Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου (ευχές)

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Χρόνια πολλά σε όλους τους Γιώργους και Γεωργίες του φόρουμ.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους τους εορτάζοντας και τις εορτάζουσες.

Ο γράφων κατά την ημέρα της μνήμης του ενδόξου Τροπαιοφόρου έλαβε προ ετών (αρκετών :rolleyes:) τα ιερά μυστήρια του βαπτίσματος και του χρίσματος εις τον Ι. Ναόν Κοιμήσεως Θεοτόκου Νικαίας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και απο μενα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε οσες και οσους εορταζουν . Ας μην ξεχασουμε και τον Γεωργιο (ενας ειναι ο Γεωργιος) Μιχαλακη .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έτη πολλά στους Γιώργους του Forum και εκτός αυτού :wink:.
Μία μνημόσυνος αναφορά, στον από νωρίς εκλιπόντα πατέρα μου, που είχε τα ονομαστήρια του σαν σήμερα :(.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
................................................................
Μία μνημόσυνος αναφορά, στον από νωρίς εκλιπόντα πατέρα μου, που είχε τα ονομαστήρια του σαν σήμερα :(.

Χρηστο
Να εισαι καλα να τον θυμασαι .
Και μενα ο δικος μου λεγωταν Γιωργος . Πεθανε στις 6-12-1975 . Στην μνημη του η επισυναψη . Προσεξε (και σεις αγαπητοι φιλοι) την βαση που λεει προς στο τελος της επισυναψης τον Αμανε (στο 5'10'') . Κατι σαν επανω ΣΟΛ !!!
Και ο μεγαλος μου εγγονος εχει το ονομα του .
 

Attachments

  • 2=7'28''=Linardakis_goneis_08.mp3
    1 MB · Views: 39
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.
Και από μέρους μου ότι καλύτερο για όλους τους εορτάζοντες, και καλό παράδεισο για αυτούς που μας άφησαν από αυτόν τον κόσμο.


Μόλις ανέβει το δωράκι θα σας το στείλω :wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Στον Γεώργιο Μιχάλάκη, στον Γιώργο Μ., στον Γιώργο Σέπκα, στον εγγονό του Βαγγέλη και σε όλους (ανεξαιρέτως) τους Γιώργηδες του φόρουμ, απευθύνω εγκαρδίως το "Χρόνια Πολλά", με την ευχή η χάρις του Μεγαλομάρτυρος Τροπαιοφόρου Αγίου τους, να τους σκεπάζει και να τους φωτίζει.

Έλεγε ο παπάς μας σήμερα στον Πρ. Ηλία "...έχει τόση παρρησία απέναντι στον Πανάγαθο Θεό μας ο Αη-Γιώργης, που μπορεί όλους τους φέροντες το όνομά του να τους βάλει από το μανίκι στον παράδεισο...!".

Ποιόν άλλον Άγιο τον τιμά όλη η οικουμένη (ως γνωστόν και οι αλλόθρησκοι τον ευλαβούνται) και η γιορτή του είναι Πασχαλιά (Διακαινίσιμος); Σε ποιανού άλλου αγίου την εορτή γιορτάζουμε όλοι (Ανέστη Χριστός!);

Κι αυτό το δοξαστικό των Αίνων του "Ἁνέτειλε το έαρ, δεύτε ευωχηθώμεν...", που έχω συμ-ψάλλει σε Μονές, Καλύβες, Σκήτες, ολονύκτιες Αγρυπνίες και πανηγυρικές Ακολουθίες, πάντα μου φέρνει δάκρυα στα μάτια και μου δίνει δύναμη και στήριγμα στις μέριμνες του βίου.

Την χάρη του Αγίου Γεωργίου να έχουμε όλοι μας!

Χριστός Ανέστη!!!

ΧΣ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στις εορτάζουσες και τους εορτάζοντες, μέλη του forum και συγγενικά αυτών πρόσωπα, ευχές για υγεία, μακροημέρευση και προκοπή!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πολλές εὐχές κι ἀπό μένα στά τόσα ἐορτάζοντα μέλη. Ἄν καί ἀναφέρθηκαν δέν μπορῶ νά μήν μνημονεύσω τοῦ Γιώργου Μ. καί τοῦ Γιώργου Σέπκα, ἀλλά καί ὅσων δέν ἀναφέρθηκαν:
Τῆς Γεωργίας - Αἶνος καί Ὕμνος
Τοῦ κ. Σιαπερόπουλου
Τοῦ Γιώργου Καμαριάρη
Τοῦ Γιώργου Μπενέτση
Τοῦ κ. Φρέσσα, πρωτοψάλτου Ὁσίου Λουκᾶ Βοιωτίας​
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Φυσικά καί ξεχωριστό μήνυμα γιά τόν κ. Γιῶργο Κωνσταντίνου, πού τό μόνο πού ξέρω εἶναι τό πόσο καλός ἄνθρωπος εἶναι, πόσους ἔχει βοηθήσει στά μεταπτυχιακά (καί μέλη τοῦ φόρουμ) καί πόσα ἔχει ἐναποθέσει ὡς γνώσεις στό Ψαλτολόγιο.

Κύριε Γιῶργο, πολλά τά ἔτη σου καί πάντα δυνατός, παραγωγικός καί ὠφέλιμος γιά τήν ἐκκλησιαστική μας μουσική, τή μουσικολογία καί τήν ἐκπαίδευση φιλομαθῶν νέων τῆς αὐριανοῦ μας μέλλοντος.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κι αυτό το δοξαστικό των Αίνων του "Ἁνέτειλε το έαρ, δεύτε ευωχηθώμεν...",
ΧΣ

Στήν Αὐστραλία ὅμως καί στίς Ὀρθόδοξες Κοινότητες κάτω ἀπό τόν Ἱσημερινό δέν ἀνέτειλε τό Ἔαρ ἀλλά τό Φθινόπωρον. Δέν σέ προβληματίζει αὐτό;

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
π. Μάξιμος;34672 said:
Στήν Αὐστραλία ὅμως καί στίς Ὀρθόδοξες Κοινότητες κάτω ἀπό τόν Ἱσημερινό δέν ἀνέτειλε τό Ἔαρ ἀλλά τό Φθινόπωρον. Δέν σέ προβληματίζει αὐτό;

Χριστός Ανέστη πάτερ!

Αν έχετε κάτι να μας πείτε γι αυτό, πείτε το. Εγώ δεν σχολίασα το Δοξαστικό του Αγίου, απλά είπα πως με συγκινεί.

ΧΣ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
Τόσο καθυστερημένα απαντώ στις ευχές σας, γιατί δεν είχα σύνδεση για πάρα πολλές ώρες. Είναι μεγάλη η ευγνωμοσύνη μου. Είναι συγκινητικό να νιώθεις τόσους ανθρώπους κοντά σου. Να εύχεσθε παρακαλώ.

Ευχαριστώ από καρδιάς τον π. Μάξιμο και όλους όσοι ευχήθηκαν με διάφορους τρόπους, αντεύχομαι δε κι εγώ προς τους συνονόματους φίλους και προς όλους ανεξαιρέτως, η χάρη του αναστάντος Κυρίου να μπει στις καρδιές μας δια πρεσβειών του αγίου Γεωργίου. Μεγάλες στιγμές ζούμε εν Κυρίω. Ευχαριστώ και πάλι ευχαριστώ.

ΥΓ Αγαπητέ μου Χάρη, αυτό με το "μανίκι" βαθιά με συγκίνησε σε δύσκολες ώρες. Θα το θυμάμαι. Το έχω ζήσει για το "εντεύθεν" κομμάτι, ίσως όμως να είναι και για το "επέκεινα".
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Στήν Αὐστραλία ὅμως καί στίς Ὀρθόδοξες Κοινότητες κάτω ἀπό τόν Ἱσημερινό δέν ἀνέτειλε τό Ἔαρ ἀλλά τό Φθινόπωρον. Δέν σέ προβληματίζει αὐτό;

:confused::confused:

Και εγώ δεν το κατάλαβα, δεν το εξηγείς πάτερ;

Ε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
:confused::confused:

Και εγώ δεν το κατάλαβα, δεν το εξηγείς πάτερ;

Ε.
Βρέ Εὐθύμη,
Τί νά ἐξηγήσω; Τριγωνομετρία εἶναι; Ἄς σοῦ πεῖ ὁ Κουμπαρούλης.

Πάντως τό θέμα εἶναι βαθύ καί ἅπτεται τῆς Ποιμαντικῆς καί Ἱεραποστολικῆς διακονίας τῆς Ἐκκλησίας μας.
Ἐπίσης εἶναι βαθύς προβληματισμός, γιά νά καταλάβουμε ὅτι δέν εἴμαστε οἱ μόνοι στόν κόσμο, ὅπως ἔχω ξαναπεῖ.
Αὐτά εἶναι βαθειές ἀναλύσεις καί προβληματισμοί...


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χριστός Ανέστη πάτερ!

Αν έχετε κάτι να μας πείτε γι αυτό, πείτε το. Εγώ δεν σχολίασα το Δοξαστικό του Αγίου, απλά είπα πως με συγκινεί.

ΧΣ
Δέν ἦταν προσωπικό Χάρη.
Ἁπλᾶ ἤθελα νά σχολιάσω τήν ἄνοιξη...


 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Κι αυτό το δοξαστικό των Αίνων του "Ἁνέτειλε το έαρ, δεύτε ευωχηθώμεν...", που έχω συμ-ψάλλει σε Μονές, Καλύβες, Σκήτες, ολονύκτιες Αγρυπνίες και πανηγυρικές Ακολουθίες, πάντα μου φέρνει δάκρυα στα μάτια και μου δίνει δύναμη και στήριγμα στις μέριμνες του βίου.


ΧΣ

από τα αγαπημένα μου δοξαστικά του Φιλανθίδη, νομίζω από τα πιο πετυχημένα του...
 

GEORGIA AINOS

Νέο μέλος

Πολλές εὐχές κι ἀπό μένα στά τόσα ἐορτάζοντα μέλη. Ἄν καί ἀναφέρθηκαν δέν μπορῶ νά μήν μνημονεύσω τοῦ Γιώργου Μ. καί τοῦ Γιώργου Σέπκα, ἀλλά καί ὅσων δέν ἀναφέρθηκαν:
Τῆς Γεωργίας - Αἶνος καί Ὕμνος
Τοῦ κ. Σιαπερόπουλου
Τοῦ Γιώργου Καμαριάρη
Τοῦ Γιώργου Μπενέτση
Τοῦ κ. Φρέσσα, πρωτοψάλτου Ὁσίου Λουκᾶ Βοιωτίας​
Χριστός Ανέστη!
Πατέρα Μάξιμε ευλογείτε.
Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σας,ανταποδίδω και εύχομαι σε όλους τους αναγνώστες υγεία, πρόοδο και ευτυχία. Χρόνια Πολλά και καλά σε όλους τους συνεορτάζοντες και συνεορτάζουσες.
 
Top