Αγρυπνία Αγίου Γεωργίου στην Ι.Μ.Αγίου Παύλου 5-5-10

Αγαπητοί φίλοι, είχα την ιδιαίτερη ευλογία να παρεβρεθώ στην πανήγυρη αυτή ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του κ. Γιάννη. Στον δεξιό χορό ψάλλαμε μαζι με μια ομάδα φίλων απο την Πτολεμαίδα, ενώ αριστερά οι πατέρες την μονής με τον πατέρα Μητροφάνη.Της πανηγύρεως προεξήρχε ο σεβασμιώτατος Δράμας κ.κ.Παύλος
Εχω την δυνατότητα να προσφέρω στην αγάπη σας μερικά ακούσματα, ιδιαιτέρως χαρακτηριστικά, απο την αγρυπνία ξεκινώντας απο τον εσπερινό με το Χριστός Ανέστη το αρχαίο απο το σεβασμιώτατο Δράμας.
 

Attachments

  • 2.Χριστός Ανέστη (Δράμας).mp3
    2.3 MB · Views: 156
Αγαπητοί φίλοι, είχα την ιδιαίτερη ευλογία να παρεβρεθώ στην πανήγυρη αυτή ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του κ. Γιάννη. Στον δεξιό χορό ψάλλαμε μαζι με μια ομάδα φίλων απο την Πτολεμαίδα, ενώ αριστερά οι πατέρες την μονής με τον πατέρα Μητροφάνη.Της πανηγύρεως προεξήρχε ο σεβασμιώτατος Δράμας κ.κ.Παύλος
Εχω την δυνατότητα να προσφέρω στην αγάπη σας μερικά ακούσματα, ιδιαιτέρως χαρακτηριστικά, απο την αγρυπνία ξεκινώντας απο τον εσπερινό με το Χριστός Ανέστη το αρχαίο απο το σεβασμιώτατο Δράμας.

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες αυτού.
 

Attachments

  • DSC00412.JPG
    3.6 MB · Views: 123
  • DSC00421.JPG
    3.5 MB · Views: 89
Για το επόμενο μάθημα υπήρξε "παραγγελιά" απο το σεβασμιώτατο, ο οποίος την ώρα της εισόδου στον εσπερινό καλεί τον κ.Γιάννη κοντά του και του ζητάει να του φέρει βιβλίο για να ψάλλουν μαζί το φως ιλάρον το αρχαίο.
 

Attachments

  • 23.Φως ιλαρον αργό ήχος Β΄ (Αρχαίον).mp3
    4.3 MB · Views: 190

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι, είχα την ιδιαίτερη ευλογία να παρεβρεθώ στην πανήγυρη αυτή ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του κ. Γιάννη. Στον δεξιό χορό ψάλλαμε μαζι με μια ομάδα φίλων απο την Πτολεμαίδα, ενώ αριστερά οι πατέρες την μονής με τον πατέρα Μητροφάνη.Της πανηγύρεως προεξήρχε ο σεβασμιώτατος Δράμας κ.κ.Παύλος
Εχω την δυνατότητα να προσφέρω στην αγάπη σας μερικά ακούσματα, ιδιαιτέρως χαρακτηριστικά, απο την αγρυπνία ξεκινώντας απο τον εσπερινό με το Χριστός Ανέστη το αρχαίο απο το σεβασμιώτατο Δράμας.

Απίστευτος!!!! τι ερμηνεία. φοβερός. Υπάρχει και άλλο ηχητικό υλικό από τον σεβασμιώτατο?
 
Απο την λειτουργία ανεβάζω το Δύναμις του Κορώνη, καθως και το χερουβικό σε ήχο Αγια Γεωργιάδου με κράτημα Φωκαέως.
 

Attachments

  • 12.Δύναμις Κορώνη.mp3
    7.8 MB · Views: 168
  • 18.Χερουβικό Γεωργιάδου Αγια (Κράτημα Φωκαέως).mp3
    12.7 MB · Views: 158

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
θα σας ηταν ευκολο να μας χαριζατε ολη την αγρυπνια?:)
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Απίστευτος!!!! τι ερμηνεία. φοβερός. Υπάρχει και άλλο ηχητικό υλικό από τον σεβασμιώτατο?

Κάνω λάθος η εδώ κυριαρχεί η φωνή του Χασανιδη; Γρηγορη χρονική αγωγή κατά την δικη μου εκτίμηση, ιδιαιτερα σε συνδυασμό με δυνατούς λαρυγγισμούς του Χασανιδη. Αλλά γούστα είναι αυτά όπως και πολλά άλλα πράγματα :rolleyes:
 
Top