Ύμνοι Κατανυκτικού Εσπερινού-Αγία Τριάδα Πειραιώς

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μήπως θά μποροῦσε κάποιος εἰδικός ἐπ' αὐτῶν ἀδελφός νά χρονολογήσει ἐπακριβῶς τόν ἀναφερόμενο κατανυκτικό ἑσπερινό; Νομίζω δίνονται πολλά στοιχεῖα μέσῳ τῆς ἠχογραφήσεως.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κατ᾿ ἀρχάς, ἔχοντας καί «ἑτέρα ἐκτέλεσις» δέν πρόκειται γιά ἕνα κατανυκτικό ἑσπερινό. Ὄντως τά στοιχεῖα εἶναι πολλά.
Ἀλλά, ποῖα ἐννοοῦνται «τέλη δεκαετίας τοῦ 1990»; Μᾶλλον ἐκλήθη ὁ κ. Πήλιουρας περισσότερες ἀπό μία φορά καί ἀναρτᾶ μία ἐκλογή τροπαρίων.
Λαμβανομένων ὑπ᾿ ὄψει τῶν κατανυκτικῶν τοῦ α΄ ἤχου καί τῶν στιχηρῶν τῆς 20ης Μαρτίου οἱ ἡμερομηνίες εἶναι δύο:
— Κυριακή 19 Μαρτίου 1989 καί
— Κυριακή 19 Μαρτίου 2000.
Ἄν λάβουμε ὅμως ὑπ᾿ ὄψει καί τό ἕνα κατανυκτικό τροπάριο τοῦ πλ. α΄ σύν ταῖς ἑτέραις ἐκτελέσεσι, τότε οἱ ἠχογραφήσεις (ἐκτός τῶν κατανυκτικῶν τοῦ α΄ ἤχου καί τῶν στιχηρῶν τῆς 20ης Μαρτίου) δυνατόν νά προέρχονται ἀπό Κυριακές Ὀρθοδοξίας:
— 7-3-1993, 12-3-1995, 3-3-1996, 8-3-1998 καί 28-2-1999, πού εἴχαμε πλ. α΄, ἀλλά καί
— ὁποιοδήποτε ἔτος τό ἑσπέρας τῆς Κυριακῆς Α΄ Νηστειῶν.

Last edited:
Καλησπέρα κύριε Πήλιουρα!Πολύ ωραίοs o xορωδιακόs κατανυκτικόs εσπερινόs.Άριστη η ερμηνεία των μαθημάτων του αειμνήστου Α.Π.τ.Χ.Ε ΘΡ.ΣΤΑΝΙΤΣΑ!Το όνομά σαs μου είναι γνωστό από cd τηs Β.Χορωδίαs Χαλνδρίου υπό την διεύθυνση του ΦΩΤΙΟΥ ΚΕΤΣΕΤΖΗ(μεγάλο κεφάλαιο στη Β.μουσική).Να είστε καλά.Καλή δύναμη! ΕΙΠΩΜΕΝ!

Στη συνάντηση των χορωδιών στο Παλλάs το 1990 δεν ήμουν.Ήμουν ήδη μαθητήs του αειμνήστου Γερασιμου στη σχολή από το 1989,μόλιs ένα χρόνο στη σχολή και καθ'ότι <<φρέσκοs>> μαθητήs, δεν είχα έρθει.Στην χορωδία του Φωτη Κετσετζή και στιs xoρωδιακέs μαγνητοταινίεs(κασσέτεs) συμμετείχαν 1-2 Αγρινιωτάκια ο φίλοs μου Παναγιώτηs Bίγλαs και ο Ιωάννηs Παλιούραs.Ίσωs τουs θυμάστε.Στο αρχείο μου έχω όλο το έργο του Κετσετζή.Στα ακούσματά μου,υπήρξε και υπάρχει έναs από τουs oδηγουs μου.Αν και εσείs έχετε έκδοσει κάποιο cd με χορωδία ή ωs μονοφωνάρηs ενημερώστε με.Το δικό μου τηλέφωνο είναι 6973491120 και το e-mail μου Αndreas.aggelis5@gmail.com Xαίρετε εν Κυρίω.ΕΙΠΩΜΕΝ!:)