Ακολουθία Αναστάσεως - Όρθρος και Θ. Λειτουργία Πάσχα

Χριστὸς ἀνέστη! Εὐχαριστοῦμε! Ἀμερικὴ 1967;
Μάλλον πρόκειται για συρραφή! Άλλη η χροιά της φωνής του στην αρχή (Την Ανάστασίν σου) διαφορετική στη συνέχεια, που μάλλον πρέπει να είναι από τον Άγιο Δημήτριο, γιατί αφ' ενός η χροιά της φωνής του είναι οικεία στο αυτί μου και αφ' ετέρου σε κάποιες καταλήξεις ακούγεται ο εκ των βοηθών του αείμνηστος Δημ. Δημητρακόπουλος, ενώ αν δεν απατώμαι στις Αιτήσεις πρέπει να είναι ο τότε διάκονος π. Ιγνάτιος (μια σπάνια φωνή μελωδικότατη!)... Με βάση τις διαπιστώσεις αυτές η ηχογράφηση πρέπει να τοποθετηθεί γύρω στα 1970...
Εγώ απουσιάζω λόγω του ότι διαμένοντας στην Νέα Ερυθραία (όπως και ο Κώστας Ζαρακοβίτης) είχαμε πρόβλημα στην επιστροφή...
Τώρα, εάν είναι το '71 ήμουν φανταράκι.
Χριστός Ανέστη!

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ ὅταν προ-ἄκουσα δέν εἶχα καμμία ἀμφιβολία ὅτι εἶναι ἀπό Ἅγιο Δημήτριο. Μέ τό μήνυμα τοῦ Λάμπρου ὁδηγήθηκα ἐκεῖ πού παρέπεμψα, πού πρόκειται γιά τήν ἴδια ἠχογράφηση. Τό μυστήριο τό ἔλυσε ὁ Σκρέκας καί θά συνεννοηθοῦμε μέ τόν Παπαγιαννούλη γιά τό ξεκαθάρισμα ἤ ὅπως διάβασα πού γράφει ὁ Ζαγκανᾶς γιά τήν ἀλλαγή τίτλου ὡς "Αρχείο Αρχ/πής Αμερικής", πού δέν σημαίνει ἠχογραφήσεις ἀπό Ἀμερική (ὅλες).

Πάντως ἀξίζει νά ἀκούσουμε αὐτή τήν ἀκολουθία γιατί εἶναι μοναδική!