Αρχιερατικαί Χοροστασίαι

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ψάχνοντας τα δεδομένα του FORUM, βρήκα κάτι σχετικό με τις Αρχιερατικές Χοροστασίες. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, ανεβάζω μιά σχετική εργασία μου.

Attachments

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι περίεργο! Δε λέει πως εισερχόμενος ο Αρχιερεύς συνομιλεί με τους ενορίτας που αναμένουσι εναγωνίως τον χαιρετισμόν και ασπασμόν του, καθώς και την φιλοφρόνησιν, ούτε πως εισερχόμενος κουβεντιάζει για τα τρέχοντα ζητήματα που απασχολούν την ενορίαν. Αχ αυτή η τάξη! Πολύ αυστηρή δεν είναι;

Ευχαριστούμε Άρχοντα! Ωραία τα γράφετε! Τι κάνουμε, όμως, όταν ο επίσκοπος φέρεται δεσποτικά και απαιτεί τα παράτυπα;

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όσο για το «Κέλευσον», στην πατριαρχική παράδοση δεν ψάλλεται «με μουσικήν απόχρωσιν, του φερωνύμου ήχου» αλλά, σαν απαγγελία, λέγεται σε κλιτόν. Η σύνθεσή του σε κάθε ήχο είναι νεοτεριστικό φαινόμενο.

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ψάχνοντας τα δεδομένα του FORUM, βρήκα κάτι σχετικό με τις Αρχιερατικές Χοροστασίες. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, ανεβάζω μιά σχετική εργασία μου.
Ευχαριστούμε, Άρχοντα! Κάτι παρόμοιο είχα γράψει και εγώ μια φορά κι' έναν καιρό (Ελληνιστί και Αγγλιστί) για τους δικούς μας εδώ, κατά παράκληση του Μητροπολίτου μας. Μου πρότεινε να το κάνω πιο επίσημο για να τυπωθη.

Απόστολος

alogo

παμπαλαιο μελος
καλημερα.
Χτεσ ετυχα σε εκκλησια που ειχε παει ο δεσποτησ να λειτουργησει λογω μνημοσυνου,και στην απολυση στην εκφωνηση εν ειρηνη προελθωμεν,βγαινει ο ιερεασ στην ωραια πυλη,και απαντα ο ψαλτησ κυριε ελεησον τρισ δεσποτα αγιε ευλογησον.ειναι σωστο?

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
καλημερα.
Χτεσ ετυχα σε εκκλησια που ειχε παει ο δεσποτησ να λειτουργησει λογω μνημοσυνου,και στην απολυση στην εκφωνηση εν ειρηνη προελθωμεν,βγαινει ο ιερεασ στην ωραια πυλη,και απαντα ο ψαλτησ κυριε ελεησον τρισ δεσποτα αγιε ευλογησον.ειναι σωστο?
Έτσι γράφει εδώ.

καλημερα.
Ὁ διάκονος (ἢ ὁ ἀρχιερεὺς κατὰ τὴν συνήθειαν): Ἐν εἰρήνῃ προέλθωμεν.
Ὁ χορός: Ἐν ονόματι Κυρίου.
Ὁ διάκονος: Τοῦ Κυρίου δεηθῶμεν.
Ὁ χορός: Κύριε ἐλέησον.

Σχετικό: http://analogion.com/forum/showthread.php?p=30714#post30714

Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε πολύ, γιά μιά ἀκόμη φορά, τόν Ἄρχοντα γιά τίς κατατοπιστικές διατάξεις.
Φέτος εἴχαμε ἀρχιερατικές χοροστασίες στήν Ἀποκαθήλωση καί στόν Ἐπιτάφιο.
Χαμηλόφωνο «Εἰς πολλά...» πρό τῶν Μ. Ὡρῶν, μετάβαση στόν Ἑσπερινό χωρίς τίποτε, «Εἰς πολλά...» μετά τό Εὐαγγέλιο καί τίποτε ἄλλο μέχρι τήν ἀπόλυση (χωρίς «Τὸν Δεσπότη...»). Στό Ἐπιτάφιο ἄνευ «Εἰς πολλά...» στήν εἴσοδο, μόνον μετά τό Εὐαγγέλιο καί σαφῶς χωρίς «Τὸν Δεσπότη...» στήν ἀπόλυση.
Αὐτά ἤθελαν καί οἱ ἀρχιερεῖς.