Αυτοσχεδιασμοί πάνω στο Ανοίξω το στόμα μου

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πρόσφατα έπεσα πάνω στο πολύ ενδιαφέρον αυτό βιντεάκι. Είναι από παλιά εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης, όπου γίνονται οργανικοί αυτοσχεδιασμοί πάνω στο Ανοίξω το στόμα μου. Προεξάρχει ο Γιώργος Κόρος στο βιολί, με τον Αριστείδη Μόσχο στο σαντούρι και το Νίκο Σαραγούδα στο ούτι. Οι άλλοι δύο (ταμπουρά και τουμπερλέκι) δεν ξέρω ποιοι είναι. Λανθασμένα βέβαια αναγράφεται στον τίτλο μακάμ χουζάμ, καθώς η αντιστοιχία του λεγέτου ήχου είναι το μακάμ σεγκιάχ. Μόνο ο δάσκαλος κυρ Νίκος Σαραγούδας δίνει πιο καθαρά το ΖΩ ύφεση και το χρώμα σεγκιάχ!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ο παίκτης του ταμπουρά είναι ο μακαρίτης φίλος Φετί (Fethi Ozlutas, αν θυμάμαι καλά το επώνυμό του), Κούρδος πρόσφυγας. Ζούσε εδώ στην Αθήνα για αρκετά χρόνια με τον αδελφό του από τα τέλη της δεκαετίας του '80, φίλος και συνεργάτης του Ross Daly και του Περικλή Παπαπετρόπουλου. Αρρώστησε όμως από το σηκώτι του και κάποια στιγμή έφυγε στην Ολλανδία για καλλίτερη περίθαλψη. Δεν άντεξε όμως τελικά κι εκεί και πέθανε νέος. Πηγαίναμε τότε που ζούσε εδώ αρκετές φορές να τον δούμε να παίζει και να τραγουδά, για να "κλέψουμε" κανένα κόλπο στον ταμπουρά. Κάποιοι φίλοι εδώ φρόντισαν να βγεί και μια κασέττα μ' αυτόν, για να βοηθηθεί κάπως και οικονομικά. Θεός σ'χωρέσ' τον.
 
Top