Αντιρρήσεις περί Αγιορείτικων βιβλίων;

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
ρε παιδια να σας ρωτισω.εγω πρωσφατως αγωρασα το βιβλιο ψαλτιριον τερπνον της σιμωνος πετρας και την θεια λειτουργια του πετριδη για τις παρα πολλυ καλες μουσικες γραμμες.Με τα αγιοριτικα βιβλια(ας το θεσω ετσι γιατι δεν μπορω αλλιως)πιες ειναι η αντιρρισεις σας ως προς τι?για να μπω πιο βαθια στο νοημα τις συζητισεις σαν νεος μαθιτευομενος ψαλτις!!!!!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ρε παιδια να σας ρωτισω.εγω πρωσφατως αγωρασα το βιβλιο ψαλτιριον τερπνον της σιμωνος πετρας και την θεια λειτουργια του πετριδη για τις παρα πολλυ καλες μουσικες γραμμες.Με τα αγιοριτικα βιβλια(ας το θεσω ετσι γιατι δεν μπορω αλλιως)πιες ειναι η αντιρρισεις σας ως προς τι?για να μπω πιο βαθια στο νοημα τις συζητισεις σαν νεος μαθιτευομενος ψαλτις!!!!!!

Και εγώ έχω τα βιβλία της Σιμωνόπετρας καθώς και του Πετρίδη.
Κάνω επιλογές και λέω όποια μπορώ και όποια μου αρέσουν.
Και επίσης δεν μου αρέσουν οι Ιεροκατηγορίες. Ότι δεν μου αρέσει και με ότι δεν συμφωνώ το σέβομαι απόλυτα, απλά δεν ασχολούμαι.
Καλή Δύναμι σε όλους τους Ιεροψάλτες και σε όλους τους Ιερείς φυσικά.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
σαν νεος μαθιτευομενος ψαλτις!!!!!!

Αρχικά θα σταθείς μόνο στα κλασσικά μαθήματα. Στη συνέχεα αφού τα εμπεδώσεις και φτάσεις σε κάποιο επίπεδο μπορείς να κάνεις και άλλες επιλογές (όπως ανέφερες απο το βιβλίο της Σιμωνόπετρας). Ότι όμως δεν είναι στα κλασσικά μαθήματα θέλει μέτρο, γιατί πάντα λίγο ξεφεύγουν... ;)
 
Top