Ανέκδοτη ηχογράφηση!!! Κυριακή Δ΄ από Πάσχα - του Παραλύτου (1/5/1988)

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι όπως σας είχα υποσχεθεί αναρτώ μία πολύπαθη ηχογράφηση του αειμνήστου Αρχοντος.

Η ιστορία της ηχογραφήσεως ξεκίνησε περίπου πρίν απο ένα μήνα. Αρχικά η μορφή της ήταν σε κασσέτα. Δώθηκε σε κάποιον τοπικό συνάδελφο για να την αντιγράψει. Μολις το έμαθα εγώ αυτό τον παρακάλεσα και μου την αντέγραψε σε cd. Κατά την διαδικασία της αντιγραφής η κασσέτα δυστυχώς καταστράφηκε και σώθηκε μόνο το cd απο το οποίο κάνω την ανάρτηση.

Αυτός ο καλός συνάδελφος μου το έδωσε κλειδωμένο οπώτε δε μπόρεσα να το μετατρέψω σε mp3.
Ομως οι αγαπητοί συνάδελφοι του Ψαλτολογίου μου δώσανε αρκετές ιδέες για να το σπάσω. Και σας ευχαριστώ για αυτό.

Τώρα όσο αφορά την ηχογράφηση καθεαυτή:
Ξεκινάει με τον Οίκο του Συναξαρίου του μηναίου και σαν πρώτη πληροφορία έχουμε οτι η ηχογράφηση έγινε πρωτομαγιά. Συνεχίζει ο αείμνηστος Αρχων με τις καταβασίες και εν συνεχεία ακούγεται το Ε΄ εωθινόν ευαγγέλιον. Μετά το τέλος του ευαγγελίου το Ανάστασιν Χριστού το οποίο όμως διακόπτεται (Σταυρόν γαρ...) και αμέσως ακούγεται το μισό τρίτο στιχηρό του Πάσχα (..τι θρηνείται...) . Στη συνέχεια το δοξαστικό του Παραλύτου , σύντομη δοξολογία εις Γ΄ήχο και στα της θείας Λειτουργίας τώρα ,Τρισάγιον εις Βαρύ ήχο (Πεστιγκιάρ) σε σύνθεση του ιδίου (σελ 64 Θείας Λειτουργίας) και ο Απόστολος της ημέρας απο τον ίδιο τον Χρύσανθο , η μοναδική ηχογράφηση αυτού του αποστόλου από τον ίδιο με το γνωστό Χρυσάνθειο ύφος!!!
Και πάλι όμως θα σας στεναχωρήσω αφού ο Απόστολος και αυτός κόβεται πρίν το τέλος της αρχικής ηχογράφησης :( :(:(

Το μόνο τελικά που δεν γνωρίζουμε είναι η χρονολογία της ηχογράφησης.
Σε αυτό το σημείο έκανα κάποια σχετική μελέτη και εκείνο που μπορώ να σας αναφέρω είναι οτι 1η Μαίου και Κυριακή του Παραλύτου είχαμε το 1988 , το 1977 και το 1966.(πιό πίσω αποκλείεται να είναι!)
Απο άλλες συζητήσεις με το πρόσωπο που παραχώρησε την ηχογράφηση τείνω να καταλήξω ότι πρόκειται για τις τελευταίες ηχογραφήσεις του αειμνήστου και την τοποθετώ το 1988.

Η ηχογράφηση αυτή με προβλημάτισε αρκετά γιατί σε καίρια σημεία κόβεται όπως πχ. στόν Απόστολο.
Αλλά απο την άλλη δε μου πήγαινε η καρδιά να μένει αδημοσίευτη.

Και για να σας ευχαριστήσω περαιτέρω ,εξασφάλισα ακόμη δύο ανέκδοτες ηχογραφήσεις τις οποίες θα ανεβάσω εν καιρώ.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και υπόσχομαι δημοσίως ότι όσο θα βρίσκω ανέκδοτες ηχογραφήσεις θα τις ανεβάζω προς τέρψιν όλων των ...Χρυσανθικών αλλά και των άλλων όσων καταγράφουν την χρυσή πεντάδα της Θεσσαλονίκης εκείνων των ετών.

Μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν αρκετές ηχογραφήσεις -όπως αυτές τις δύο που ήδη ανέβασα -που περιμένουν κάποιον ακούραστο και επίμονο ερευνητή να τις φέρει στο φώς απο τα βάθη και του χρόνου και του επίπλου ενός φίλου ή ενός μαθητού του αειμνήστου που τις ...φιλοξενούν!

Καλή σας ακρόαση!!!

ΟΡΘΡΟΣ.

01.Οίκος του Παραλύτου
Συναξάριον 1ης Μα'ι'ου
Καταβασίαι. Αναστάσεως ημέρα...

02.Η τάξις του Ε΄εωθινού ευαγγελίου.
Η αρχική ηχογράφηση διακόπτεται στο Ανάστασιν Χριστού Θεασάμενοι
στο ...την Του Χριστού Αγίαν Ανάστασιν.:(

03.Απο διακοπή της αρχικής ηχογράφησης ακούμε το 4ο στιχηρό του Πάσχα.
Δοξαστικόν του Παραλύτου
Και νύν....Αναστάσεως ημέρα...

04.Σύντομη δοξολογία εις Γ΄ ήχο.

 

Attachments

  • 15198801SYNAXARION-KATAVASIES.mp3
    5.4 MB · Views: 202
  • 15198802E'EWTHINO-TAXIS.mp3
    8.8 MB · Views: 190
  • 15198803D'STIXHRO-DOXA-KAINYN.mp3
    8.1 MB · Views: 191
  • 15198804DOXOLOGIA-C'.mp3
    7.4 MB · Views: 198
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος

ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

05.Ευλογημένη η βασιλεία...
Χριστός Ανέστη...
Ειρηνικά.
Α΄και Β΄αντίφωνα του Πάσχα.

06.Γ΄αντίφωνον του Πάσχα.
Εισοδικόν.
Μικρή είσοδος.
Τα μετά της εισόδου.

07.Τρισάγιον εις ήχο Βαρύ ( ΠΕΣΤΙΓΚΙΑΡ ) χωρίς ιδιαίτερο Δύναμις αλλά με
επανάληψη του ιδίου του Τρισαγίου.

08.Απόστολος ημέρας απο τον ίδιο τον Χρύσανθο (μοναδική ηχογράφηση)
που διακόπτεται δυστυχώς πριν τον ολοκληρώσει...:(

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τους ιερείς ή τον διάκονο της ηχογραφήσεως ας μας τους αναφέρει.:)

Επίσης αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και την ακριβή ημερομηνία καλό θα ήταν να την είχαμε.:):)

Καλή σας ακρόαση!
 

Attachments

  • 15198805ENARXH-A-B-ANTIFONA.mp3
    11.4 MB · Views: 128
  • 15198806C-ANTIF-EISODOS.mp3
    7.8 MB · Views: 123
  • 15198807TRISAGIOS-BARYS.mp3
    7.1 MB · Views: 168
  • 15198808APOSTOLOS.mp3
    2.7 MB · Views: 166
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Θα ακολουθήσουν ακόμη δύο ηχογραφήσεις εξ ίσου σπουδαίες και ανέκδοτες και αυτές!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

05.Ευλογημένη η βασιλεία...
Χριστός Ανέστη...
Ειρηνικά.
Α΄και Β΄αντίφωνα του Πάσχα.

06.Γ΄αντίφωνον του Πάσχα.
Εισοδικόν.
Μικρή είσοδος.
Τα μετά της εισόδου.

07.Τρισάγιον εις ήχο Βαρύ ( ΠΕΣΤΙΓΚΙΑΡ ) χωρίς ιδιαίτερο Δύναμις αλλά με
επανάληψη του ιδίου του Τρισαγίου.

08.Απόστολος ημέρας απο τον ίδιο τον Χρύσανθο (μοναδική ηχογράφηση)
που διακόπτεται δυστυχώς πριν τον ολοκληρώσει...:(

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τους ιερείς ή τον διάκονο της ηχογραφήσεως ας μας τους αναφέρει.:)

Επίσης αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει και την ακριβή ημερομηνία καλό θα ήταν να την είχαμε.:):)

Καλή σας ακρόαση!

Ευχαριστίες. Προΐσταται ο τότε ιερ. προϊστάμενος π. Παντελεήμων Καλπακίδης, νυν Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης κ Καμπανίας. Άρα μάλλον είναι στη δεκαετία του 80, κ σύμφωνα με τους υπολογισμούς σου, 1988- έτος κοίμησης του Άρχοντος Χρ. Θεοδοσοπούλου. Αριστερός είναι ο Χρ. Παπαδόπουλος.

δ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιά νά εἶναι 1η Μαΐου τοῦ Παραλύτου ὁπωσδήποτε τό Πάσχα ἦταν 10 Ἀπριλίου. Ὁπότε τά ὑποτιθέμενα ἔτη εἶναι σωστά, καταλήγοντας, σύμφωνα μέ τά στοιχεῖα, στό 1988.
Τήν Κυριακή τοῦ Παραλύτου πάντα ἔχουμε γ΄ ἦχο καί ε΄ ἑωθινό (ὅπως καί ἀκούγεται καί νά διορθώσεις τό στ΄).
Μήπως τά λειτουργικά εἶναι ἐδῶ;
Σχετικά μέ τό ἀναφερθέντα λαμπαδάριο, τότε εἶχαν δύο λαμπαδαρίους;


 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος


Σχετικά μέ τό ἀναφερθέντα λαμπαδάριο, τότε εἶχαν δύο λαμπαδαρίους;
Απαντώντας, ως τ. μέλος της χορωδίας του Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Πολιούχου Θεσσαλονίκης, αναφέρω τα εξής σχετικά:
1). Αρχικά, Λαμπαδάριος του εν λόγω Ι. Ναού ήταν, για πολλά χρόνια ο αείμνηστος Ανδρέας. Δυστυχώς, δεν υπάρχουν ηχογραφήσεις του αείμνηστου Άρχ. Χρυσάνθου με τον αείμνηστο Ανδρέα. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω......
Στη συνέχεια, αναλαμβάνει χρέη Λαμπαδαρίου ο κ. Χρ. Παπαδόπουλος, που τυγχάνει ένας εκ των καλλιτέρων μαθητών του Άρχοντα.
Ο νυν Πρωτοψάλτης κ. Β. Σπυριδόπουλος, μαθητής του Άρχοντα, ήταν, πριν κληθεί από τον Άρχοντα, Πρωτοψάλτης στον Ι. Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου Φοίνικος Καλαμαριάς. Προσκαλείται και διορίζεται μέλος της χορωδίας και αργότερα εκτελεί χρέη Λαμπαδαρίου μαζί με τον κ. Χρ. Παπαδόπουλο. (Δεν θυμάμαι ακριβώς τις χρονολογίες, των παραπάνω μεταβολών, αλλά προσεγγίζοντας κάποια στιγμή τους Άρχοντες - διαδόχους του αειμνήστου Χρυσάνθου, θα τις παραθέσω).

Υ.Γ.: στις περισσότερες ηχογραφήσεις που έχουμε με τον αείμνηστο Χρύσανθο, Αριστερά ψάλλει ο κ. Χρ. Παπαδόπουλος και σπανιότερα ο νυν Πρωτοψάλτης κ. Β. Σπυριδόπουλος.
 

iolivits

Νέο μέλος
Σε αυτά που αναφέρεστε για δυο Λαμπαδαρίους η αλήθεια είναι η εξής: Το 1977 όταν αποχώρησε ο μακαριστός Ανδρέας Σωφρονιάδης από το αριστερό αναλόγιο,Λαμπαδάριος ανέλαβε ο Βασ. Σπυριδόπουλος και πήρε ως βοηθό του τον Χρήστο Παπαδόπουλο, ο οποίος τότε έψαλλε στη Μητρόπολη Βεροίας. Ο μακαριστός Αρχοντας θεωρούσε ως Λαμπαδάριό του τον Βασ. Σπυριδόπουλο. Σχετικά με ηχογραφήσεις του Ανδρέα Σωφρονιάδη,έχω στο πλούσιο αρχείο μου μια σπάνια ηχογράφηση που ψάλλει ο Ανδρέας "Τον νώτον μου έδωκα εις μαστίγωσιν" όπως ακριβώς το γράφει νο Μακαριστός Χρύσανθος στη Μεγάλη Εβδομάδα.Να σημειώσω ότι και ο Ανδρέας ήταν αρκετα υψίφωνος,γι αυτό και ήταν Λαμπαδάριος του Χρύσανθου για 27 ολόκληρα χρόνια.Εχω αρκετή γνωση και πείρα και για τους τρεις Λαμπαδάριους του Χρύσανθου.Ημουνα δίπλα στον αείμνηστο Αρχοντα για 20 ολόκληρα χρόνια από το 1968 μέχρι και την τελευταία του πνοή τον Σεπέμβριο του 1988.Αν κάποιος επιθυμει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Χρύσανθο,ειμαι στη διάθεσή του.Διαθέτω ένα πλούσιο αρχείο από ζωντανές ηχογραφήσεις από το αναλόγιο του Αγίου Δημητρίου.Πολλές από αυτές τις μηχογραφήσεις υπάρχουν στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα "Συμβολή" του κ. Ανατολικιώτη.
Η ηλεκτρονική μου διεύθυνση είναι:iolivits@yahoo.gr. Ευχαριστώ για την φιλοξενία. Λιβιτσάνος Ιωάννης.
 
Top