Άξιον εστίν Πλ. Δ' Επτάφωνος Πρίγγου (Γρ. Ζάρκος και χορωδία)

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Επισυνάπτω το Άξιον Εστίν του Άρχοντα Κων.Πρίγγου σε πλ.δ επτάφωνο, όπως το ψάλλαμε σήμερα χορωδιακά , με τον πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου, Γρηγόρη Ζάρκο. Στο τέλος όπως θα ακούσετε κάναμε μία.... κατάληξη λιγάκι ιδιαίτερη σε σχέση με το κείμενο του Άρχοντα.
Εμείς πάντως το ευχαριστηθήκαμε. Ελπίζω και εσείς. Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΠΛ.Δ ΕΠΤΑΦΩΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΥ.mp3
    4.4 MB · Views: 200
Τρομερό!!! Πάρα πολύ ωραίοι! Η κατάληξη αν και εκτός κειμένου, ήταν "όλα τα λεφτά".
Με τον κύριο Γρηγόρη συμψάλαμε πέρυσι στο παρεκκλήσι της Θεολογικής σχολής Αθηνών κάποιες Πέμπτες!
Υπέροχος ψάλτης! Τιμούσαμε ιδιαίτερα τα παλιά κείμενα!
Αγαπητέ arhon, συγχαρητήρια ήταν όπως είπα, τρομερή εκτέλεση!
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Στο τέλος όπως θα ακούσετε κάναμε μία.... κατάληξη λιγάκι ιδιαίτερη σε σχέση με το κείμενο του Άρχοντα.
O Στανιτσας εαν δεν κανω λαθος συνηθιζε να κανει αυτη τη καταληξη.:wink:
Εμείς πάντως το ευχαριστηθήκαμε.
Και εμεις! Και εις αλλα!:)
Υ.Γ. Το ισοκρατημα σωστο... Αλοιμονο σε εμας:(
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! Επισυνάπτω το Άξιον Εστίν του Άρχοντα Κων.Πρίγγου σε πλ.δ επτάφωνο, όπως το ψάλλαμε σήμερα χορωδιακά , με τον πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου, Γρηγόρη Ζάρκο. Στο τέλος όπως θα ακούσετε κάναμε μία.... κατάληξη λιγάκι ιδιαίτερη σε σχέση με το κείμενο του Άρχοντα.
Εμείς πάντως το ευχαριστηθήκαμε. Ελπίζω και εσείς. Καλή ακρόαση!

Μήπως υπάρχει δυνατότητα να ανέβει και το κείμενο ;
 
Μήπως υπάρχει δυνατότητα να ανέβει και το κείμενο ;

Καλησπέρα. Σας επισυνάπτω το κείμενο του ''άξιον εστίν'', το οποίο είναι απο την Λειτουργία του κυρίου Παϊκόπουλου, απ' όπου και το ψάλλαμε
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ1.jpg
    394.7 KB · Views: 48
  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ2.jpg
    376.4 KB · Views: 43

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραιος ο κ. Παικοπουλος!! Στα ισοκρατηματα κοιταζει και τη παραμικρη λεπτομερεια!!! Πληρεστατο ισοκρατημα!!!!:wink:
 
Ωραιος ο κ. Παικοπουλος!! Στα ισοκρατηματα κοιταζει και τη παραμικρη λεπτομερεια!!! Πληρεστατο ισοκρατημα!!!!:wink:

Πράγματι, έχει προσέξει ιδιαίτερα τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να ''ντυθεί ισοκρατηματικά'' το άξιον εστίν αυτό.:wink:
Όπως ορθά διαπιστώσατε και πιο πάνω, το σωστό ισοκράτημα κάνει την διαφορά. Και να σκεφτείτε πως η χορωδία μας, αποτελείται στην ουσία απο 3 άτομα όλα και όλα: Τον κ. Ζάρκο, εμένα και έναν ακόμα κύριο(που προς το παρόν δεν έχω άδεια να αναφέρω το όνομά του) ο οποίος ισοκρατεί πραγματικά θαυμάσια!!!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εγω ανεκαθεν ημουν υπερ του πλουσιου ισοκρατηματος! Οπως εχω αναφερει και σε σχετικο θεμα απο μικρο παιδι ακουγα το ισοκρατημα και μου αρεσε τρομερα η αισθηση που δινει χωρις να ξερω καν τοτε τι ηταν το ισο. Δινει μια φοβερη αισθηση πλαισιωνοντας μοναδικα το μελος! Ειστε τυχερος που σας πλαισιωνουν ατομα που ξερουν να ψαλλουν και ισοκρατουν! :)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπράβο σας.Συγχαρητήρια.....:)


Υ.Γ.Πιστεύω ότι θα ήταν ευχάριστο και όμορφο, μέλη του forum -ιεροψάλτες- να προβούν στην ανάρτηση δικών τους επιλεκτικών αρχείων τα οποία να ερμηνεύουν οι ίδιοι στα αναλόγια των ναών που υπηρετούν.Έτσι πιστεύω ότι θα γνωρίσουμε το ύφος και το ψαλτικό γίγνεσθαι του κάθε μέλους....
 
Top