Ανοιξαντάρια δευτέρου ήχου με διατονικές πτώσεις - Νέγρη Ιωάννου

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβασα στο διαδυκτιο ανοιξανταρια δευτερου ηχου με διατονικες πτωσειςΗ ηχογραφηση ειναι ζωντανη και εγινε σημερα 12-11-2013 απο τον ιερο ναο του αγιου Ιωαννου του Χρυσοστομου Νικαιας..Η συνθεση ειναι του καλου μου φιλου και πρωτοψαλτου Νεγρη Ιωαννου


ΥΓ ξεχασα το πιο βασικο ..Το ονομα του αγιου Ιωαννη του Χρυσοστομου στο βιντεο!!Συγχωρεστε με..
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβασα στο διαδυκτιο ανοιξανταρια δευτερου ηχου με διατονικες πτωσειςΗ ηχογραφηση ειναι ζωντανη και εγινε σημερα 12-11-2013 απο τον ιερο ναο του αγιου Ιωαννου του Χρυσοστομου Νικαιας..Η συνθεση ειναι του καλου μου φιλου και πρωτοψαλτου Νεγρη Ιωαννου


ΥΓ ξεχασα το πιο βασικο ..Το ονομα του αγιου Ιωαννη του Χρυσοστομου στο βιντεο!!Συγχωρεστε με..

Βοήθειά σας ο Άγιος!

Αν μπορούσε να αναρτηθεί και το pdf θα διευκόλυνε. Στην προτροπή μου έστερξε αμέσως ο φίλτατος Δάνος, οπότε με την άδειά του αναρτώ και το κείμενο σε pdf. Υπάρχουν κάποιες διαφορές βέβαια…με αυτό που ψάλλατε…(πχ ᾽᾽και κτισθήσονται᾽᾽ κ.ά.)
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια. B+A.pdf
    617.6 KB · Views: 281
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Kύριοι συνάδελφοι τα συγχαρητήρια μου !!!!
Ενας από τους αγαπημένους μου ήχους είναι ο Δευτερόπρωτος και πιστέψτε με τα ανοιξαντάρια αυτά μου θύμισαν έντονα τις διατονικές πτώσεις των λειτουργικών του....avatar όπως και του Θ.Βασιλικού.
Προσωπική μου άποψη είναι καλό να ακούγονται και σε άλλους ήχους. (Οσοι διαφωνούν μην ανοίξουν μία απο τις κλασσικές σε ύφος συζητήσεις του Ψ για το αν πρέπει τα ανοιξαντάρια να ψάλλονται σε άλλους ήχους ή όχι)
Υπάρχει περίπτωση να βρούμε πουθενά και τα ανοιξαντάρια σε βαρύ εναρμόνιο του Αθ.Πέττα;
 

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε.
Αν θέλετε γράψτε και ποιοί μουσικοί συμμετείχαν και τί όργανα κράταγαν για να έχουμε μια πλήρη εικόνα της ορχήστρας.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε.
Αν θέλετε γράψτε και ποιοί μουσικοί συμμετείχαν και τί όργανα κράταγαν για να έχουμε μια πλήρη εικόνα της ορχήστρας.

Δεν σας γνωριζω κ Τουμπου .αλλα
μαλλον με ΄΄ ειρωνευεστε ΄΄μεσω της αναρτησης ..Δεν μπορω να ξερω τον λογο Αν δεν σας αρεσει η ηχογραφηση μην ξεχναμε οτι μερικοι την ειδαν για πρωτη φορα μπροστα τους...
Ισως παλι ειστε πολυ κλασικος και εχετε ενστασεις ως προς τον ηχο που δεν ειναι ο πλαγιος τεταρτος..
οπως και να χει....
Αν μπειτε στα σχολια στο youtobe εχω γραψει ολους τους χορωδους αν οχι τους περισσοτερους και λυπαμαι αν ξεχασα καποιον...
 

tb---

τσοπάνης
Με τα όργανα σε ναό εν ώρα ακολουθίας έχω θέμα.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα γράφετε ~
 
Top