Ανέβη ο Ιησούς..Δοξαστικόν Κυριακής του Παραλύτου(Σάββατο Εσπέρας) ήχος πλ.α' Ψάλλει η 60μελής χορωδία του Θ.Βασιλικού

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
http://www.youtube.com/watch?v=ZFkmkNMX05M&feature=player_detailpage#t=6s
Χριστός Ανέστη φίλοι μου.

Λίγα λόγια για την χορωδία του Θ.Βασιλικού.

Η Χορωδία αρχικά χρηματοδοτούταν από την Ιονική & Λαϊκή τράπεζα.Αργότερα με εντολή του υπούργου οικονομικών αειμνήστου Αθ.Κανελόπουλου(γνωστός φίλος της εκκλησιαστικής βυζ.Μουσικής)μετενομάσθη σε χορωδία του υπουργείου οικονομικών.Τα τελευταία χρόνια φέρει την επωνύμια ''Συγκρότημα βυζ.μουσικής Θ.Βασιλικός.

Καλή ακρόαση!!

Χριστός Ανέστη!

Καλό Μήνα!!
 

Attachments

  • H 60μελής Χορωδία του Θ.Βασιλικού στο Θέατρο Δάσους - Θεσσαλονίκη 1982.jpg
    35.5 KB · Views: 81
Last edited:

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
http://www.youtube.com/watch?v=ZFkmkNMX05M&feature=player_detailpage#t=6s
Χριστός Ανέστη φίλοι μου.

Λίγα λόγια για την χορωδία του Θ.Βασιλικού.

Η Χορωδία αρχικά χρηματοδοτούταν από την Ιονική & Λαϊκή τράπεζα.Αργότερα με εντολή του υπούργου οικονομικών αειμνήστου Αθ.Κανελόπουλου(γνωστός φίλος της εκκλησιαστικής βυζ.Μουσικής)μετενομάσθη σε χορωδία του υπουργείου οικονομικών.Τα τελευταία χρόνια φέρει την επωνύμια ''Συγκρότημα βυζ.μουσικής Θ.Βασιλικός.

Καλή ακρόαση!!

Χριστός Ανέστη!

Καλό Μήνα!!

Απο οτι φαινεται εκτελουν απο Καραμανη.Πολυ ωραια εκτελεση πραγματικα!:)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Είσαι φοβερός φίλε! Αυτή την εκτέλεση την είχα παλιά σε κασέτα και την έψαχνα χρόνια! Η ταινία είχε λιώσει και μόλις την άκουσα τώρα, θυμήθηκα όλα τα φωνητικά γυρίσματα της χορωδίας, όπως και το σόλο του Βασιλικού. Η χορωδία τα σπάει όλα, και σε μέλος και σε ισοκράτημα. Η top χορωδιακή εκτέλεση με διαφορά στο μέλος αυτό! Μου θύμισες πολλά, αυτά ακούγαμε τις εποχές εκείνες... Ευχαριστούμε!
 
E

emakris

Guest
Η χορωδία τα σπάει όλα, και σε μέλος και σε ισοκράτημα. Η top χορωδιακή εκτέλεση με διαφορά στο μέλος αυτό! Μου θύμισες πολλά, αυτά ακούγαμε τις εποχές εκείνες...
Μήπως υπερβάλλετε λίγο, λόγω συναισθηματικής φορτίσεως;
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Απο οτι φαινεται εκτελουν απο Καραμανη.Πολυ ωραια εκτελεση πραγματικα!:)

...Ναι το μέλος είναι του Αρχ.πρωτ. της Αρχιεπισκοπής Κων/λεως Αθ.Καραμάνη.

Και ποιος δεν Θέλει να το ψάλλει από το Πεντηκοστάριο του Καραμάνη αγαπητέ!

Πολύ επώνυμοι πρωτοψάλτες και μη, ενώ σε δισκογραφικές τους δουλιές με ύμνους Πεντηκοσταρίου ψάλλουν άλλων δασκάλων συνθέσεις, της Κυριακής του Παραλύτου τα ιδιόμελα και το Δόξα τα ψάλλουν από τον Καραμάνη.Αναφέρω ενδεικτίκα ψάλτες που ενώ ψάλλουν Πρίγγο ή Χρύσανθο στο cd τους,τα του Παραλύτου και μόνο, τα ψάλλουν από Καραμάνη. Ο Άρχων Φώτιος Κετσετζής στο cd ''Υμνοι Πεντηκοσταρίου, ο Παύλος Φορτωμάς με την Χορωδία του στο cd ''Ύμνοι Πεντηκοσταρίου κ.α
Η απόδοση της 60μελούς χορωδίας του Βασιλικού είναι φοβερή!

Χριστός Ανέστη!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μου θύμισες πολλά, αυτά ακούγαμε τις εποχές εκείνες... Ευχαριστούμε!

Είναι γεγονός ότι ενώ έχουν περάσει χρόνια και πολλά έχουν αλλάξει στην ψαλτική μας παιδεία, τέτοιες ηχογραφήσεις έχουν τρόπον ενταχθεί στο συλλογικό υποσυνείδητο.
Τιμή στον άρχοντα Θεόδωρο Βασιλικό για τον υποδειγματικό τρόπο που ασκούσε τη χορωδία του, σε πρότυπα λεπτομέρειας και τελειοποίησης που είχε διδαχθεί ο ίδιος από τη θητεία του στη χορωδία του Στανίτσα.
Χριστός Ανέστη!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Θα κανω απλως μια παρατηρηση ως προς το κειμενο το οποιο δεν προερχεται απο το ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ του Αρχοντος ΑΘ.ΚΑΡΑΜΑΝΗ το οτι ομοιαζει παρα πολυ ισχυει.Αν βαλετε το κειμενο και ακουσετε και το μελος εδω θα καταλαβετε τι εννοω και κυριως στη φραση ΚΥΡΗΤΤΩΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΝ ο αειμνηστος ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ βαζει τη φθορα του πλ β και το κανει χρωματικο.

Η χορωδια του κ.Βασιλικου ψαλλει απο το κειμενο του ΣΤΑΝΙΤΣΑ το οποιο το εχω στην κατοχη μου οπως ακριβως υπηρχε και στις τοτε παρτιτουρες που χρησιμοποιουσαν για να το ψαλλουν αλλα και με καποιες πολυ μικρες αλλαγες το ακουμε εδω.
 
Θα κανω απλως μια παρατηρηση ως προς το κειμενο το οποιο δεν προερχεται απο το ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟ του Αρχοντος ΑΘ.ΚΑΡΑΜΑΝΗ το οτι ομοιαζει παρα πολυ ισχυει.Αν βαλετε το κειμενο και ακουσετε και το μελος εδω θα καταλαβετε τι εννοω και κυριως στη φραση ΚΥΡΗΤΤΩΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΝ ο αειμνηστος ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ βαζει τη φθορα του πλ β και το κανει χρωματικο.

Η χορωδια του κ.Βασιλικου ψαλλει απο το κειμενο του ΣΤΑΝΙΤΣΑ το οποιο το εχω στην κατοχη μου οπως ακριβως υπηρχε και στις τοτε παρτιτουρες που χρησιμοποιουσαν για να το ψαλλουν αλλα και με καποιες πολυ μικρες αλλαγες το ακουμε εδω.

Εάν δεν δω... δεν πιστεύω "o άπιστος!"
Ανέβασε... ίνα πιστεύσω με τους συν εμοί αδελφούς!
 
Top