Βασίλειος Σπυριδόπουλος Άρχων οφικιάλιος

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Μόλις σήμερα έμαθα ότι ο κ. Βασίλης Σπυριδόπουλος Πρωτοψάλτης του Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης τιμήθηκε την περασμένη Κυριακή με το οφίκιο - πιθανόν του άρχοντος υμνωδού.
Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.
Του εύχομαι ο Θεός να του δίνει έτη πολλά και να τιμήσει το οφίκιο του.
 
οφίκιο - πιθανόν του άρχοντος υμνωδού.

Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως.

Ο Β. Σπυριδόπουλος θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος Θεσσαλονικιός ψάλτης.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Η χειροθεσία έγινε κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας στον Ι. Ν. Αγίου δημητρίου (πολιούχου) την 29η Νοεμβρίου 2009, όπου επίσης έγινε και η εις πρεσβύτερον χειροτονία του τ. διακόνου του Παν. Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Ανθίμου, π. Μακαρίου Τσιμέρη, στον οποίο ο Παναγιώτατος έδωσε και το οφφίκιo του Αρχιμανδρίτη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως.

Ο Β. Σπυριδόπουλος θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος Θεσσαλονικιός ψάλτης.

Πάντα άξιος ο δάσκαλος! Να ζει και να ψάλλει κ ως οφφικιάλος! Λόγω του ότι εδώ και αρκετό καιρό η ΜΧΕ αποφεύγει συστηματικά την απονομή του οφφικίου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου στους εκτός Πόλεως, έχω επιφυλάξεις για το αν όντως του αποδόθηκε το οφφίκιο του Πρωτοψάλτου. Κάποιος από τη Θεσ/νίκη θα μπορούσε να μας διαφωτίσει. Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για το οφφίκιο του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου.


Καλά Χριστούγεννα,
Δ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πάντα άξιος ο δάσκαλος! Να ζει και να ψάλλει κ ως οφφικιάλος! Λόγω του ότι εδώ και αρκετό καιρό η ΜΧΕ αποφεύγει συστηματικά την απονομή του οφφικίου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου στους εκτός Πόλεως, έχω επιφυλάξεις για το αν όντως του αποδόθηκε το οφφίκιο του Πρωτοψάλτου. Κάποιος από τη Θεσ/νίκη θα μπορούσε να μας διαφωτίσει. Έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για το οφφίκιο του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου.


Καλά Χριστούγεννα,
Δ.
Αγαπητέ Δημήτρη ο Βασίλης Σπυριδόπουλος πήρε το οφφίκιο του άρχοντα πρωτοψάλτη της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως.Αυτό είναι απόλυτα επιβεβαιωμένο.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ο Β. Σπυριδόπουλος θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος Θεσσαλονικιός ψάλτης.

Εγώ πάλι με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, τον βγάζω 19ο από αυτούς που ξέρω τουλάχιστον. Εντάξει, κι αυτή δεν είναι κακή θέση...

ΧΣ
 
Εγώ πάλι με ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, τον βγάζω 19ο από αυτούς που ξέρω τουλάχιστον. Εντάξει, κι αυτή δεν είναι κακή θέση...

ΧΣ

Χάρη χρόνια πολλά!
19ος καλύτερος στη Θεσσαλονίκη είναι μια χαρά!
Θα μας πεις όμως ποιοι είναι οι προηγούμενοι 18;
 
.... και στις 27 Δεκ Κυριακή ανήμερα του Αγίου Στεφάνου ,στον πανηγυρίζοντα ναό της Σκύδρας , δια χειρός του σεβασμιωτάτου μητροπολίτου Εδέσσης Ιωήλ , θα τιμηθεί ο Ηλίας Χριστοδούλου (ο επί 45 χρόνια πρωτοψάλτης του ναού και δασκαλός μας )με το οφίκιο του Άρχοντος( Μαϊστωρ; ..νομίζω )
 
...με ένα πρόχειρο υπολογισμό... τον βγάζω 19ο... κι αυτή δεν είναι κακή θέση...

Κανείς δεν υποστηρίζει το αντίθετο...

Χρόνια πολλά και καλά! Ευλογημένα Χριστούγεννα!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Μόλις σήμερα έμαθα ότι ο κ. Βασίλης Σπυριδόπουλος Πρωτοψάλτης του Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης τιμήθηκε την περασμένη Κυριακή με το οφίκιο - πιθανόν του άρχοντος υμνωδού.
Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.
Του εύχομαι ο Θεός να του δίνει έτη πολλά και να τιμήσει το οφίκιο του.

Α Ξ Ι Ο Σ !!!!!!!! Προ ολιγων μηνων ειχα αναρωτηθει σε καποιο σημειο του φορουμ , γιατι δεν ειχε γινει ακομα αυτη η απονομη .
Επι τη ονομαστικη του εορτη , ευχομαι ο Θεος να του χαριζει υγεια και μακροημερευση !
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Δρακκομαι :D:D:D:D:D της ευκαιριας και λεγω πως ημεις οι Πατρινοι αναμενομεν βεβαιως-βεβαιως , τουλαχιστον δυο Ναο-οφφικια :D:D:D:D:D!

Υ.Γ 1 Δια τους μη γνωριζοντες το "δρακκομαι " ειναι μεταμοντερνα αποδοση του λατινικου DRATTOMAI :D:D:D:D:D.

Υ.Γ 2 H papapetros τα βλεπει μεσα στο 2100 :eek::eek::eek:.

Υ.Γ 3 Μηπως μπερδεψα λιγο τη σειρα των αριθμων :(:(:(???
 
Last edited:
Top