Αναζωογόνηση Ψαλτικής Παράδοσης Αγ. Όρους

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Φίλος με πληροφόρησε για την έκδοση αυτή περί αναζωογόνησης της Βυζαντινής μουσικής παράδοσης στο Άγιον Όρος.
 
E

emakris

Guest
Όχι, δεν τον ξέρουμε. Το βιβλίο πάντως αναφέρεται στην αναζωογόνηση (ή αναβίωση) της βυζαντινής μουσικής στη μονή Βατοπεδίου. (Παρακαλώ να λείπουν τα δηλητηριώδη σχόλια...)
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
αναζωογόνηση
Όταν λέτε αναζωογόνηση,τι εννοείτε;Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση;Είχαν ξεμείνει από παράδοση στην μονή Βατοπεδίου και έσπευσαν να βοηθήσουν οι ''διασώστες'' της παράδοσης;
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Που το πουλάνε;;
δεν πειράζει, ας είναι κ "ό,τι να ΄ναι"

Παναγιώτη πρόλαβαν κ έκαναν ανάνηψη;;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Έχετε 60-70 ευρώ να διαθέσετε;

Εχω διαθέσει τόσα για κασσέτες αρχικά κ cds αργότερα, μεγάααααααλων ψαλτών, που 60-70 ευρώ για έρευνα ίσως τα έδινα...
ειδικά για εκ Θεσσαλίας ψάλτη... εδωσα...

εσείςθα δίνατε, αν ήταν εναντίον της "γνωστής" σχολής;;
 
E

emakris

Guest
να συμπεράνω ότι θα δίνατε κ μάλιστα πάνω από 60-70;;;;;;;;;;
Εξαρτάται. Για επιστημονικά βιβλία έχω δώσει και πολύ περισσότερα.
 
P

PANROUST

Guest
Εχω διαθέσει τόσα για κασσέτες αρχικά κ cds αργότερα, μεγάααααααλων ψαλτών, που 60-70 ευρώ για έρευνα ίσως τα έδινα...
ειδικά για εκ Θεσσαλίας ψάλτη... εδωσα...

εσείςθα δίνατε, αν ήταν εναντίον της "γνωστής" σχολής;;
Και γιατί εγώ να δώσω λεφτά εναντίον της ''γνωστής'' σχολής,εφόσον ισχύει αυτό (απάντηση όπου πήρα http://analogion.com/forum/showpost.php?p=146600&postcount=248 ):
πως όσο καλός και σπουδαίος κι αν είναι ο δάσκαλος μας, και ο δάσκαλος του δασκάλου μας και πάει λέγοντας, εμείς κάτι επιπλέον θα προσθέσουμε ή θα αφαιρέσουμε από αυτά που θα μας πει, εκτός κι είμαστε παπαγαλάκια. Αυτό σημαίνει αυτομάτως μιας μορφής αλλοίωση του "ύφους" και της "παράδοσης". Επομένως, ο γνησιότερος τρόπος για να μάθουμε τον τρόπο με τον οποίο έψαλλαν κάποτε (αν και πολύ φοβάμαι πως θα απογοητευτούμε ΟΛΟΙ εάν μάθουμε πώς πραγματικά έψαλλαν οι άνθρωποι ας πούμε στην Αγια-Σοφιά στο Βυζάντιο) είναι η συγκριτική μελέτη της παλαιογραφίας και των παλαιότερων και σύγχρονων ψαλτών και η έκδοση έγκυρων μελετών επί του θέματος, και φυσικά όχι τα: "Μου το πανε, που τους το πανε" και πάει λέγοντας...
Γιατί να δώσω πεταμένα λεφτά για την έρευνα σε κασσέτες,εφόσον μπορώ να μελετήσω την παράδοση από την θεωρία του Σ.Καρά;
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Ενδιαφέρουσες είναι οι σελίδες που περιγράφουν με μεγάλη σαφήνεια την ιστορία της "μουσικής αναγέννησης" στο Βατοπέδι και τις επιρροές στους μοναχούς. Πολλά συμπεράσματα βγαίνουν.

Ο συγγραφέας προβάλλει πολλές λεπτομέρειες και είναι πολύ συνεπής. Πιστεύω πως αξίζει η κατοχή του διοτι πολλά στοιχεία βγαίνουν....

ΝΓ.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Ενδιαφέρουσες είναι οι σελίδες που περιγράφουν με μεγάλη σαφήνεια την ιστορία της "μουσικής αναγέννησης" στο Βατοπέδι και τις επιρροές στους μοναχούς. Πολλά συμπεράσματα βγαίνουν.

Ο συγγραφέας προβάλλει πολλές λεπτομέρειες και είναι πολύ συνεπής. Πιστεύω πως αξίζει η κατοχή του διοτι πολλά στοιχεία βγαίνουν....

ΝΓ.
Και μία μετάφραση στα Ελληνικά καλά θα ήταν...
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Ίσως να μη συμφέρει μερικούς μια συνεπή και ακριβές μετάφραση. Το Αγγλικό κείμενο είναι σαφέστατο και......αποκαλυπτικό ως προς την έμπνευση, την πορεία και την μεθοδολογία προς την "μουσική αναγέννηση" της εν λόγω μονής. Ενδιαφέρουσα θα ήταν, επίσης, και η άποψη των μοναχών απο τους οποίους απόσπασε συγκεκριμένες συνεντεύξεις ο συγγραφέας για τα συμπεράσματά τους ως προς την όλη ιστορία της....."αναγέννησης".

ΝΓ
 
Last edited:
Top