[Ψάχνω] Αντίφωνα της Θείας Λειτουργίας στους 8 ήχους

L.M

Μέλος
εχει καποιος συναδελφος τα αντιφωνα της Θειας Λειτουργιας στους 8 ηχους σε μορφη pdf?
 
Αντίφωνα και στους οκτώ ήχους!! Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.

Γνώμη μου: ψάλε όμορφα και πανηγυρικά να ευχαριστηθείς όλα τα αναστάσιμα του όρθρου (που αλλάζουν ήχο κάθε Κυριακή) και κράτα κάποια πράγματα στη Θ. Λειτουργία σταθερά, π.χ. αντίφωνα, τρισάγιο κ.α. (άσε που τα μαθαίνουν πιο εύκολα οι τυχόν βοηθοί και μπορείς να ψάλεις πιο χορωδιακά και να ξεκουράζεσαι λίγο).

Η τόσο απόλυτη ηχητική ομοιομορφία δεν ήταν ποτέ μέσα στη λειτουργική μας παράδοση, διότι δημιουργεί κορεσμό.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
...κανένας!
Φυσικὰ κανένας.

Ποιὸς ἀσχολεῖται μὲ τὰ ἀντίφωνα; Δυὸ γραμμὲς εἱρμολογικὸ μέλος εἶναι ποὺ τὸ μαθαίνουμε ἀπὸ πιτσιρίκια, ὅταν σκούζαμε στὸ ἀναλόγιο.
 

giannis m.

Μέλος
εχει καποιος συναδελφος τα αντιφωνα της Θειας Λειτουργιας στους 8 ηχους σε μορφη pdf?

Νομιζω πως ειναι λιγο υπερβολικο αλλα αφου τα θελετε νομιζω υπαρχουν στη Θ. Λειτουργια του κ. Τιμου Σακελλαριου.
 

L.M

Μέλος
Φυσικὰ κανένας.

Ποιὸς ἀσχολεῖται μὲ τὰ ἀντίφωνα; Δυὸ γραμμὲς εἱρμολογικὸ μέλος εἶναι ποὺ τὸ μαθαίνουμε ἀπὸ πιτσιρίκια, ὅταν σκούζαμε στὸ ἀναλόγιο.
ποιος ασχολειται με τα αντιφωνα?θα μου επιτρεψεις συναδελφε να εχω αντιθετη αποψη με τη δικη σου.
 

L.M

Μέλος
το γνωριζω οτι υπαρχουν στην Λειτουργια του κ. Σακελλαριου.
θελω ομως μονο τα αντιφωνα.
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
[Ποιος ασχολείται με Αντίφωνα; Και με τι αξίζει δλδ να ασχοληθείς εσύ αγαπητέ μου;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
ποιος ασχολειται με τα αντιφωνα?θα μου επιτρεψεις συναδελφε να εχω αντιθετη αποψη με τη δικη σου.
[Ποιος ασχολείται με Αντίφωνα; Και με τι αξίζει δλδ να ασχοληθείς εσύ αγαπητέ μου;
Νομίζω ότι το νόημα ήταν προφανές και κακώς παρανοείται (αν δεν κάνω λάθος) δηλ. Ποιος ασχολείται να επιχειρήσει να τα μελοποιήσει ή να τα ψάλλει σε διάφορους ήχους; Τι νόημα έχει η ποικιλία των ήχων σε ένα μέλος διάρκειας ολίγων δευτερολέπτων; Τι θέσεις των ήχων να μπορέσεις να εντάξεις σε μια σειρά μουσικού μέλους; Ποια εν τέλει (προσθέτω) είναι και η μουσική αξία μιας τέτοιας προσπάθειας; Μια ακόμη εφαρμογή του "αφού μπορώ να το κάνω, γιατί να μη το κάνω;".
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έλεος πια με αυτή την ασυδοσία! Κάποια πράγματα είναι ενδιάτακτα και δε χωράνε προσωπικές προσεγγίσεις! Τι άλλο θα ακούσουμε! Ο κάθε πικραμένος γράφει ό,τι του κατεβεί. Μόνο το «αμήν» στο «Δι' ευχών» μένει να μελοποιήσουμε σε όλους τους ήχους. Στην Εκκλησία ψάλλουμε, σε κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ να συμμορφωνόμαστε, δεν είμαστε σε μπουζουξίδικο να λέμε ό,τι μας υπαγορεύει ο καλλιτεχνικός μας οίστρος!
 

L.M

Μέλος
Έλεος πια με αυτή την ασυδοσία! Κάποια πράγματα είναι ενδιάτακτα και δε χωράνε προσωπικές προσεγγίσεις! Τι άλλο θα ακούσουμε! Ο κάθε πικραμένος γράφει ό,τι του κατεβεί. Μόνο το «αμήν» στο «Δι' ευχών» μένει να μελοποιήσουμε σε όλους τους ήχους. Στην Εκκλησία ψάλλουμε, σε κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ να συμμορφωνόμαστε, δεν είμαστε σε μπουζουξίδικο να λέμε ό,τι μας υπαγορεύει ο καλλιτεχνικός μας οίστρος!
δηλαδη συναδελφε το να ψαλλεις ακομη και το αμην και το Δι ευχων στον καθε ηχο σημαινει οτι μετατρεπουμε τον ναο σε μπουζουξιδικο?
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
δηλαδη συναδελφε το να ψαλλεις ακομη και το αμην και το Δι ευχων στον καθε ηχο σημαινει οτι μετατρεπουμε τον ναο σε μπουζουξιδικο?

(νομίζω ότι ο Γιάννης θέλει να πει ότι) το να ψάλλεις το αμήν και το δι' ευχών είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ μιας εγωϊστικής προσέγγισης της μουσικής μας. Αυτό ΜΟΥ φαίνεται μονότονο, το άλλο το βαριέμαι, επιθυμώ όσο γίνεται ποικιλία στα ακούσματά μου στο ναό γιατί αλλιώς "χορταίνω" και δε με γεμίζει πια η λατρεία.

ή

Τί δεν έχει κάνει κανένας να το κάνω εγώ πρώτος στην εκκλησιαστική μουσική...

Για αυτό βάλε Φως Ιλαρόν στους 8 ήχους, Αναστάσιμα ευλογητάρια τα ίδια, Ν' ψαλμός τα ίδια, απορώ πως δεν πιάσαμε ακόμα το Πάσα πνοή αινεσάτω τον Κύριον...Άγιος ο Θεός, Απόστολο-Ευαγγέλι στον ήχο της Κυριακής, φανταζί λειτουργικά κτλ.

Μέσα σε όλα πάρε και 8-ηχα αντίφωνα της Θ. Λειτουργίας, όπως επίσης και αυτά που αναφέρεις, Αμήν και Δι ευχών στον ήχο.

Γιάννη και κ. Νεοκλή να αγιάσει το στόμα σας.
 

L.M

Μέλος

Κ.Βαγενα δέκτη και σεβαστή ή άποψη σας.
Θέλω αν μου επιτρέπετε να σας απεθυνω μία ερώτηση.
Τι γνώμη έχετε για κάποιους ψάλτες οι οποίοι έχουν γράψει διάφορους ύμνους της Θείας Λειτουργίας και άλλων ακολουθιών στους 8 ήχους και τους ψάλλουν στους ναούς που διακονουν?
Και αναφέρομαι σε ψάλτες γίγαντες.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
[Ποιος ασχολείται με Αντίφωνα; Και με τι αξίζει δλδ να ασχοληθείς εσύ αγαπητέ μου;

Δεκάδες μαθήματα ὑπάρχουν συνάδελφε ποὺ μπορεῖ νὰ μελετήσει κανεὶς εἴτε παλαιὰ εἴτε νεώτερα.

Τὰ ἀντίφωνα τὶ νὰ ἀσχοληθῶ νὰ μελετήσω;
 
Έλεος πια με αυτή την ασυδοσία! Κάποια πράγματα είναι ενδιάτακτα και δε χωράνε προσωπικές προσεγγίσεις! Τι άλλο θα ακούσουμε! Ο κάθε πικραμένος γράφει ό,τι του κατεβεί. Μόνο το «αμήν» στο «Δι' ευχών» μένει να μελοποιήσουμε σε όλους τους ήχους. Στην Εκκλησία ψάλλουμε, σε κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ να συμμορφωνόμαστε, δεν είμαστε σε μπουζουξίδικο να λέμε ό,τι μας υπαγορεύει ο καλλιτεχνικός μας οίστρος!

Τα λεω και τα γράφω ,απο καταβολής ψαλτολογιου ,σε σημείο να θεωρηθώ γραφικός ,να μου επιτεθούν ,να με βρίσουν και να με λοιδορήσουν .
Το πιο γελοίο βεβαια επιχείρημα ,ηταν το "όσα δεν φθάνει η αλεπού "
Αυτά παθαίνεις οταν συνδιαλέγεται κάποιος με ημιμαθείς ,που νομίζουν πως τα ξέρουν ολα ...
Ετσι ειναι .
Συμφωνώ και προσυπογράφω .
 
Κ.Βαγενα δέκτη και σεβαστή ή άποψη σας.
Θέλω αν μου επιτρέπετε να σας απεθυνω μία ερώτηση.
Τι γνώμη έχετε για κάποιους ψάλτες οι οποίοι έχουν γράψει διάφορους ύμνους της Θείας Λειτουργίας και άλλων ακολουθιών στους 8 ήχους και τους ψάλλουν στους ναούς που διακονουν?
Και αναφέρομαι σε ψάλτες γίγαντες.

Ρώτα τους γίγαντες .
Γιατι ρωτάς (εμάς ) τα μυρμήγκια ;
Υ.Γ Για κατανομασε κανένα γίγαντα ,ετσι για την ιστορία ,γιατι αυτούς που εχω εγω υπ όψιν ,δεν λέγανε ,ούτε έγραψαν τετοια πράγματα ...
 
Last edited:
Κ.Βαγενα δέκτη και σεβαστή ή άποψη σας.
Θέλω αν μου επιτρέπετε να σας απεθυνω μία ερώτηση.
Τι γνώμη έχετε για κάποιους ψάλτες οι οποίοι έχουν γράψει διάφορους ύμνους της Θείας Λειτουργίας και άλλων ακολουθιών στους 8 ήχους και τους ψάλλουν στους ναούς που διακονουν?
Και αναφέρομαι σε ψάλτες γίγαντες.

Δηλαδή εάν κάποιος "γίγαντας" ψέλνει στο αναλόγιο με μπαγλαμαδάκι :confused: φορώντας σορτσάκι :p και σαγιονάρα :eek: θα μας το φέρετε ως παράδειγμα; αφού το κάνει αυτός γιατί να μην το κάνω και 'γω;
Μάλλον ψέλνετε (εάν ψέλνετε) μόνο για την τέχνη και τον εαυτό σας (εγωϊσμό να το πω;) και όχι για τον λαό και την προσευχή...
 

sbilis

Μέλος
Στο βιβλίο της παρακλητικής στο τέλος κάθε ήχου έχει ένα εξάστιχο που αναφέρεται (περιγράφει) το ήθος του ήχου. Τα αναφέρει με κάποια σχόλια και το "Μέγα θεωρητικό της Μουσικής" του Χρυσάνθου. Ρίξε μια ματιά, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις για ποιό λόγο οι ήχοι δεν μπαίνουν τυχαία και γιατί κάποια μέλη δεν σηκώνουν αλλαγή στον ήχο. Δημιουργείται σύγχυση καθώς αλλά μας λέει το ποιητικό κείμενο και άλλα η μελωδία, άλλο ήθος περιγράφουν τα λόγια και άλλο η μελωδία. Αν έχεις όρεξη μελέτησε τα λόγια στην παρακλητική σε κάθε ήχο σε σχέση με το ήθος του..όρεξη να'χεις...Συνέχισε γερά, έχεις δίκιο στην πέσανε (πέσαμε)...αλλά έχουν δίκιο..(εγώ δεν ξέρω)..:)
 
Top