[Ψάχνω] Απολυτίκιον / Ακολουθία Αγ. Τηλεμάχου

Timos Prattas

Νέο μέλος
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Αύριο, 1 Ιανουαρίου, εορτάζεται η Περιτομή του Κυρίου και η μνήμη του Αγ. Βασιλείου. Όμως, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ακολουθία - ή, έστω και ένα απολυτίκιο - για τον Αγ. Τηλέμαχο, μάρτυς του 5ου αιώνος. Αν δεν υπάρχει, σίγουρα κατανοητό...όμως, αν υπάρχει, θα ήθελα να τον τιμήσω τον Άγιο.

Εύχομαι Καλη και Ευλογημένη Χρονιά σε όλους! :)

τπ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε κ. Νεοκλῆ. Πρίν ἀπαντήσετε θά ἔγραφα ὅτι δέν βρῆκα τέτοιο ἅγιο στό ὀρθόδοξο ἁγιολόγιο/συναξαριστή. Ἄς εἶναι, καί πάλι εὐχαριστοῦμε, καί ἄς πρεσβεύει καί γιά μᾶς.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αὐτό τό εἶδα τό πρωί. Μάλιστα διάβασα «Δεν είναι διασταυρωμένη η ύπαρξη του Αγίου, ή τα βιογραφικά στοιχεία του ή η ημερομηνία εορτής του».
Ἐννοῶ στά βιβλία μας, ἐκτός Μηναίου, στό πληρέστατο τοῦ Πλατανίτη, τοῦ Εὐστρατιάδη ἤ τόν Μ. Συναξαριστή τοῦ Λαγγῆ καί τόν τοῦ Ἀθωνίτου.
Δέν ξέρω πῶς ὁ ἀρθογράφος γράφει ὅτι καταχωρήθηκε στά Μαρτυρολόγια.
Πάντως ὁ Νεκτάριος τόν ἔχει στό φυλλάδιό του καί μάλιστα μέ δίστιχο (δέν ξέρω ποῦ τό βρῆκε).
Καί πάλι λέω «ἄς πρεσβεύει καί γιά μᾶς»!

katerinapapa

Νέο μέλος
Χαίρεται και από μένα,
ψάχνω κι εγώ κάποιο βιβλίο με το βίο του αγίου Τηλεμάχου ή έστω κάποια εικόνα του. Έχετε κάτι υπόψιν σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σχετικές πληροφορίες υπάρχουν στην "Εκκλησιαστική Ιστορία" του Θεοδωρήτου Κύρου. Βρήκα μόνο το αγγλικό απόσπασμα, το οποίο και παραθέτω, από το βιβλίο αυτό (σελ.326-327). Δεν μπόρεσα να το εντοπίσω στην ελληνική Πατρολογία.

Attachments

katerinapapa

Νέο μέλος
Ευχαριστώ πολύ! Θα το ρίξω μια ματιά και συγχρόνως έστειλα και μηνύματα σε αρκετούς εκκλησιαστικούς εκδοτικούς οίκους, μήπως υπάρχει κάτι και στα ελληνικά!

tilemachos

Νέο μέλος
Xαίρετε
Το Δεκέμβριο του 2005 απέστειλα στον ιστοτόπο www.eortologio.gr ερώτηση σχετικά με την ύπαρξη Αγίου με το όνομά μου(Τηλέμαχος) προσπαθώντας επι χρόνια να μάθω κ ρωτώντας ιερωμένους σχετικά. Η απάντηση ήρθε σχετικά σύντομα απο τους λειτουργούντες τον ιστοτόπο οτι πράγματι υπάρχει. Η χαρά μου ήταν μεγάλη. http://www.eortologio.gr/data/bios.php/?id=1588

Δεν γνωρίζω γιατί ένας τόσο αμαρτωλός κ ανάξιος (δεν είναι σχήμα λόγου ή ταπεινότητας είναι η πάσα αλήθεια) όπως εγώ, επελέγην να γίνω αφορμή για να γίνει γνωστή η ημερομηνία εορτασμού του Αγίου, νιώθω όμως πραγματικά ευφορία κ ικανοποίηση. Μακάρι ο Άγιος να βρεθεί δίπλα μου κ να γίνει οδηγός μου προς την αρετή. Απο εσάς ζητώ να προσευχηθείτε να βρω το σωστό δρόμο γιατί πραγματικά το χρειάζομαι...

Σας ευχαριστώ. Ο θεός να σας έχει καλά

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θεοδώρητος Κύρου, Ἱστορία Ἐκκλησιαστική, PG 82, στ. 1256.

[Σημειώνει καὶ ἄλλη γραφὴ τοῦ ὀνόματος «Τηλεμάχιος»]

Attachments