Όρθρος-Θ. Λειτουργία Κυριακής 20-10-1991

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Όρθρος και Θεία Λειτουργία Κυριακής της 20ης Οκτωβρίου 1991,
στον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Ν. Ιωνίας Βόλου.
Ψάλλουν: Δεξιά, ο άρχων μουσικοδιδάσκαλος κ. Κυρ. Νικολέρης με μαθητές του, οι οποίοι σήμερα κατέχουν αναλόγια.
Μεταξύ αυτών, ακούγεται και ο πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Νικολάου(στούς αίνους της ημέρας).
Αριστερά, ο σημερινός πρωτοψάλτης του Ι. Ναού, Ελευθέριος Ζήτης.
 

Attachments

  • 01 Άγιος Κύριος..Εξαποστειλάρια.mp3
    4.9 MB · Views: 104
  • 02 Πάσα πνοή ήχος Δ΄.mp3
    2.1 MB · Views: 73
  • 03 Αίνοι Αναστάσιμοι ήχος Δ΄.mp3
    4.7 MB · Views: 67
  • 04 Αίνοι της 20-10 ήχος πλ.Β΄.mp3
    1.9 MB · Views: 62
  • 05 Δοξαστικό [Μετά την εις Άδου..] ήχος πλ.Β΄.mp3
    6.7 MB · Views: 82
  • 06 Και νυν...Υπερευλογημένη ήχος Β΄.mp3
    1,014.6 KB · Views: 29
  • 07 Δοξολογία.mp3
    8.9 MB · Views: 64
  • 08 Εισοδικά .mp3
    1.7 MB · Views: 35
  • 09 Απολυτίκιον κατά την Μικρή Είσοδο.mp3
    1.8 MB · Views: 30
  • 10 Τρισάγιος ύμνος.mp3
    3.7 MB · Views: 62
  • 11 Δύναμις Στανίτσα.mp3
    4.1 MB · Views: 137
  • 12 Δόξα Σοι Κύριε..μετά το Ευαγγέλιο.mp3
    1.1 MB · Views: 48
  • 13 Χερουβικό Άγια.mp3
    7.7 MB · Views: 73
  • 14 Λειτουργικά ήχος Δ΄.mp3
    2.9 MB · Views: 46
  • 15 Άγιος, Άγιος, Άγιος..... ήχος Δ΄.mp3
    3.5 MB · Views: 49
  • 16 Σε υμνούμεν..ήχος Δ΄.mp3
    1.6 MB · Views: 47
  • 17 Άξιον εστίν... ήχος Δ΄.mp3
    4.3 MB · Views: 82

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ψάλλουν: Δεξιά, ο άρχων μουσικοδιδάσκαλος κ. Κυρ. Νικολέρης με μαθητές του, οι οποίοι σήμερα κατέχουν αναλόγια.
Μεταξύ αυτών, ακούγεται και ο πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Νικολάου(στούς αίνους της ημέρας).
Αριστερά, ο σημερινός πρωτοψάλτης του Ι. Ναού, Ελευθέριος Ζήτης.

Γενικά, μου άρεσαν τα ακούσματα, γι αυτό και το thanks και συγχαρητήρια στη φίλη κ. Ελένη Ντόβα, για το ανέβασμα.

Ήθελα να εκφράσω όμως έναν προβληματισμό.

...
11 Δύναμις Στανίτσα.mp3
...
Συνάδελφοι, πιστεύετε πως δικαιούμαστε να αποδίδουμε μια σύνθεση σε κάποιον (στην προκειμένη στον Στανίτσα), όταν ο εκτελεστής - χοράρχης έχει επέμβει τόσο πολύ στο αρχικό κείμενο, ώστε το μέλος να παρουσιάζεται τελικά σε διαφορετικό ήχο; Εγώ υποστηρίζω κατηγορηματικά όχι!

Η σε μεγάλο βαθμό επέμβαση σε ένα καλλιτεχνικό έργο, είτε αυτή γίνεται από άγνοια (δεν γνωρίζω το μακάμ Φεραχνάκ, άρα το θεωρώ λάθος και το διορθώνω), είτε από συνειδητή επιλογή (δεν μου αρέσουν τα μακάμια, προτιμώ καθαρούς εκκλησιαστικούς ήχους), αυτόματα αποκόπτει το έργο αυτό από τον συνθέτη-δημιουργό του. Δεν γνωρίζουμε καν, εάν ο δημιουργός θα ήθελε να υπογράφει την καινούργια αυτή σύνθεση (το πιθανώτερο είναι πως όχι).

Το συγκεκριμένο, νομίζω πως είναι μετά από επάμβαση του Ταλιαδώρου (ίσως και να κανω λάθος και να το είχε πειράξει άλλος πριν από αυτόν) οπότε ας το αποδίδουμε σε αυτόν (ή έστω Στανίτσα-Ταλιαδώρου).

Αυτά βέβαια όλα δεν απευθύνονται στην κ. Ντόβα, την οποία ευχαριστώ ξανά για τις ωραίες ηχογραφήσεις που μας ανέβασε, αλλά αποτελούν μια γενικώτερη ένσταση, καθώς νομίζω ότι και σε βιβλίο το έχω δει καταγεγραμμένο έτσι και φερόμενο ως "Δύναμις Στανίτσα".

Χαραλάμπης
 
Top