικών οφφικίων και ποικίλων συνθηκών απόδοσης ή μη απόδοσής τους μακρύς και ατελέσφορος για πολλούς...
 

destur

Παλαιό Μέλος
Δεν θα συμφωνήσω επ᾽ουδενί με την συσταλτική ερμηνεία του όρου "μαθητεία", ειδικά όταν αναφερόμαστε σε ιερά Τέρατα του Πατριαρχικού ναού, που λόγω του χαρακτήρα τους προέκριναν, ως γνωστόν, λιγότερο συμβατικούς τρόπους διδασκαλίας.
Για παράδειγμα, ο Πρίγγος υπήρξε "μαθητής" του Ναυπλιώτη; Ο Στανίτσας, ο Νικολαΐδης ή ο Παπαμανωλάκης υπήρξαν "μαθητές" του Πρίγγου; κ.ο.κ.
Έπειτα, όλοι γνωρίζουμε πόσοι Μεγαλοσχολίτες, κανονάρχες, (παρα)δομέστικοι και λοιποί (μα)θήτευσαν στον Πατριαρχικό ναό ή κατ᾽ιδίαν σε Πατριαρχικό ψάλτη χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.
Χωρίς να θέλω να υπεισέλθω σε περαιτέρω (άσχετες με το θέμα) λεπτομέρειες, θεωρώ ότι μαζί με τους Χ. Δήμου και Β. Εμμανουηλίδη, ο Λ. Πετρίδης θυμίζει έντονα τον Στανίτσα της Πόλης (δεκαετία ᾽50), ως μαθητής του με την ευρεία έννοια του όρου.

Υγ. Ο λόγος περί ψαλτικών οφφικίων και ποικίλων συνθηκών απόδοσης ή μη απόδοσής τους μακρύς και ατελέσφορος για πολλούς...

Μπορείτε να διαφωνείτε σε ό,τι νομίζετε, όταν όμως επιχειρείτε να κατατάξετε κάποιους σε κατηγορία ([μα]θητεύσαντες κ.λ.π.) οφείλετε να κρατάτε τις ίδιες παραμέτρους, ήτοι τα ίδια μέτρα και σταθμά.
Βεβαίως και ο Πρίγγος υπήρξε μαθητής του Ναυπλιώτη στον Εκκλησιαστικό Μουσικό Σύλλογο του Φαναρίου και μάλιστα ήταν απόφοιτος της κλάσης του 1912-13. Ο Στανίτσας και οι υπόλοιποι, όχι, δεν υπήρξαν μαθητές του Πρίγγου, ασχέτως του μεγέθους του ταλέντου των καθώς και της προόδου που επιδείξανε, ή και το σε τι βαθμό επηρεάστηκαν. Ναι, πολλοί θητεύσανε στον πατριαρχικό ναό και δεν προκόψανε για διαφόρους λόγους (αρκετοί πανάξιοι), και άλλοι όχι. Φυσικά και θυμίζει Στανίτσα ο Πετρίδης, αφού τον μιμήθηκε σχεδόν φωτοαναστατικώς! Ο Δήμου και ο Εμμανουηλίδης ήταν οι μόνοι μαθητές (με τη στενή έννοια) του Στανίτσα στην Πόλη. Ο δε λόγος περί οφφικίων εδώ αφορά έναν και δεν είναι καθόλου ατελέσφορος, όσο και αν τεχνιέντως αποφεύγεται η νύξη από τους παροικούντας...
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...θεωρώ ότι μαζί με τους Χ. Δήμου και Β. Εμμανουηλίδη, ο Λ. Πετρίδης θυμίζει έντονα τον Στανίτσα της Πόλης (δεκαετία ᾽50), ως μαθητής του με την ευρεία έννοια του όρου. ...

...Φυσικά και θυμίζει Στανίτσα ο Πετρίδης, αφού τον μιμήθηκε σχεδόν φωτοαναστατικώς! Ο Δήμου και ο Εμμανουηλίδης ήταν οι μόνοι μαθητές (με τη στενή έννοια) του Στανίτσα στην Πόλη. ...

Συμφωνούμε επί της ουσίας. Υπήρξε μαθητής του με την ευρεία έννοια του όρου. Αν και η στενή θεώρηση τέτοιων θεμάτων αποδεικνύεται συχνά στείρα και ενίοτε παραμορφωτική της -συνήθως ευρύτερης- πραγματικότητας, παρά τον επιδιωκόμενο σκοπό (αποκατάσταση της αλήθειας).

Η (αναγκαστική) διδασκαλία του Πρίγγου στη Σχολή της Χάλκης πού εντάσσεται; Το ότι ο ίδιος παρέδωσε, κατ᾽επιταγήν, ιδιαίτερα μαθήματα στον Παπαμανωλάκη για μερικούς μήνες δεν κάνει τον τελευταίο μαθητή του; Τα "μαθήματα" που ο Στανίτσας ηχογράφησε ιδιωτικά για τον Πετρίδη δεν προδίδουν σχέση μαθητείας; κ.ο.κ.
 
Last edited:
Top