Β΄ Αντίφωνο καθημερινών

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάντως είναι υπερβολή ίσως να χαρακτηρίσουμε το "Πρεσβείαις των Αγίων Σου..." ως εφύμνιον των Καθημερινών...
ενώ υπάρχει σαφή ένδειξη ότι το εφύμνιο αυτό ψάλλεται και εν Κυριακή.

δείτε και το μήνυμα αυτό
Ἔχεις ἀπόλυτο δίκιο. Ἔχει ὅμως τονιστεῖ τόσες φορές –καί σέ διάφορα σχετικά θέματα, καί ὄχι μόνον ἐκεῖ πού παραπέμπεις– ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον, πού πλέον ἔχει γίνει συνείδηση νομίζω ἀπό πλευρᾶς γνώσεως, ἄν καί ἀπό πλευρᾶς ἐφαρμογῆς ἀντιμετωπίζονται δυσκολίες ἀπό τούς μή εἰδότας, γιατί ἀκριβῶς δέν ἀπαιτεῖται νά τό ξέρει καί νά τό καταλαβαίνει ὁ (ἕνας) ψάλτης ἀλλά καί οἱ ἱερεῖς καί οἱ ἄλλοι τυχόν ψάλτες τῆς αὐτῆς συνάξεως, ὅπως φάνηκε.

Ἀναφορικά μέ τόν τίτλο, ἄν καί ἔχουμε τά «μέσα» καί ὁ Χρῆστος τώρα εἶναι συντονιστής καί θά μποροῦσε νά ἀλλάξει τόν τίτλο, γνωρίζουμε ὅτι αὐτό τό «καθημερινῶν» καταχρηστικά χρησιμοποιεῖται καί στό Ἐγκόλπιον, ἀφοῦ καί ὁ π. Κων. Παπαγιάννης σέ ὑποσημείωση –καί στήν Εἰσαγωγή– τό διευκρινίζει.

Διάβαζα μιά ὁμιλία πού ἔκανε ὁ J. Mateos τό 1969 στή Θεσσαλονίκη καί ἐκεῖ τά ὀνομάζει «τῶν κοινῶν ἡμερῶν», πού σημαίνει ὅλων τῶν ἡμερῶν, καί τῶν Κυριακῶν, ἐξαιρουμένων τῶν ἑορτῶν (δεσποτικῶν) πού ἔχουν δικά τους ἀντίφωνα καί ἐφύμνια.

Σ᾿ αὐτό τό θέμα, σύμφωνα καί μέ αἴτημα τοῦ θέσαντος, ἐκκρεμεῖ ἡ ἀνάρτηση τοῦ μουσικοῦ κειμένου τοῦ ἐφυμνίου «Πρεσβείαις τῶν ἁγίων σου...» σέ β΄ ἦχο, τό ὁποῖο πιστεύω ὅτι θά γίνει.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ἀναφορικά μέ τόν τίτλο, ἄν καί ἔχουμε τά «μέσα» καί ὁ Χρῆστος τώρα εἶναι συντονιστής καί θά μποροῦσε νά ἀλλάξει τόν τίτλο, γνωρίζουμε ὅτι αὐτό τό «καθημερινῶν» καταχρηστικά χρησιμοποιεῖται καί στό Ἐγκόλπιον, ἀφοῦ καί ὁ π. Κων. Παπαγιάννης σέ ὑποσημείωση –καί στήν Εἰσαγωγή– τό διευκρινίζει.

Τίτλος δηλαδή:
Ήχος εφυμνίου: "Πρεσβείαις των αγίων σου" των αρχαίων αντιφώνων της Θείας Λειτουργίας.

 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σ᾿ αὐτό τό θέμα, σύμφωνα καί μέ αἴτημα τοῦ θέσαντος, ἐκκρεμεῖ ἡ ἀνάρτηση τοῦ μουσικοῦ κειμένου τοῦ ἐφυμνίου «Πρεσβείαις τῶν ἁγίων σου...» σέ β΄ ἦχο, τό ὁποῖο πιστεύω ὅτι θά γίνει.

Το έχω γραμμένο για την Χορωδία Ψαλτικής Τέχνης του Δήμου Σκύδρας αλλά μόνο σε χειρόγραφο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τίτλος δηλαδή:
Ήχος εφυμνίου: "Πρεσβείαις των αγίων σου" των αρχαίων αντιφώνων της Θείας Λειτουργίας.

Ἐννοοῦσα νά μείνει ὡς ἔχει καί ὅποιος διαβάζει τό θέμα, ἄς καταλάβει...
Ἐπειδή καί ἐπί τοῦ ὑπάρχοντος τίτλου γίνεται σχολιασμός. Ἄν ἀλλάξει, ποῦ θά πᾶνε τά σχόλια;
Ἐπίσης δίδεται καί τό «Σῶσον ἡμᾶς» ὡς μουσικό κείμενο, ἀφοῦ τό θέμα εἶναι τά δύο αὐτά ἐφύμνια σέ πλ. α΄.


Το έχω γραμμένο για την Χορωδία Ψαλτικής Τέχνης του Δήμου Σκύδρας αλλά μόνο σε χειρόγραφο.
Ἀνεβασέ το· τί περιμένεις.
Κι ἐγώ περιμένω ἀπάντηση. Ὁ Ζάχαρης γράφει ὅτι τό λέει «ἐκ προφορικῆς παραδόσεως». Περιμένω νά μοῦ ποῦν ἄν ἔχει καταγραφεῖ κάπου.



 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Σ᾿ αὐτό τό θέμα, σύμφωνα καί μέ αἴτημα τοῦ θέσαντος, ἐκκρεμεῖ ἡ ἀνάρτηση τοῦ μουσικοῦ κειμένου τοῦ ἐφυμνίου «Πρεσβείαις τῶν ἁγίων σου...» σέ β΄ ἦχο, τό ὁποῖο πιστεύω ὅτι θά γίνει.



Επισυνάπτω σε pdf το εφύμνιο μετά των στίχων σε ήχο δεύτερο, όπως το ψάλλουν κατά προφορική παράδοση, ο κ. Βασίλης Ζάχαρης, οι Ιεροψάλτες στον Άγιο Λουκά Πατησίων όπως μου το έψαλλεν στο τηλέφωνο ο Πατήρ Μάξιμος, και εγώ θεωρώ πως είναι παραδοσιακό.
Η καταγραφή των στίχων και του εφυμνίου έγινε από εμένα με την σύμφωνη γνώμη και του Πατρός Μαξίμου, τον οποίο και ευχαριστώ για την πολύ μεγάλη του προσφορά στο Ψαλτολόγιο.
Στο pdf επάνω αριστερά στον ''συνδετήρα'' επισύναψα και το ηχητικό από τον Μελωδό.
Εξυπακούεται πως είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διόρθωση.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Το β΄ εφύμνιο των αρχαίων αντιφώνων.pdf
    799.2 KB · Views: 284

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Απ' όσο γνωρίζω, και ο Ι. Σακελλαρίδης είχε μελοποιήσει σε πλ. α΄ όχι μόνο τα αντίφωνα αλλα και το "Ο μονογενής Υιός..." (στο οποίο παρεμπιπτώντως είχε σημείωση ότι είναι έργο του Ιουστινιανού). Το κείμενο δεν το έχω, πρέπει να υπάρχει στο βιβλίο του σε ευρωπαϊκή σημειογραφία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απ' όσο γνωρίζω, και ο Ι. Σακελλαρίδης είχε μελοποιήσει σε πλ. α΄ όχι μόνο τα αντίφωνα αλλα και το "Ο μονογενής Υιός..." (στο οποίο παρεμπιπτώντως είχε σημείωση ότι είναι έργο του Ιουστινιανού). Το κείμενο δεν το έχω, πρέπει να υπάρχει στο βιβλίο του σε ευρωπαϊκή σημειογραφία.
Διάβασε αὐτό τό θέμα.
Ἐπίσης διάβασε ἀπό αὐτό μήνυμα καί κάτω.
Ἀκόμη, ψᾶξε κι ἐδῶ.


 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πάτερ μου, σας χιλιοευχαριστώ γιατί, ως σχετικά καινούριος στο forum, δεν είχα προλάβει να τα διαβάσω όλα αυτά ούτε είχα ανακαλύψει αυτά που περιέχονται στο τελευταίο σας link. Έχω κάποια έργα του Σακελλαρίδη κι επειδή παρατήρησα ότι δεν έχουν ανεβεί θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω εγώ (για να δουν και μερικοί :D τι εστί το...βερύκοκο ονόματι Σακελλαρίδης) :wink:
 

Chrysaphis

Νέο μέλος
Αγαπητε Χρηστο,

Υπαρχει τα α' Αντιφωνα και β' Αντιφωνα σε πλ.α' στην Μελοποιημενη Θεια Λειτουργια του Νικολαου Μαλαξιανακη απο το Χανια. ειναι στην σελιδα 11 -14.

Αν βρω ευκαιρια να σου το κανω σκαν.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Πές τα πάτερ... πες τα...

Απευθύνεται, ΑΛΛΑ όταν ο ενημερωμένος ιεροψάλτης τα πει, ο μη ενημερωμένος λειτουργός τον ρωτάει μετά την ακολουθία (στην καλύτερη των περιπτώσεων)...

...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ?

Του λες λοιπόν "το γράφει εδώ" ή "το λέει εκεί" και λαμβάνεις το...

...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΝΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ :eek::eek:

Μετά σου λέει γιατί τα λέμε στις μονές και όχι στις ενορίες...

Και να ρωτήσω λοιπόν:

ΓΙΑΤΙ η κάθε μητρόπολη δεν έστειλε φυλλάδιο (όχι φοβερά πράγματα) με τα ένα-δυο-τρια βασικότερα λάθη στην βασικότερη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ακολουθία, δηλαδή στην Θεία Λειτουργία με την ΕΝΤΟΛΗ να διαβαστούν από ιερέα-ψάλτη αλλά και στον άμβωνα προς ενημέρωση του λαού? Και να εφαρμοστούν...

π.χ. Εφύμνια, Δόξα Και Νυν Κοντακίου, Πάσαν "νυν", Πληρωθήτω, και ό,τι άλλο τέλος πάντων...

Μετά δεν φταίει και τόσο ο ιερέας που ρωτάει "που τα βρήκες" αλλά ΑΛΛΟΙ...



Ότι και πριν.

ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ότι ο ενημερωμένος ιερέας καμιά φορά κάνει σύσταση ορθότητας στον ανενημέρωτο ψάλτη στον οποίο καμιά φορά λείπει το "να'ναι ευλογημένο" και συνεχίζει (περιφρονητικά) το δικό του οπότε από ανενημέρωτος προάγεται σε απαράδεκτος.



+10000000


Επειδή ο ναός που ψάλλω λειτουργεί κάθε μέρα, αλλά με άλλον ιερέα, έρχομαι πάντα σε συνεννόηση μαζί του για την ψαλμώδηση και των τριών αντιφώνων κι ας έχω λειτουργήσει μαζί τους πάρα πολλές φορές. Η σύγχυση που επικρατεί όντως είναι πολλή μεγάλη και καλό θα ήταν κάποτε, όπως σωστά αναφέρθηκε, να σταλεί μια ενημέρωση από την Ιερά σύνοδο προς τις Μητροπόλεις, έτσι ώστε ιερείς και ψάλτες να έχουν επίγνωση της τάξης που ακολουθείται.
Πάντως, το εγκόλπιο του πατρός Κ. Παπαγιάννη είναι πολύ καλύτερο από το σύνηθες της αποστολικής διακονίας. Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή να λέγαμε πως σιγά-σιγάθα πρέπει να αντικαταστήσει το της αποστολικής διακονίας. Εμείς χρησιμοποιούμε πλέον μόνο αυτό. Σε πολλά σημεία του (για να μη πω σε όλα) είναι σύμφωνο και με τον Ι. Φουντούλη. Βέβαια, το κακό είναι ότι σε πολλές ακόμη ενορίες αγνοείται η ύπαρξή του.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή ο ναός που ψάλλω λειτουργεί κάθε μέρα, αλλά με άλλον ιερέα, έρχομαι πάντα σε συνεννόηση μαζί του για την ψαλμώδηση και των τριών αντιφώνων κι ας έχω λειτουργήσει μαζί τους πάρα πολλές φορές. Η σύγχυση που επικρατεί όντως είναι πολλή μεγάλη και καλό θα ήταν κάποτε, όπως σωστά αναφέρθηκε, να σταλεί μια ενημέρωση από την Ιερά σύνοδο προς τις Μητροπόλεις, έτσι ώστε ιερείς και ψάλτες να έχουν επίγνωση της τάξης που ακολουθείται.
Πάντως, το εγκόλπιο του πατρός Κ. Παπαγιάννη είναι πολύ καλύτερο από το σύνηθες της αποστολικής διακονίας. Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή να λέγαμε πως σιγά-σιγά θα πρέπει να αντικαταστήσει το της αποστολικής διακονίας. Εμείς χρησιμοποιούμε πλέον μόνο αυτό. Σε πολλά σημεία του (για να μη πω σε όλα) είναι σύμφωνο και με τον Ι. Φουντούλη. Βέβαια, το κακό είναι ότι σε πολλές ακόμη ενορίες αγνοείται η ύπαρξή του.
Νά προσέχουμε τί γράφουμε. Τό (νέο) Ἐγκόλπιον Ἀναγνώστου καί Ψάλτου, ἐπιμελείᾳ τοῦ π. Κων. Παπαγιάννη, εἶναι ἔκδοση τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας. Δές σχετικό θέμα.

Ἐπίσης στά προηγούμενα ἔχει ἀναφερθεῖ ποῦ τό Τυπικό Βιολάκη (ΤΜΕ) καθώς καί τά Δίπτυχα (στά τοῦ 2010 σσ. 39-40) ὑπάρχει σαφής ἀναφορά. Ὁπότε δέν τίθεται θέμα «ἐπιγνώσεως»...


 

vasvas1970

Βασίλειος Λεμέσιος ο Κύπριος
Ανεβάζω το σχετικό μέλος (του εφυμνίου του β' αντιφώνου) έτσι όπως ψάλλεται στον Ι. Ν. Αγίων Αναργύρων Επταπυργίου (Ακροπόλεως) Θεσσαλονίκης σε βάθος 10ετίας κάθε Κυριακή (εκτός των γνωστών εξαιρέσεων) ύστερα από σχετική συνεννόηση με τον προϊστάμενο του ναού ο οποίος αντιλήφθηκε την ορθότητα της χρήσης του (βλ. τη σχετική - γνωστή τώρα σε πολλούς ψάλτες - αναφορά του π. Κωνσταντίνου στο Εγκόλπιο όπως έχει προαναφερθεί).
 

Attachments

  • β' αντίφωνον Λειτουργίας (καθημερινών).pdf
    687.7 KB · Views: 71
Top