Αθανάσιος Παναγιωτίδης- Βυζαντινή Συμφωνία

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στη συμβασιλεύουσα κάποτε γινόταν έργο πολύ σημαντικό. Η Βυζαντινή Συμφωνία υπό τη διεύθυνση του μακαριστού πλέον Αθανασίου Παναγιωτίδη υπήρξε κορυφαία εκδήλωση όπως μαρτυρά η καλαισθησία των κειμένων που εψάλησαν. Τα παραθέτω προς όλους τους μύστες, ως απάντηση και σε όσους εμμένουν αφρόνως και απαιδεύτως να με συγχέουν με τους γραφείς πονημάτων την ύπαρξη των οποίων γνώριζα ήδη από την πρώτη κυκλοφόρησή τους, όπως μπορεί να πιστοποιήσει και ο φίλτατος διαχειριστής, Δημήτρης, αλλά σιωπούσα δικαίως και σωφρόνως. Ρητορικό ερώτημα: αν αντιστρέφονταν οι ρόλοι, οι κατήγοροι κάποιου δε θα επιτίθεντο περισσότερο αν είχαν στα χέρια τους και βιβλίο εναντίον ενός έστω και διαφωνούντος;

Ειδικά μνημονεύω: Νικόλαο, Δημήτριο, Σταύρο, Κώστα, Γεώργιο, Απόστολο, Άγγελο, Εμμανουήλ, Ιωάννη, Γεώργιο, Αντώνιο, Θωμά, Βασίλειο, Χαραλάμπη, Νικόλαο εκ Πύργου προς τους οποίους αφιερώνω την παρούσα ανάρτηση, αναμένοντας και το ηχητικό της από τον κατέχοντα...


Δ.
 

Attachments

  • symphonia_Ath_Panagiotidi.pdf
    2.8 MB · Views: 783
Last edited:
Ανεβάζω σιγά σιγά αποσπάσματα, δεν την έχω όλη τη συναυλία.
 

Attachments

  • 1.Psuxhmoy.mp3
    2.1 MB · Views: 389
  • 2.XaireteLaoi.mp3
    1.4 MB · Views: 305
  • 3.DyoKaiPonhra.mp3
    1.6 MB · Views: 276

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητοί, προσέξτε λιτό και σταθερό ισοκράτημα!!! Αυθεντικό πολίτικο, καμιά σχέση με τα εναλλασσόμενα και αρμονικά των λοιπών χοραρχών του Δαμασκηνού. Βλέπετε, το λιτό ισοκράτημα προϋπήρχε στην παράδοση και δεν είναι πατέντα κανενός, όπως αναφέρθηκε αλλού...

Επίσης, παρά τα κατά τόπους απότομα κοψίματα, παρατηρήστε τα ωραία ομαλά σβησίματα στο «ψυχή μου, ψυχή μου» και σε λοιπά μέλη.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε πολύ Δημήτριε και Νικόλαε.Ακούγοντας αυτά τα αριστουργήματα σκέφτομαι την απόσταση που μας χωρίζει απο αυτά.Θεωρώ ότι ο στόχος όλων μας θα έπρεπε να κινείται γύρω απο τέτοια ακούσματα.Τέλος πάντων ο Παναγιωτίδης για μένα ήταν ο μεγαλύτερος όλων που μεγαλούργησαν μετά τον Ιάκωβο.Ηξερε όχι μόνο μουσική αλλά και τα νοήματα των ύμνων γι αυτό και τα απεδιδε.Πάντα γειά με ευχαριστίες θερμές
 
Και συνεχίζουμε (αφιερωμένο σε όσους αντιστέκονται στη λαίλαπα του καραϊσμού).
 

Attachments

  • 4.TaThsMarias.mp3
    4.1 MB · Views: 307
  • 5.HTonAxorhton.mp3
    1.3 MB · Views: 229
  • 6.OteHAmartolos.mp3
    2 MB · Views: 245
Και κλείνω με τα υπόλοιπα. Όποιος έχει τα άλλα ας τα ανεβάσει.
 

Attachments

  • 7.ErxomenosOKurios.mp3
    2.4 MB · Views: 297
  • 8.XarasTaPanta.mp3
    1.2 MB · Views: 226
  • 9.EisToMnhma.mp3
    2.4 MB · Views: 295

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ακροατές της περίφημης αυτής συναυλίας του Βασιλικού Θεάτρου στη Θεσσαλονίκη το 1955 -που μας χάρισαν ευγενώς οι Σκρέκας και Νικόλαος- λένε και το εξής ενδιαφέρον: Ο Παναγιωτίδης στο τέλος έψαλε μονωδιακά το "Εξέδυσάν με" με τέτοιο τρόπο που απλώς στη Θεσσαλονίκη έμεινε έκτοτε ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ. Οι κορυφαίες ερμηνείες του μαθήματος που έδιναν οι μεγάλοι της πόλης του Αγίου Δημητρίου σε όλη τη διάρκεια της θητείας τους ΕΠΟΝΤΑΙ της ερμηνείας Παναγιωτίδη του 1955 κατά τις μαρτυρίες των τυχερών εκείνων. Το θλιβερό είναι ότι το μάθημα δε διασώθηκε επειδή μάλλον δεν πρόλαβαν να το ηχογραφήσουν. Το αρχικό πρωτότυπο της μπομπίνας της συναυλίας ανεκάλυψαν και συγκόλλησαν μαθητες του Παναγιωτίδη κυριολεκτικώς από τα σκουπίδια! Και δε μπορώ να μη θυμηθώ πόσο ταίριαζε και με την πεταμένη πολύτιμη αυτή μπομπινοταινία και με το όλον του ταλαιπωρημένου και δεδιωγμένου γηραιού Παναγιωτίδη του 1985, οπότε τον γνώρισα προσωπικώς, το διαφημιστικό της ομώνυμης κινηματογραφικής ταινίας πλακάκι, το οποίο ο γιός του και καλός ηθοποιός Άλκης Παναγιωτίδης είχε κολλήσει έξω από την πόρτα του παλιού εκείνου διαμερίσματος που έμενε ο μακαρίτης στο Βαρδάρι: "Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα" ! Σημειωτέον ότι τα χρονια εκείνα - περί το '85 - ο Παναγιωτίδης επί μήνες δίδασκε και έψαλλε στους αδελφούς Τσαχαλίνα και σε άλλους τυχερούς ολίγους ό,τι ήξερε. Κι αναρωτιόντουσαν οι μη γνωρίζοντες την κινηματογραφική ταινία ψάλτες τι σημαίνει το πλακάκι και ποιά σχέση είχε με τον Παναγιωτίδη! Οι κασέτες (δεκάδες τον αριθμό) που είχαν ηχογραφηθεί είναι στα χέρια του Δημητρίου Τσαχαλίνα, πρώην δικηγόρου. Η διάσωση της μπομπίνας της συναυλίας 1955 σε κασέτα είχε γίνει μάλιστα (έχω λησμονήσει το πότε ακριβώς) υπό τινος των συνδαιτημόνων των συναθροίσεων της τελευταίας αυτής αναλαμπής Παναγιωτίδη - ο μπαρμπα Θανάσης εκοιμήθη την ίδια εκείνη περίοδο. Ας είναι η μνήμη του αιώνια!
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Επί τη ευκαιρία, γραφίς του Παναγιωτίδη, ειδικώς στη Συμφωνία του 1955 και στο της ίδιας χρονιάς εξαιρετικό ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ του μεγάλου "δασκάλου όλων μας" όπως είχε αποκαλέσει τον Παναγιωτίδη το άλλο του ψαλτικό μισό, ο Αθανάσιος Καραμάνης, υπήρξεν ο σημαντικός θεωρητικός και συνθέτης της βυζαντινής μουσικής κ. Αστέριος Δεβρελής - τον οποίον έχω την τιμή να γνωρίζω. Είναι από τους ολίγους γνωρίζοντες τα βαθέα ύδατα της ψαλτικής Θεσσαλονίκης από τα χρόνια του '50. Έχει συνθέσει-εκδώσει και πλήρη σειρά βιβλίων βυζαντινής μουσικής με το γενικό τίτλο ΠΗΔΑΛΙΟΝ, ένθα διασώζει και αρκετό προφορικό Παναγιωτίδη.
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αγαπητοί, προσέξτε λιτό και σταθερό ισοκράτημα!!! Αυθεντικό πολίτικο, καμιά σχέση με τα εναλλασσόμενα και αρμονικά των λοιπών χοραρχών του Δαμασκηνού. Βλέπετε, το λιτό ισοκράτημα προϋπήρχε στην παράδοση και δεν είναι πατέντα κανενός, όπως αναφέρθηκε αλλού...

Επίσης, παρά τα κατά τόπους απότομα κοψίματα, παρατηρήστε τα ωραία ομαλά σβησίματα στο «ψυχή μου, ψυχή μου» και σε λοιπά μέλη.

Κατά τις εσπερινές διδασκαλίες του περί το 1985 ο Παναγιωτίδης πότε ψάλλων πότε ακούων και καθοδηγών τον προώρως εκδημήσαντα μαθητή του Αντώνη Τσαχαλίνα, έψεγε αυστηρά όσους εκ των παρευρισκομένων οι οποίοι ισοκρατούσαν έκαναν αλλαγές στο ισοκράτημα. "Μη χαλάτε ρε το μέλος!" έλεγε. Έπρεπε να τον άκουγαν πολλοί τότε κι όχι οι λίγοι της παρέας. Και πώς δίδασκε τα μαθήματα και πώς χοραρχούσε τους ψάλλοντες -τα χέρια του ζωγράφιζαν όλο το μάθημα όταν έψαλλε άλλος, φαντάσου αυτό τον άνθρωπο ως χοράρχη! Αυτός δεν ήταν που έλεγε στη φοβερή χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης υποτιμητικά και τελειομανικά "εσάς ρε και μια καρέκλα μπορεί να σας διευθύνει!"... Αλλά και πώς έψαλλε και γέμιζε ο τόπος φωνή -στα γεράματα! Και πού τα θυμόταν όλα από στήθους; Και το φαιδρόν: Τού λέγανε "τι ωραία το είπες το τάδε μάθημα!" Απαντούσε αναποδιασμένος! "Ε, όχι, δεν το είπα καλά!" "Αστειεύεσαι; τέλεια το λες!" τον στρίμωχναν. Κι ο γκρινιάρης: " Ναι, αλλά έχω ιδρώσει!"
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το αρχικό πρωτότυπο της μπομπίνας της συναυλίας ανεκάλυψαν και συγκόλλησαν μαθητες του Παναγιωτίδη κυριολεκτικώς από τα σκουπίδια!
Γνωρίζετε μήπως πού βρίσκεται αυτό το πρωτότυπο σήμερα; Ενδεχομένως με την πρόοδο των υπολογιστών να μπορέσει να αποκατασταθεί και η υπόλοιπη συναυλία, αφού πρώτα επαναψηφιοποιηθεί το σύνολο του υλικού, αλλοιωμένου και μη. Και, μιας και λέτε πως βρέθηκε τα σκουπίδια, γνωρίζουμε μήπως ποιος το πέταξε; Γιατί ενδεχομένως εκείνος να κράτησε καλό αντίγραφο... Πάντως διακρίνεται να προλογίζει η ίδια φωνή με του εκφωνητή των ύμνων των Χριστουγέννων. Ενδεχομένως να υπάρχει σε άριστη ποιότητα στο κλειδαμπαρωμένο και αναξιοποίητο αρχείο της ΕΡΤ...
 
Last edited:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αγαπητοι φιλοι του φορουμ,αν σας πω πως μου ειχε δωσει την κασετα αυτη ο κ.Κλωναριδης οταν ειχε ερθει εδω Ναουσα,μαζι με αλλες που εψαλλαν ο Πριγγος με τον Ταλιαδωρο και τον Χρυσανθο στο λουτρακι το 67' αν δε κανω λαθος, εψαλλαν μαζι Χρυσανθος και Ταλιαδωρος το Αναστασεως ημερα του Χρυσαφου μαζι με το κρατημα και ισοκρατουσε ο Πριγγος..Μαζι με αυτα μου ειχε δωσει και 2 η 3 κασετες με ζωντανες ηχογραφησεις απο λειτουργιες οπου εψαλλε ο Παναγιωτιδης..Δε ξερω αν τα εχει ανεβασει καποιος αυτα..Παντως την ηχογραφηση αυτη με την χορωδια την ειχε ολοκληρη και πολυ καλα γραμμενη.
Δυστηχως ομως οταν εκανα μετακομιση απο Αθηνα για Ναουσα χαθηκαν μαζι με πολλες ακασετες με διαφορους πρωτοψαλτες..ΔΥΣΤΗΧΩς..
 
Αν μπορέσεις να την ξαναβρείς θα κάνεις μεγάλο καλό.
Ο κ. Κλωναρίδης συμμετείχε σε αυτήν την εκδήλωση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν μπορέσεις να την ξαναβρείς θα κάνεις μεγάλο καλό.
Ο κ. Κλωναρίδης συμμετείχε σε αυτήν την εκδήλωση.

Επιβαλλεται! Και προσφερομαι να βοηθησω στις ψηφιοποιησεις για να γινουν σε καλο κασετοφωνο για βελτιστη ποιοτητα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επιβαλλεται! Και προσφερομαι να βοηθησω στις ψηφιοποιησεις για να γινουν σε καλο κασετοφωνο για βελτιστη ποιοτητα.

Για το βέλτιστον του όλου αποτελέσματος εγγυώμαι....!
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Πωπω!Τωρα ειδα οτι μεσα στη χορωδια ηταν μελος και ο κ.Κλωναριδης..
Θα προσπαθησω να δω αν τυχον την εχει την κασετα τωρα που θα παω να τον επισκεφτω μεσα στο καλοκαιρι να δω και τι αλλες εχει εκει περα να τις παρω.
Σας ευχαριστω ολους να στε καλα!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παίδες, μια χάρη! Έχει κάποιος το φυλλάδιο της Βυζαντινής Συμφωνίας γνήσιο ή, έστω, σε καλή φωτοτυπία; Θέλω μια καλή σάρωση από τις φωτογραφίες στην αρχή, σε ανάλυση 300 dpi και αποθήκευση κατά προτίμηση σε png (γιατί το jpg θολώνει την εικόνα). Τις ψάχνω σε καλή ποιότητα. Έχω μια καλή φωτοτυπία, απ' όπου σαρώνονται σχετικά καλά, εντούτοις το είχα κάνει παλιά σπιράλ και τρύπησαν οι φωτογραφίες...

Επίσης, κάτι που έχει ενδιαφέρον και θερμοπαρακαλώ όποιον τον έχει να το αναρτήσει, είναι ότι σε κάποια αντίτυπα (όχι σε όλα) προσετέθη ένα ακόμη όνομα κάτω από τη λίστα των 40 ονομάτων του χορού, στη μέση, με σφραγίδα. Είναι Δημήτριος κάτι (αδύνατον να θυμηθεί το επώνυμο ο πληροφοριοδότης μου). Αν έχει κανείς αντίτυπο που να περιέχει τη σφραγίδα αυτή, ας το ανεβάσει να υπάρχει, αξίζει!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ξανασάρωσα τη Βυζαντινή Συμφωνία από το πρωτότυπο σε πολύ υψηλή ανάλυση, ίσιωσα τις σελίδες (αλλά δεν τις κεντράρισα), έσβησα τις μουτζούρες ανάμεσα στα γράμματα, συμπλήρωσα 1-2 μισοσβησμένα γράμματα (καθώς στο πρωτότυπό μου συμπληρώνονταν με το χέρι), ξαναέφτιαξα το εξώφυλλο στο photoshop παίρνοντας τα γράμματα του αρχικού και ένα μέσο χρώμα από το φόντο του. Το τελικό αποτέλεσμα το συμπίεσα σε ένα pdf ώστε να είναι πρακτικό, αν και έπεσε αισθητά η ποιότητα προκειμένου να μειωθεί ο όγκος του.

Επιφυλάσσομαι να αποκαταστήσω ψηφιακά τα λάθος γράμματα και τα παροράματα, να κεντράρω τις σελίδες και να μικρύνω τα περιθώριά τους (κράτησα στο αρχείο αυτό το αρχικό μέγεθος των σελίδων) και να ξανανεβάσω το αρχείο διορθωμένο, αλλά θεώρησα πως είναι καλό να το έχουμε και στην αρχική μορφή της έκδοσης.
 

Attachments

  • Αθανασίου Παναγιωτίδη - Βυζαντινή Συμφωνία (1955).pdf
    4 MB · Views: 172
Top