[Ερώτηση] Αφαίρεση υδατογραφήματος στο pdf

yuemm

Μέλος
Καλησπέρα .
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να αφαιρεθεί το υδατογράφημα από τα pdf των Δημοσίων Βιβλιοθηκών;
Αποστέλλω συμημμένο κι ένα δείγμα .
Προσπάθησα με το Acrobat Reader 8 pro να το αφαιρέσω (Document-Watermark-Remove) όπως έχω κάνει στα της "Ανέμης" ,αλλά δε μπορείνα αφαιρεθεί.
Ευχαριστώ .
 

Attachments

  • Ερμηνεία της εξωτερικής μουσικής και εφαρμογή αυτής εις την καθ' ημάς μουσικήν.pdf
    3.2 MB · Views: 120

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επιλέγοντας update στο υδατογράφημα, φαίνεται η απάντηση στο ερώτημα. Το πρόγραμμα της adobe, δεν αναγνωρίζει κάποιο υδατογράφημα στο έγγραφο, διότι αυτό που βλέπουμε δεν δημιουργήθηκε από το ίδιο το πρόγραμμα, αλλά χρησιμοποιήθηκε άλλο. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να διαχειριστεί το υδατογράφημα αυτό καμία έκδοση του acrodat.
Ή λοιπόν θα πρέπει να ζήσουμε με αυτό, ή να γίνει εξαγωγή των εικόνων που αποτελούν το pdf και επεξεργασία με κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα, όπως το photoshop (αν υπάρχει η απαιτούμενη υπομονή).
Υπάρχει και η πιθανότητα οι εικόνες να τοποθετήθηκαν στο word και μέσω αυτού να μπήκε το υδατογράφημα, είναι μία λύση που πολλοί επιλέγουν. Στην περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αφαίρεσή του, παρά μόνο μέσω του πηγαίου αρχείου word, κάτοχος του οποίου θα είναι σίγουρα μόνο ο υπεύθυνος της βιβλιοθήκης...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὑπάρχουν σπαστήρια, ἁπλὰ βάλε στὸ google remove watermark ἤ κάτι ἀνάλογο καὶ θὰ βγάλει πολὺ πράγμα. Τὰ περισσότερα εἶναι shareware, ἀλλὰ μπορεῖς νὰ τὰ βρεῖς σὲ torrent ἤ μέσω rapidshare σπασμένα.

Καλὸ ψάξιμο.
 

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Eχω έναν γνωστό μου ο οποιος είναι πολύ καλος με τους υπολογιστες και τον έχω δει να κανει πολυ γρηγορα αυτο το πράγμα. Θα του το δείξω αυτό που γράφεις να δουμε. Έσβησε την εικόνα που φαινόταν πίσω από το κείμενο, όχι μόνο σε ένα φύλλο αλλά σε πολλές σελίδες.
Στο [Σημείωμα συντονιστή: Σύνδεσμος αποσύρθηκε λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων] έχει ανεβασει ολόκληρη τη μεγάλη εβδομάδα. Χρησιμοποιεί το πρόγραμμα της adobe και μπορεί καπως και επεξεργάζεται με οποιον τρόπο θέλει τα pdf. Δεν επεξεργάζεται εικόνες αλλά το pdf δηλαδη.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα .
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να αφαιρεθεί το υδατογράφημα από τα pdf των Δημοσίων Βιβλιοθηκών;
Αποστέλλω συμημμένο κι ένα δείγμα .
Προσπάθησα με το Acrobat Reader 8 pro να το αφαιρέσω (Document-Watermark-Remove) όπως έχω κάνει στα της "Ανέμης" ,αλλά δε μπορείνα αφαιρεθεί.
Ευχαριστώ .
Επισυνάπτω τις 10 πρώτες σελίδες. Είναι το καλύτερο που μπόρεσα, διότι το υδατογράφημα είναι πολύ πιο έντονο από το κείμενο
 

Attachments

  • 01-10.pdf
    315.1 KB · Views: 66

NKontis

Παλαιό Μέλος
Νομίζω πως εννοείς κάτι τέτοιο. Για τα εύκολα υδατογραφήματα (όπως είναι το μεγάλο του βιβλίου σου και όχι το μικρό στο κάτω μέρος της σελίδας) η δουλειά είναι πολύ εύκολη. Πρώτον χρειάζεται να έχεις το Adobe Acrobat Pro και όχι το Adobe Reader. Αφού ανοίξεις το βιβλίο πηγαίνεις στο μενού Tools -> Advanced Editing -> TouchUp Object Tool. Με αυτό το εργαλειάκι εάν κάνεις κλικ πάνω στα γράμματα του υδατογραφήματος (προσοχή όχι πάνω στην υπόλοιπη σελίδα γιατί θα σου σβήσει την σελίδα) θα σχηματιστεί ένα πλαίσιο που περιλαμβάνει το υδατογράφημα. Με ένα delete σβήνει. Τόσο απλά. Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ. Η διάταξη του μενού μπορεί να διαφέρει λίγο στο υπολογιστή σου γιατί εγώ έχω την έκδοση του Acrobat για Mac.
 

Attachments

  • Ερμηνεία της εξωτερικής μουσικής και εφαρμογή αυτής εις την καθ' ημάς μουσικήν.pdf
    3.2 MB · Views: 57

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασίλη με το Photoshop το επεξεργάστηκες ;

Νομίζω πως ο αγαπητός κ. Νεκτάριος Κόντης τα γράφει σωστά και καλύτερα.
Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως διότι άν και έχω το προφεσιοναλ δεν γνωρίζω παρά μόνο λίγες από τις πάρα πολλές του δυνατότητες
Τώρα, μπορώ αυτό που μας ανέβασε τώρα ο κ. κ. Νεκτάριος να το κάνω καλύτερο, με ηλεκτρονική εκτύπωση σε tif σε 300 mpls, επεξεργασία με την φωτεινότητα, περικοπή του υποσέλιδου, και θα είναι τέλειο.
Αν κάνετε υπομονή το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρώτα ο Θεός θα το ανεβάσω.
 
Last edited:

yuemm

Μέλος
Σας ευχαριστώ όλους ,γιατί έχω κατεβάσει και άλλα πολλά μη μουσικά τεκμήρια από τις εν λόγω βιβλιοθήκες .
Μία τελευταία ερώτηση κ.Νεκτάριε.Μπορεί αυτό που λέτε να γίνει αυτομάτως σε όλο το κείμενο ή πρέπει σελίδα σελίδα ;
Επίσης ,Βασίλη, μήπως μπορείς να μου πείς βήμα βήμα αυτό που γράφεις για την επεξεργασία;
Και πάλι ευχαριστώ.
Υ.Γ.Ως αντίδωρο για τη βοήθειά σας ανεβάζω ένα παλιό τεκμήριο για τον Μέγα Βασίλειο που αχολείται με την διαπαιδαγώγηση των παιδιών,και στην παρακάτω διεύθυνση την Μουσική Κυψέλη του Πέτρου(ήταν γύρω στα 26Mb ,γι΄αυτό).
http://rapidshare.com/files/392862534/________________________________________.pdf.html
 

Attachments

  • Βασιλείου του Μεγάλου Δόξαι Παιδαγωγικαί.pdf
    3.2 MB · Views: 43

NKontis

Παλαιό Μέλος
Επειδή είδα πως σας αρέσουν τα περιποιημένα πράγματα και πάντα κοιτάτε για το καλύτερο αφιέρωσα ένα μισαωράκι για να καθαρίσω το βιβλίο με το Photoshop. Λίγο καθάρισμα, λίγο κεντράρισμα (όχι ακριβώς), λίγο φτιάξιμο του μεγέθους των σελιδών, μία σμίκρυνση του μεγέθους του αρχείου και ιδού το αποτέλεσμα. Μπορούσαν να γίνουν και άλλα πράγματα. Εάν δεν σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα τότε θα πρέπει να περιμένετε την έκδοση του κ. Βασίλη γιατί δεν έχω άλλο χρόνο για να κάνω κάτι καλύτερο.

Όσο για την αφαίρεση του υδατογραφήματος εξαρτάται από αυτόν που το έχει βάλει. Στα βιβλία π.χ. της βιβλιοθήκης του πανεπιστημίου της Κρήτης που κυκλοφορούν με μία στρογγυλή σφραγίδα στο κάτω μέρος αρκεί να αφαιρέσουμε την σφραγίδα μία μόνο φορά και αυτή αφαιρείται από όλες τις σελίδες. Στο βιβλίο όμως αυτό εδώ κάθε υδατογράφημα είχε περαστεί ξεχωριστά οπότε πρέπει να το αφαιρέσουμε από όλες τις σελίδες.
 

Attachments

  • Ερμηνεία της εξωτερικής μουσικής και εφαρμογή αυτής εις την καθ' ημάς μουσικήν.pdf
    1.9 MB · Views: 76
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Νομίζω πως ο αγαπητός κ. Νεκτάριος Κόντης τα γράφει σωστά και καλύτερα.
Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως διότι άν και έχω το προφεσιοναλ δεν γνωρίζω παρά μόνο λίγες από τις πάρα πολλές του δυνατότητες
Τώρα, μπορώ αυτό που μας ανέβασε τώρα ο κ. κ. Νεκτάριος να το κάνω καλύτερο, με ηλεκτρονική εκτύπωση σε tif σε 300 mpls, επεξεργασία με την φωτεινότητα, περικοπή του υποσέλιδου, και θα είναι τέλειο.
Αν κάνετε υπομονή το αργότερο μέχρι την Δευτέρα πρώτα ο Θεός θα το ανεβάσω.

Επισυνάπτω ολόκληρο το αρχείο επεξεργασμένο.
Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα.
Ως προς την επεξεργασία.
1. Έκανα save όλο το pdf σε εικόνες σε υψηλή ανάλυση 600 .tif
2. Κάθε εικόνα χωριστά έκανα επεξεργασία της φωτεινότητας κλπ και αποκοπή του υδατογραφήματος που απέμεινε στην βάση των σελίδων καθώς και των μεγάλων κενών που υπήρχαν.
3. Αντιγραφή και επικόλληση σε αρχείο word, και στη συνέχεια σελίδα σελίδα έκανα μεγέθυνση σε μέγεθος Α4, και στη συνέχεια εκτύπωση sε pdf.
Με πήρε αρκετό χρόνο, όμως επειδή τις εντολές αυτές τις χρησιμοποιώ ταχύτατα, δεν με ''κούρασε'' αφού έδωσα και τον λόγο μου.
 

Attachments

  • Ερμηνεία της εξωτερικής μουσικής και εφαρμογή αυτής εις την καθ' ημάς μουσικήν.rar
    19.1 MB · Views: 34

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Πως μπορούμε μεσω του adope professional να διαγράψουμε τα υδατογραφήματα αλλά όλα με τη μια;
Το θέλω για τα υδατογραφήματα των βιβλίων του Google.
Ένα ένα βγαίνουνε αλλά για βιβλία των 500 σελίδων είναι εξαιρετικά δύσκολο από ότι καταλαβαίνετε.
 

yuemm

Μέλος
Θα πας εκεί που λέει Document ,μετά θα επιλέξεις Watermark ,και μετά Remove.
(Υπ'όψιν όμως ότι κάποια υδατογραφήματα αφαιρούνται με άλλον τρόπο.Γι'αυτό δες στο αμέσως προηγούμενο φύλλο αυτής της συνεδρίας).
 
Top