Αριστείδης Δελιανίδης:Ηχογραφήσεις

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Πολύ ωραίος ψάλτης ο κ.Αριστείδης.Έτυχε να τον γνωρίσει πριν από χρόνια σε ένα μνημόσυνο ο πατέρας μου στην Ξάνθη και έκτοτε διατηρούμε οικογενειακή επαφή.Θα ανεβάσω διάφορα από ένα cd που πολύ ευγενικά χάρισε στον πατέρα μου με διάφορες ζωντανές ηχογραφήσεις.Καλή ακρόαση.

Attachments

PAPAZ DIMITRIOS

PAPAZ DIMITRIOS

PAPAZ DIMITRIOS

PAPAZ DIMITRIOS

Και σας καληνυχτίζω με τα υπόλοιπα του κ.Αριστείδη.Να τον έχει ο Θεός καλά και να μας ταξιδεύει με την μελωδικότητα και την γλυκύτητα του.Αύριο πρώτα ο Θεός σας έχω μπόλικο Στανίτσα από cd που δεν έχει αναρτηθεί στο ψαλτολόγιο και που ο δημιουργός του μου έδωσε την άδεια για ανάρτηση.Ες αύριον λοιπόν τα σπουδαία και ο Θεός μαζί μας αδέλφια.
Υ Γ Αφήνω και λίγα για αύριο.Μη σας πέσουν δυσκολοχώνευτα:p:p:p:p.

Attachments

paganus

Παλαιόν μέλι
Ο κύριος Δελιανίδης, καθηγητής Βυζ. Μουσικής στην Εκκλησιαστική Σχολή Ξάνθης, δίδαξε πολλές φουρνιές μαθητών την μουσική και πάρα πολλοί ψαλτες τον είχαν δάσκαλο και του οφείλουν πολλά! Είναι σπουδαίος!
Πείτε ρε παιδιά!

PAPAZ DIMITRIOS

Και αυτά τα ολίγα.Καλημέρα σ'όλους αδέλφια.

Attachments

aneff

Ευφροσυνίδης Αναστάσιος
Εξαιρετικός ψάλτης. Ξεχωρίζει με τη μελωδική έντεχνη φωνή του, βαδίζοντας πιστά στο δρόμο της πατριαρχικής παράδοσης.

ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΑΚΗΣ

Πρωτοψάλτης Ιερού Ναού Αγίου Ελευθερίου Ξάνθης
Ο κύριος Αριστείδης Δελιανίδης ήταν ο πρώτος μου δάσκαλος στη Βυζαντινή Μουσική. Είχα τη χαρά να μαθητεύσω κοντά του και να είμαι μέλος του ιεροψαλτικού του χορού στον Καθεδρικό Ναο Της του Θεού Σοφίας Ξάνθης στα πρώτα χρόνια της ενασχόλησης μου με την ψαλτική τέχνη. Τον ευχαριστώ και από εδώ εκ βάθους καρδίας για όλα όσα πρόσφερε και σε εμένα και στους υπόλοιπους μαθητές του με την εργατικότητα και το ακατάπαυστο μεράκι για την καθ'ημας μουσική! Δάσκαλε να σε έχει ο Θεός καλά και να σε ενδυναμώνει!

Ο κύριος Άρης Δελιανίδης δίδαξε την Βυζ Μουσική σε πολλές φουρνιές μαθητών στο Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο και Λύκειο της Ξάνθης, μεταξύ όλων αυτών και η ελαχιστότητά μου που είχα την ευλογία να φοιτήσω την περίοδο 1990-1995. Τον ευχαριστώ για ό,τι μου προσέφερε και εύχομαι ο Θεός να τον χαρίζει πολλά και ευλογημένα έτη να δοξολογεί τα μεγαλεία Του.